همایش بین المللی صادرات ازمسیر دریای خزر در ساری گشایش یافت

ساری-ایرنا- همایش بین المللی صادرات از مسیر خزر با هدف ارایه راهكارها و بررسی چالش ها و موانع صادرات از بندرهای شمالی كشور صبح امروز چهارشنبه با حضور مسوولان استانی و كشوری گشایش یافت.

مدیرمنطقه ویژه اقتصادی و بنادر و دریانوردی امیرآباد مازندران گفت كه این همایش 2 روزه در 6 محور بررسی نقش بنادر و كیفیت خدمات، بررسی قوانین بنادرونقش آنها در توسعه و كاهش صادرات، وضعیت سیاسی كشور روسیه و غرب، سرمایه گذاری بنادر شمالی و توسعه پایدار پیگیری می شود.
به گزارش خبرنگارایرنا، سیاوش رضوانی روز چهارشنبه در همایش بین المللی صادرات از مسیر دریای خزر در ساری افزود : باید این همایش موجب بهره گیری بهتر از ظرفیت های بنادر شمالی كشور شود و این كار علاوه بر تامین زیرساخت ها نیازمند تنوع كالاهای صادراتی است.
وی اضافه كرد : در حال حاضر به دلیل علاقه مندی كه به خرید كالاهای ایرانی در كشورهای حاشیه خزر وجود دارد، زمینه برای توسعه صادرات از بنادر استان های شمالی به این كشورها فراهم است.
وی خاطرنشان كرد : در سال گذشته 500 هزار تن كالای غیر نفتی از بنادر شمالی كشور ( امیرآباد، نوشهر وانزلی) به كشورهای حاشیه خزر صادر شد كه بیشترین صادرات مربوط به بندرامیرآباد در شرق مازندران بود.
وی اظهارداشت : در بهار سال جاری نیز 225 هزار تن صادرات از این بنادر به كشورهای حاشیه خزر انجام شده است كه 60 درصدش مربوط به بندر امیرآباد است.
مدیر منطقه ویژه اقتصادی و بنادر و دریانوردی امیرآباد مازندران افزود : با تعامل خوبی كه بین بنادر كشورهای حاشیه خزر و استان های شمالی وجود دارد، این بنادر نیز در تلاش برای توسعه زیرساخت های خود برای صادرات هستند.
رضوانی اظهارداشت : پیش بینی می شود با برداشتن برخی موانع پیشرو و تامین زیرساخت ها بنادر كشورهای حاشیه خزر میزان صادرات در سال های آینده از بنادر شمالی به كشورهای حاشیه خزر افزایش چشمگیری داشته باشد.
**** اتصال بندرامیرآباد به شبكه سراسری تا پایان سال جاری
رضوانی افزود : در حال حاضر بندر امیرآباد به عنوان تنها بندر استان های شمالی دارای زیرساخت اتصال به شبكه ریلی است كه این زیرساخت تا پایان سال جاری به بهره برداری می رسد.
وی راه اندازی سامانه الكترونیكی جامع بنادر، رونمایی از تمبر نخستین همایش بین المللی از مسیر دریای خزر و تفاهمنامه بین بندر امیرآباد و انزلی را از برنامه های ویژه این همایش اعلام كرد.
در این همایش سفیر تركمنستان در تهران، معاونان سفیر قزاقستان و ازبكستان در تهران نیز حضور دارند.
همچنین كارشناسان حدود 14 كشور خارجی از جمله عراق و افغانستان نیز به این رویداد بین الملی دعوت شدند.
6982/9902/1899