۱۹ تیر ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۰۰
کد خبر: 82966719
۰ نفر
10 هكتار از پارك ملي دز در خوزستان تصرف شد

دزفول - ايرنا - رئيس پارك ملي دز از توابع شهرستان دزفول در استان خوزستان با تائيد تصرف 10 هكتار از زمين هاي محدوده اين پارك از سوي افراد متخلف گفت: رفع تصرف از اراضي پارك ملي دز از طريق دستگاه قضايي در حال انجام است.

رضا قپانچي پور روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا با بيان اينكه قطعه زمين تصرف شده از پارك ملي دز در محدوده بخش شعيبيه شهرستان شوشتر واقع شده است افزود:در اين رابطه پرونده اي در دادگستري تشكيل شده و مراحل آن در دست پيگيري است.
وي اظهار داشت: سازمان حفاظت محيط زيست با جديت پيگير رفع تصرف از زمين هاي پارك ملي دز است.
قپانچي افزود:تاكنون حكمي براي رفع تصرف 10 هكتاري پارك ملي دز صادر نشده است اما موضوع از طريق دستگاه قضايي در حال پيگيري است.
رئيس پارك ملي دز همچنين گفت:با پيگيري قضايي 300 متر از اراضي پارك ملي دز در محدوده ميانرود دزفول رفع تصرف شد.
وي افزود:محيط بانان اداره پارك ملي دز هنگام گشت و كنترل در محدوده جنگلهاي اين پارك متوجه تصرف 300 متر از اراضي جنگلي و ساخت پرچين براي نگهداري دام شده و ضمن طرح شكايت در مرجع قضايي و اخذ حكم با همكاري كلانتري 17 شهر ميانرود نسبت به خلع يد از اين اراضي اقدام كردند.
قپانچي پور با بيان اينكه زمين موردنظر پاكسازي شده است گفت:هرگونه دخل و تصرف در محدوده پارك ملي و ديگر مناطق تحت مديريت سازمان حفاظت محيط زيست ممنوع و غيرقانوني است و با عواملي كه قصد تصرف اين اراضي را داشته باشند برخورد مي شود.
رئيس پارك ملي دز در ادامه از دستگيري 2 صياد متخلف در اين پارك خبر داد و گفت:
محيط بانان اين پارك هنگام گشت زني و كنترل در منطقه تحت مديريت 2 صياد متخلف را كه با استفاده از الكتروشوكر در حال صيد ماهي از رودخانه دز بودند شناسايي و ادوات آنها را توقيف و صيادان متخلف تحويل مراجع قضايي شدند.
هرگونه اقدام به صيد نيازمند كسب پروانه و رعايت دستورالعمل مربوطه مي باشد.
پارك ملي دز زيستگاه گونه هاي مختلف جانوري به ويژه گوزن زرد ايراني است كه در طول 150 كيلومتر از مسير رودخانه دز امتداد داشته و از آن به عنوان تنها باقي مانده جنگل هاي گرمسيري جهان نام برده مي شود.
از ابتداي امسال تاكنون در بيش از 10 هكتار از اين پارك ملي آتش سوزي رخ داده كه برخي از اين آتش سوزي ها عمدي گزارش شده است.
پارسال نيز بيش از 50 پرونده دخل و تصرف ، صيد و شكار در پارك ملي دز در محاكم قضايي استان خوزستان تشكيل و پيگيري شد.
7278/6068/6064