یك جوابیه درباره «بیراهه» و فیلم مائده هژبری و دهها پرسش

تهران – ایرنا- پخش مستند «بیراهه» در این هفته از شبكه یك سیما، سروصداهای زیاد به پا كرد.

عده ای با توجه به مسائل اقتصادی و اعتراضات بخشی از جامعه به زمان پخش این مستند نقد داشتند و برخی دیگر به نبود اولویت بندی در بررسی مسائل توسط صدا و سیما منتقد بودند. جالب اینجاست كه تعدادی از روزنامه ها و سایتهای اصولگرا نیز به این مستند واكنش منفی نشان دادند. حالا مدیركل روابط عمومی با دفاع از پخش مستند «بیراهه» جوابیه ای را منتشر كرده است.

**مردم از ما «بیراهه» خواستند
محمدحسین رنجبران مدیركل روابط عمومی رسانه ملی با تاكید براینكه صدا وسیما باید در حوزه آسیب شناسی معضلات فرهنگی فعال عمل كند و این خواسته بسیاری از مخاطبان است، گفت: «مردم و به ویژه خانواده ها در تماس با واحد 162 خواهان برنامه های آگاهی بخش در حوزه آسیب های فضای مجازی هستند و بر مبنای این درخواست ها و وظیفه ذاتی رسانه برنامه ها و مستندهای فراوانی در آینده روی آنتن خواهد رفت.»
ای كاش آقای رنجبران كه این اندازه به مطالبات مردمی اهتمام دارند، اشاره می كردند كه در سالهای اخیر بارها و بارها برنامه هایی از صدا و سیما پخش شد كه مطلوب مردم نبودند. مردم با همین واحد 162 تماس گرفتند و اعتراض كردند اما تغییری ایجاد نشد. مردم حتی با همین واحد 162 تماس گرفتند تا برنامه هایی كه مهمان های ویژه داشت پخش شود اما تاثیری نداشت. قطعا مشغله های متعدد جناب رنجبران این اجازه را نمی دهد تا بررسی كند و ببیند كه برنامه های صدا و سیما چقدر در عدم گرایش مخاطبان و بویژه جوانان و نوجوانان به فضاهای پرخطر مجازی موثر بوده است. آیا منظور خانواده ها در بحث آسیب های فضای مجازی همین دختر هفده ساله بوده است. آیا برخی از برنامه های صداوسیما ضربه زننده و مضر نیست؟

**وظیفه زمین مانده مسوولان مربوطه را انجام دادیم
رنجبران در واكنش به برخی فضاسازی ها درباره مستند «بیراهه» افزود: نمی شود وقتی مسئولان مربوط در حوزه فضای مجازی به وظایف خود در ساماندهی فضای مجازی عمل نمی كنند ما هم بنشینیم و دست روی دست بگذاریم و برنامه های آگاهی بخش به خانواده ها ارایه نكنیم.
وی ریشه اصلی این معضل را بی قاعده و قانون بودن فضای مجازی كشور دانست و تصریح كرد: «بارها بر این مساله تاكید شده است كه نباید فضای مجازی افسارگسیخته باشد و مثل همه‌جای دنیا باید قواعد و قانون مشخصی داشته باشد و منتشركنندگان محتواهای نامناسب در این فضا بدانند كه چه هزینه هایی در انتظارشان است اما گویی اراده ای در این زمینه بین مسئولان مربوط وجود ندارد و این جای تاسف است.»
باید آفرین گفت به این حجم از وظیفه شناسی صدا وسیما. یعنی صدا و سیما به همه وظایف قانونی اش عمل كرده و حالا نوبت انجام وظایف دیگر نهادهاست. صدا وسیما كه چشم بیدار جامعه است، احساس كرده كه دیگر سازمان ها همانند خودشان دلسوز نیستند و وقتش شده كه وارد میدان شوند، آن هم به این شكل و ترتیب.

آقای رنجبران! یكی از وظایف اولیه صداو سیما آگاهی بخشی به جامعه است. شما پیش از اینها باید به فكر آگاهی دادن به جامعه می افتادید. وقتی پخش این مستند را كنار خبر فیلتر اینستاگرام می گذاریم به ذهنمان خطور می كند كه مبادا صدا و سیمایی كه روزبه روز تعداد مخاطبانش كمتر می شوند به این حربه ها متوسل شده تا رقیبانش را به این شكل از میدان خارج كند. اینكه شما یك دفعه به یادتان افتاده كه به جامعه آگاهی بدهید هم عجیب است و هم تامل برانگیز.

**خانواده های غیرمذهبی ما را قسم دادند
رنجبران با تاكید بر این كه «بیراهه» محصول معاونت اجتماعی نیروی انتظامی بوده است، افزود: «یكی از مهم ترین مسئولیت های مشترك ما و ناجا حركت در مسیر پیشگیری است و همان طور كه گفتم بسیاری از خانواده ها با ما تماس می گیرند و مطالبه جدی در زمینه برنامه های آگاهی بخش در حوزه فضای مجازی دارند. برخی خانواده ها با ما تماس می گیرند و به صراحت می گویند ما خانواده ای مذهبی نیستیم اما به خانواده و حفظ حیا و حرمت خانواده اعتقاد داریم و همكاران ما را قسم می دهند كه برنامه هایی بسازید تا جلوی این عرصه افسارگسیخته فضای مجازی را بگیرد و به خانواده ها آگاهی دهد.»
روابط عمومی صدا و سیما حرف حسابی می زند. میگوید یكی از مسوولیتهای ما و ناجا حركت در مسیر پیشگیری است. ما هم موافقیم. خب اگر به مسوولیت و وظیفه تان عمل كرده بودید، كه كار به اینجا نمی رسید. پخش اعترافات یك دختر هفده ساله حركت در مسیر پیشگیری است؟ این حركت شما درمانی بود یا پیشگیری؟ عرصه افسارگسیخته فضای مجازی با دستگیری «شاخ ها»! و پخش اعترافاتشان از بین می رود؟

*مقام قضایی گفت «بیراهه» پخش كنیم
مدیركل روابط عمومی رسانه ملی به برخی شایعات درباره نبود حكم قضایی برای این كار اشاره كرد و گفت: «براساس صحبتی كه امروز با مسئولان ناجا داشتم برای این افراد حكم قضایی صادر شده بوده و حتی مقام قضایی درخواست كرده بود تا موضوع این افراد حتما رسانه ای شود.»
رنجبران با بیان اینكه از حملات غرض ورزانه برخی در داخل و خارج كشور اصلا متعجب نشده است، تصریح كرد: «تقریبا برای مردم عادی هم مشخص شده است كه این موج رسانه ای علیه رسانه ملی عادی نیست و با نقد و انتقاد سازنده فاصله بسیار دارد و ای كاش برخی دوستان دلسوز هم به اندازه همین مردم عادی تحلیل داشتند یا اینكه منافع شخصی و گروهی خود را این قدر پررنگ و حیاتی نمی دیدند.»
دوستان صدا وسیما كاش تكلیف خودشان را با پخش این مستند روشن می كردند؛ بالاخره مردم غیرمذهبی شما را قسم دادند این مستند را پخش كنید یا درخواست مقام قضایی بوده؟ و بعد این حجم از توهم توطئه را كجای ذهن تان جای داده اید؟ مگر می شود اكثر مردم به خاطر منافع شخصی و گروهی به پخش این مستند معترض شوند؟ حتی همفكران خودتان نیز به پخش این مستند نقد داشتند. وقتی یك كار اشتباه در این ابعاد انجام می شود، كاملا واضح و مبرهن است كه مورد اعتراض و نقد اكثر طبقات اجتماعی و رسانه ها قرار می گیرد. لطفا همه چیز را به دشمن و دشمنی ها ارتباط ندهید.

**صدا وسیما در خط مقدم مبارزه با مفاسد اقتصادی
رنجبران برخی نقدها درباره اولویت داشتن پرداخت به مفاسد اقتصادی بر این گونه مفاسد فرهنگی را قابل تامل دانست و افزود:« به نظرم هر موضوعی جایگاه و اهمیت خود را دارد و نباید به بهانه پرداخت ضعیف به مفاسد در حوزه ای، مفاسد در عرصه های دیگر را كه مثل خوره به جان بنیان خانواده ها افتاده است فراموش كرد.»
وی در پایان تاكید كرد: «رسانه ملی در این سال ها در حوزه مبارزه با مفاسد اقتصادی همواره در خط مقدم بوده و حتی باعث باز شدن پرونده هایی شده است كه شاید خیلی ها فكرش را هم نمی كردند اما با این وجود مسئولان سازمان معتقدند هنوز جای كار بیشتر و جدی تری در این زمینه وجود دارد به شرط آنكه مسئولان بزرگوار قضایی برای هر كدام از پرونده های مفاسد اقتصادی یك پیوست رسانه ای مشخص داشته باشند.»
ای كاش مدیران صدا و سیما چند نمونه از این پرونده ها كه بدون جهت گیریهای سیاسی افشا و پیگیری شده را ذكر می كردند. صداوسیما كه سالهاست مردم را در انتظار شفافیت درآمدها و هزینه هایش گذاشته، كاش از خودش شروع می كرد. دانستن میزان درآمدهای صداوسیما از پخش بازیهای جام جهانی جزو مطالبات مردم نیست؟ كسی صدا وسیما را قسم نداده است كه برنامه های توقیفی اش را پخش كند؟
دوستان صدا وسیما! تا دیر نشده به مطالبات واقعی مردم توجه كنید. توجه و گرایش مردم به شبكه های خارجی و فضای مجازی ناشی از كم كاری شما در انجام وظایف تان بوده است. نقدها و اعتراضات جامعه به عملكردتان را بپذیرید و سعی در اصلاح داشته باشید. این روش را سالهاست آزموده اید و نتیجه اش را هم دیده ایم.

گزارش از: سید مهدی موسوی تبار
**گروه اخبار چندرسانه ای**ایرنا پلاس**