۱۸ تیر ۱۳۹۷،‏ ۲۱:۱۲
کد خبر: 82966124
۰ نفر
نیروهای آمریكا افغانستان را ترك نمی كنند

كابل - ایرنا - وزیر امور خارجه آمریكا در نشست خبری مشترك خود با رئیس جمهوری افغانستان در كابل گفت كه پیام ما به گروه طالبان این است كه منتظر خروج نیروهای ما از این كشور نباشد.

به گزارش ایرنا، «مایك پمپئو» كه روز دوشنبه بدون اطلاع قبلی وارد كابل شده است، عصر دوشنبه همراه با «محمد اشرف غنی» در جمع خبرنگاران افزود: ما متعهد به همكاری با دولت افغانستان برای رسیدن به امنیت و ایجاد حكومتی دمكراتیك هستیم.
وی گفت كه دولتش در روند گفت و گوها صلح در افغانستان دولت این كشور را همراهی خواهد كرد و آمریكا را متعهد به حمایت از مذاكرات بین دو طرف افغان خواند.
وزیرامور خارجه آمریكا سیاست دولت افغانستان را در حوزه مبارزه با فساد و حركت به سمت توسعه بر اساس نقشه راه و تلاش برای برقراری صلح بین طرف های افغان مطلوب دانست.
پمپئو كشورش را متعهد به همكاری با دولت افغانستان و كمك به آن برای رسیدن به ثبات و صلح خواند و تاكید كرد كه ما صلح را با مدیریت افغان ها دنبال می كنیم و به چنین صلحی تعهد داریم تا آنها با هم به توافق برسند.
غنی رئیس جمهوی افغانستان نیز در این نشست سخنانش را با وجود مترجم به زبان انگلیسی آغاز كرد و ضمن تقدیر از آمریكا گفت كه دولتش برای تداوم مسیر طی شده مصمم است.
پیش از این نشست خبری، پمپئو و غنی دیداری نیز در حضور مقامات افغانستان و هیات همراه وزیر امور خارجه آمریكا داشتند.
این دیدار كه در قصر گلخانۀ ارگ ریاست جمهوری برگزار شد، هر دو طرف در مورد كمك و همكاری های آمریكا در عرصه های مختلف با افغانستان، همكاری های منطقه ای، مبارزه با تروریسم، حمایت مالی و تجهیز نیروهای امنیتی و دفاعی این كشور، روند صلح به رهبری و مالكیت افغان ها، برگزاری انتخابات و چگونگی تطبیق راهبرد آمریكا در مورد افغانستان و جنوب آسیا بحث و تبادل نظر كردند.
رئیس جمهوری افغانستان در این جلسه آتش ‌بس تعطیلات عید فطر را یك ابتكار موفق خواند و گفت كه نیروهای امنیتی و دفاعی در جریان این آتش بس نشان دادند كه هم توانایی صلح و هم توانایی دفاع از كشور و مردم را دارند.
وی راهبرد جدید آمریكا برای جنوب آسیا را مثبت دانست و تصریح كرد كه كشورهای منطقه باید در برابر این راهبرد مسئولیت خود را به گونه ای صادقانه نشان دهند.
وی گفت كه هدف این راهبرد، تامین صلح و ثبات پایدار در افغانستان و منطقۀ است كه حكومت وحدت ملی به آن متعهد است.
وزیر امور خارجه آمریكا با اشاره به شجاعت و فداكاری نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان و همچنین قربانیان نیروهای خارجی و كشورش تجلیل كرد و خاطرنشن شد: اكنون نسبت به هر زمان دیگر آمریكا به عنوان یك شریك پایدار در كنار مردم افغانستان قرار دارد.
پمپئو راهبرد جدید آمریكا درباره افغانستان و جنوب آسیا را راهكاری مثبت برای صلح و ثبات افغانستان و منطقه ارزیابی كرد و یاد آور شد كه ما با حكومت و نیروهای امنیتی افغانستان برای ایجاد شرایط امن و با ثبات در این كشور همكاری می كنیم.
وی ضمن حمایت از روند صلح با مدیریت افغانستان، گفت: بسیاری از طالبان این نكته را درك كرده اند كه از راه نظامی موفق نمی شوند و این موضوع به شكلی عمیق به راهبرد ترامپ و همچنین واكنش طالبان به اعلام آتش‌ بس دولت افغانستان ارتباط دارد.
پمپئو بر تعهد آمریكا برای ادامه كمك هایش به افغانستان در زمینه روند صلح، حمایت مالی، تجهیز نیروهای امنیتی و دفاعی این كشور تاكید كرد.
سخنان پمپئو در مورد حضور نیروهای آمریكا در افغانستان در حالی مطرح شد كه طالبان همواره یكی از مهمترین دلایل مشروع خود را برای تداوم جنگ اشغال كشورشان توسط واشنگتن و همپیمانانش اعلام می كند.
برداشتن این اصلی ترین گزینه ممكن برای امكان شروع مذاكرات صلح بین دولت افغانستان و گروه طالبان از روی میز توسط آمریكا با اعلام تعهد این كشور برای تحقق صلح در افغانستان مغایرتی آشكار دارد.
*آساق**291*1104*شبس*1488 **

سرخط اخبار جهان