اركستر سازهاي ملي ايران در قزاقستان به صحنه رفت

تهران - ايرنا اركستر سازهاي ملي ايران در سالن آمفي‌تئاتر شهر آستانه و در قالب جشنواره «سرپر» جشن ملي 20 سالگي پايتختي آستانه در كشور قزاقستان روي صحنه رفت.

به گزارش روابط عمومي انجمن موسيقي ايران، اين اركستر متشكل از گروه نوازندگان ايراني به رهبري علي‌اكبر قرباني و خوانندگي وحيد تاج با نظارت فرهاد فخرالديني موسيقي ايراني را در شهر آستانه طنين‌انداز كرد.
«شورآفرين» ساخته علي‌اكبر قرباني، «بهار دلكش» اثر استاد درويش خان، «بهار من» اثر علي تجويدي، سه قسمت از سوئيت «ابن سينا» و «موج» از فرهاد فخرالديني، و «كوهستاني، در قفس و تمرين دشتي» از ابولحسن صبا قطعاتي بود كه با حضور گروه‌هاي موسيقي و اركسترهاي كشورهايي همچون كره جنوبي، داغستان، قرقيزستان، روسيه و مقدونيه و همچنين سفراي كشورهاي خارجي و سفير ايران در محل آمفي‌تئاتر آستانه و در حاشيه رودخانه اين شهر اجرا شد.
در اجراي روز اول اركستر سازهاي ملي ايران، فرهاد فخرالديني، ساكن عبدالرحمن‌اف رييس فيلارمونياي شهر آستانه و همچنين رييس فستيوال «سرپر» را براي حضور در روي صحنه دعوت كرد و اثر خوشنويسي از هنرمند ايراني را به پاس قدرداني از ميزباني اين اركستر به وي اهدا كرد.
فخرالديني در اين مراسم با قدرداني از دعوت اركستر سازهاي ملي ايران براي حضور در جشن بيست سالگي پايتختي آستانه به عنوان مهمترين جشن ملي اين كشور گفت: حضور گروه هنرمندان قزاقستان در تهران پرثمر بود و باعث شد ارتباط بين ايران و قزاقستان در حوزه هنر رونق بگيرد. عملكرد شما را در اين 20 سالي كه آستانه را شكل داديد، تحسين مي‌كنم. اميدوارم كه در جشن‌هاي ملي شما شركت كنيم و شما جشن‌هايي پي در پي بگيريد و ما هم با اشتياق در اين جشن‌ها و در اين مسابقه فرهنگي با هنرمندان خود شركت كنيم.
همچنين اركستر سازهاي ملي در روز آخر جشنواره «سرپر» آغازگر مراسم رسمي و پاياني اين جشنواره بود و بعد از اجراي منتخبي از قطعات توسط اركستر از فرهاد فخرالديني قدرداني شد.

** اهداي لوح به فخرالديني
ساكن عبدالرحمن‌اف بعد از اهداي لوح به فخرالديني حضور وي را در كشور قزاقستان بسيار مهم دانست و گفت: شما انسان بزرگي هستيد و امروز با هنرمندان و نوازنده‌هاي بسيار سطح بالا اجرايي را به نمايش گذاشتيد كه باعث افتخار ما بود. اميدواريم به زودي بتوانيم از تجربيات شما بهره ببريم و دوباره شاهد حضور شما در قزاقستان باشيم.
در ادامه بعد از دعوت رهبر اركستر سمفونيك شهر آستانه از اركستر سازهاي ملي براي تماشاي اجراي اين اركستر در سالن كنگره هاوس اين شهر، ضيافت شامي به افتخار اركستر سازهاي ملي در محل فيلارمونياي آستانه برگزار شد.
در اين ضيافت رهبر اركسترهاي ملي و سمفونيك شهر آستانه و استان‌هاي ديگر قزاقستان و همچنين رهبران اركستر كشورهاي شركت كننده در فستيوال «سرپر» حضور داشتند.
ساكن عبدالرحمن‌اف رييس فيلارمونياي دولتي شهر آستانه در اين مراسم با بيان اينكه حضور فخرالديني در اين جمع افتخار بزرگي است، گفت: خوشحالم كه در ادامه تبادلات فرهنگي بين 2 كشور به اين نقطه رسيديم. بسيار علاقه داريم كه از تجارب شما در اين زمينه استفاده كنيم.
وي با اشاره به اينكه تمايل دارند به زودي تفاهمنامه اجرايي بين فيلارمونياي آستانه و موسسه توسعه هنرهاي معاصر به منظور گسترش فعاليت‌هاي هنري امضا كنند، عنوان كرد: در قالب اين تفاهمنامه براي اجرايي مشترك از هنرمندان ايراني دعوت خواهيم كرد.
ساكن عبدالرحمن‌اف با اشاره به سفر خود به تهران ادامه داد: در اين سفر من بازديدي از مجموعه موزه موسيقي را داشتم و اميدواريم از اين تجربيات در كشور خود استفاده كنيم.
قيرين بيك رهبر اركستر شهر اورال در قزاقستان نيز با تحسين هنر نوازنده‌هاي ايراني در اين اجرا گفت: فخرالديني استاد بزرگي است. مهارت نوازنده‌هاي ايراني در سطح بسيار بالايي بود و بسيار از اجراي اركستر سازهاي ملي ايران لذت برديم.
فرهاد فخرالديني نيز در اين نشست گفت: صميمتي قابل تحسين در شهر شما ديدم. اميدوارم مبادلات هنري بين 2 كشور ادامه پيدا كند.
علي اكبر قرباني رهبر اركستر سازهاي ايراني نيز گفت: امروز موسيقي به واقع زبان مشترك همه ما شده است.
سفير ايران در آستانه نيز به مناسبت حضور اركستر سازهاي ملي در اين شهر با برگزاري ضيافتي از هنرمندان كشور قدرداني كرد.
مجتبي دميرچي‌لو در ضيافتي كه در هتل ماريوت شهر آستانه برپا شده بود، گفت: دنبال فرصتي براي دورهمي در روزهاي پاياني ماموريت خود در قزاقستان بودم كه حضور هنرمندان برجسته ايراني اين فرصت را فراهم كرد. فعاليت‌هاي فرهنگي در توسعه روابط بين كشورها بسيار موثر است، سال‌هاي اخير دوره به يادماندني در تاريخ روابط بين 2 كشور محسوب مي‌شود و اميدواريم روابط فرهنگي 2 كشور بعد از اين گسترده تر تداوم يابد.
در پايان سفير ايران از نوازنده‌هاي اركستر، خواننده، رهبر اركستر و همچنين فخرالديني قدرداني كرد و وحيد تاج و تعدادي از نوازنده‌هاي اركستر به صورت بداهه قطعاتي را در اين برنامه اجرا كردند.
فراهنگ ** 7329 ** 1418