۱۹ تیر ۱۳۹۷،‏ ۱:۰۱
کد خبر: 82966174
۰ نفر
نخلستانهای جالق سراوان بار دیگر طعمه آتش و دود شد

زاهدان-ایرنا- بخشدار جالق سراوان در جنوب شرق سیستان و بلوچستان گفت: نخلستانهای این بخش امروز از سه ناحیه بطور همزمان طعمه آتش شد كه احتمال دخالت عامل انسانی را قوت بخشیده است.

عبدالحكیم شاهمیری دوشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سریال ادامه دار آتش سوزی ها در نخلستانهای بخش جالق شهرستان سراوان احتمال دخالت انسانی را قوت بخشیده است.
وی افزود: متاسفانه سه محله «دكانان، صدیق آباد و كشان» در شهر جالق به طور همزمان دچار آتش سوزی شدند.
بخشدار جالق ادامه داد: این آتش سوزی ها همزمان از ساعت 14 امروز /دوشنبه/ آغاز و پس از 9 ساعت تلاش بی وقفه آتش نشانان و همراهی مردم محلی، شوراها و دهیاران در ساعت 22 مهار شدند.
وی گفت: 55 نخل مثمر و 152 پاجوش در محله دكانان، 204 نخل بارور و مثمر و 354 پاجوش در محله صدیق آباد و 12 نخل بارور و 32 پاجوش در محله كشان طعمه حریق شد.
شاهمیری از جهاد كشاورزی استان سیستان و بلوچستان درخواست كرد صدای كشاورزان را بشنود و چاره ای اساسی در این باره بیندیشند.
وی با بیان اینكه كشاورزان از قشر ضعیف جامعه و نیازمند حمایت اساسی هستند اظهار داشت: جهاد كشاورزی می تواند با حداقل امكاناتی كه در اختیار كشاورزان قرار می دهد و راهنمایی های لازم از وقوع چنین حوادثی و وارد آمدن این همه خسارات به كشاورزان و مردم جلوگیری كند.
بخشدار جالق همچنین از نیروهای امنیتی، انتظامی و قضایی خواست چنانچه عوامل انسانی در وقوع این آتش سوزی ها دخیل هستند آنان را شناسایی و طبق قانون برخورد كنند.
شاهمیری درعین حال مهمترین عوامل آتش سوزی ها در بخش جالق را هرس و اصلاح نكردن اصولی نخیلات، عدم جمع آوری ضایعات پای نخل ها، پاتوق های معتادان در نخلستان ها، نبود راه دسترسی مناسب و احساس مسئولیت كشاورزان در اصلاح و جمع آوری و نهایتا عامل انسانی ذكر كرد.
به گزارش ایرنا، سه روز پیش نیز بیش از هزار نخل خرما در نخلستانهای بخش جالق سراوان طعمه آتش شد.
این در حالیست كه در پی آتش سوزی 11 تیرماه جاری مدیر جهاد كشاورزی سراوان به خبرنگار ایرنا گفته بود: آتش سوزی روز دوشنبه 11 تیرماه در سطح نخلستان های این شهرستان 16 میلیارد و 150 میلیون ریال به كشاورزان منطقه خسارت وارد كرد.
سراوان در 347 كیلومتری جنوب شرق زاهدان مركز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
7336**6081