خانواده حلقه مفقوده در موضوع عفاف و حجاب است

تهران - ایرنا - كارشناس حوزه و دانشگاه گفت: نكته انحرافی كه امروزه در بحث عفاف و حجاب در سطح جامعه مطرح شده، مساله زن است در صورتی كه خانواده به عنوان حلقه مفقوده در این بخش مطرح است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، «فروغ نیلچی زاده» روز چهارشنبه در نشستی به مناسبت هفته حجاب و عفاف در سازمان بسیج رسانه با موضوع «حجاب گوهر گمشده در جامعه؛ حق یا تكلیف» طی سخنانی اظهار داشت: همه جوامع متمدن بر پوشش متعارف صحه گذاشته اند ولی امروز موضوع خانواده از موضوع زنان مهمتر بنظر می رسد.
وی با بیان اینكه حجاب برای زنان و مردان محدودیت به شمار نمی رود، افزود: امروزه یك تحلیل وارونه و كاذب برای دفاع از زنان در سطح جوامع بوجود آمده و آن نكته این است كه ارزش حفظ حجاب و عفاف بایست نخست در كانون خانواده ها پاسخ داده شود.
نیلچی زاده با بیان اینكه امروز در غرب به حجاب به عنوان یك تحجر تاكید می شود، افزود: در شیوه غربی متاسفانه تشكیل خانواده مورد تضعیف و شك واقع شده و این موضوع نه تنها در كشورهای اروپایی بلكه در ایالات آمریكا نیز وجود دارد.
وی ادامه داد : اگر زن و مردی در جوامع غربی بنا را بر زندگی مشترك بگذارند و یك خانواده را تشكیل دهند انواع تهدیدها آنان را آزار می دهد كه از جمله می توان به گرفتن انواع مالیات ها اشاره كرد.
استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینكه امروز جنگ تمام عیار علیه خانواده در جوامع مختلف بوجود آمده اظهار داشت: پیامبر اسلام (ص) سنت ازدواج را بر مبنای ایجاد محبت بین زن و مرد دانستند ضمن اینكه این پیوند بر طبق شرایط اساسی در همه جای عالم هدف گذاری شده ولی متاسفانه امروزه به شكل های مختلف مورد انواع هجمه قرار گرفته است.
كارشناس حوزه و دانشگاه گفت: در سطح جامعه ایران بویژه بعد از انقلاب اسلامی حجاب به عنوان یك قانون اجتماعی مطرح شد و حال این سوال بوجود می آید آیا تاكنون این قانون مانعی برای افراد بوده یا اینكه كمك به فرهنگ ناب و اصیل ایرانی و اسلامی است؟
وی با بیان اینكه بین قانون و اخلاق یك رفتار متقابل وجود دارد، افزود: در جوامع بشری فرد وقتی وارد اجتماعی می شود اولین مرحله آن پذیرش قوانین حاكم بر آن جامعه است و در این جوامع بخوبی می توان رابطه هنجار و ارزش را مشخص و احساس كرد.
نیلچی زاده گفت: حجاب هنجاری، یك حجاب حداقلی است و لذا باید مقدار آن در سطح جامعه مشخص شود همانگونه كه تا مدت ها بستن كمربند ایمنی برای سرنشینان خودرو خیلی مهم نبود ولی وقتی به شكل قانون از سوی پلیس مطرح شد حدود و مشخصاتی نیز برای آن مرسوم شد.
كارشناس حوزه و دانشگاه افزود: برای حفظ ارزش عفاف و حجاب در سطح جامعه باید بنیه های فرهنگی را تقویت كرد و همه دست اندركاران و بویژه رسانه ها حقیقت ناب اسلام را به عنوان اصل و هویت تبلیغ كنند.
وی با بیان اینكه حضور طیف های مختلف برای ترویج حجاب به عنوان یك حقیقت ناب تاثیر گذار است، اظهار داشت: باید تلاش كرد تا محیط از ناهنجاری ها پاكسازی و از برچسب زنی و اجبار و زور فاصله بگیرد تا جامعه را به حالت عادی بازگرداند.
نیلچی زاده گفت: چادر یك ماكت نیست، بلكه مصونیت و مستوره ای برای حفظ حریم و حرمت ها است و چنانچه این موضوع به عنوان یك حقوق اساسی و در لوایح و قانون كشور مطرح شود كسانی كه به عنوان توریست در ایران حاضر می شوند آن را به عنوان یك ارزش ایرانی و اسلامی پذیرفته و در سطح جهان نیز این الگو تبلیغ خواهد شد.
این كارشناس حوزه و دانشگاه با بیان اینكه حضور گردشگران خارجی در ایران را نباید معطوف به خوردن و آشامیدن و دیدن مناظر طبیعی كرد، افزود: آداب و رسوم و فكر و اندیشه یك جریان مستمر ناب حقیقی است و برای حفظ ارزش ها و بیان درست و صحیح آنها باید تبلیغات وسیعی صورت گیرد تا هر كسی كه در این منطقه از جهان حضور پیدا می كند با این آداب و رسوم غریبه نباشد.
اجتمام*1417 *1569