۱۸ تیر ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۱۳
کد خبر: 82965869
۰ نفر
كمبود آب برازجانی ها را به خیابان كشاند

بوشهر- ایرنا - شماری از مردم شهر برازجان مركز شهرستان دشتستان در اعتراض نسبت به آنچه قطعی و جیره بندی آب نامیدند یكشنبه شب برای دومین بار با تجمع در میدان 17 شهریور این شهر خواستار اقدام عملی مسوولان برای رفع مشكل كمبود آب شدند.

به گزارش ایرنا ،تجمع اعتراضی 350 نفر از شهروندان برازجانی از ساعت 20 در مقابل میدان و بیمارستان 17 شهریور آغاز و تا حدود 24 ادامه داشت.
تجمع كنندگان كه پس از مدتی به سمت میدان شهید چمران (كاروانسرا) حركت كردند با سردادن شعارهایی ضمن بیان مشكلات ایجاد شده توجه بیش از پیش مسوولان را برای حل موضوع كمبود آب خواستار شدند.
هرچند با درایت و مدیریت صحنه فرمانده انتظامی شهرستان دشتستان مشكل خاص امنیتی ایجاد نشد اما آمد و شد خودرو در خیابان های منتهی به میدان های 17 شهریور و شهید چمران برای ساعاتی مختل شد.
شهروندان برازجانی شنبه شب نیز در اعتراض به كمبود و توزیع نامناسب آب در این شهر كه بعد از فروردین ماه امسال تاكنون باعث اختلال در زندگی روزمره آنان شده در مقابل میدان 17شهریور تجمع كرده بودند.
ابتدای تیرماه امسال مردم شهر وحدتیه در اعتراض به كمبود آب جاده اصلی ارتباطی بوشهر - شیراز را به مدت چند ساعت مسدود كردند.
در همین راستا به گفته جواد لقمان زاده معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی فرمانداری دشتستان ، از ابتدای خردادماه آب ورودی از تصفیه خانه بوشیكان كازرون در استان فارس به شهرستان دشتستان 30هزار متر مكعب كاهش یافته كه این امر توزیع آب در دشتستان را به خصوص شهرهای برازجان ، وحدتیه ، آبپخش و شبانكاره با مشكل روبرو كرده است.
معاون امور عمرانی استانداری بوشهر نیز روز گذشته در گفت وگو با ایرنا گفت: باتوجه به تنش آبی شهرستان دشتستان تلاش می شود این مشكل برای كوتاه مدت از طریق خط آبرسانی كوثر برطرف شود.
مهرداد ستوده افزود: در زمان حاضر آزمایش های مربوط و فشارگیری خط آبرسانی كوثر انجام شده است.
وی یادآور شد: افزون براین ساخت 10 حلقه چاه برای شهر برازجان در دستور كار است كه كار حفاری چهارحلقه در مراحل نهایی است و تا هفته آینده وارد مدار و حفاری 6 حلقه دیگر نیز آغاز می شود.
معاون امور عمرانی استانداری بوشهر با بیان اینكه شهر آبپخش بحرانی ترین منطقه شهرستان دشتستان است گفت: در همین ارتباط برای حل مشكل این شهر اقدام به نصب پمپ كمكی روی خط كوثر شده است.
وی اظهار داشت: براساس تفاهم نامه ای كه با حضور معاون عمرانی استانداری های فارس و بوشهر و مدیران آبی 2 استان منعقد شده بود باید روزانه 82 هزار مترمكعب آب از خط كازرون به استان بوشهر ارسال شود.
ستوده یادآورشد: بابت این تفاهم استان بوشهر برای هر هكتار 140 میلیون ریال در قالب طرح نكاشت به كشاورزان شهرستان كازرون پرداخت كرده تا آنان كشت نكنند و آب مورد نیاز استان تامین شود.
وی ادامه داد: این درحالی است كه برخی از افراد با نصب 40 موتور پمپ در اطراف رودخانه شاپور در شهرستان كازرون اقدام به برداشت غیرمجاز آب می كنند.
به گفته ستوده، در زمان حاضر بیشترین مشكل طرح نكاشت توسط باغدارانی است كه حقابه ندارند و به صورت غیرمجاز اقدام به برداشت آب می كنند همین امر باعث كاهش دبی آب رودخانه و بروز مشكلاتی برای مردم شهرستان دشتستان شده است.
معاون امور عمرانی استانداری بوشهرگفت: امیدواریم مسئولان استان فارس هر چه زودتر آب مورد نیاز و مورد توافق را به استان بوشهر تحویل دهند.
ستوده، برضرورت همكاری مسئولان استان فارس در ارتباط با تامین آب تفاهم شده برای استان بوشهر و جلوگیری از تنش آبی تاكید كرد.
وی درباره طرح های آب شیرین كن و اقدامات دولت تدبیر و امید گفت: قبل از دولت یازدهم استان بوشهر تنها دارای 2 مجوز 10 هزار مترمكعبی احداث آب شیرین كن بود این درحالی است كه با آغاز به كار دولت این مجوزها در بوشهر وكنگان وارد سرویس شدند.
ستوده افزود: در زمان حاضر نیز 85هزار و 500 مترمكعب در روز مجوز خرید تضمینی آب از آب شیرین كن ها داریم كه مقدمات اجرای آنها در دست اجرا است.
وی اضافه كرد: با وارد مدار شدن این آب شیرین كن ها دولت باید پنج هزار میلیارد ریال در سال به عنوان یارانه آب برای استان بوشهر پرداخت كند.
معاون امور عمرانی استانداری بوشهر با تاكید بر اعمال مدیریت مصرف آب توسط مردم از صبر و متانت آنها بویژه دشتستانی ها و درك عمیق از مشكلات موجود تشكر كرد.
استاندار بوشهر نیز در نشست ستاد مدیریت بحران این استان گفت: دغدغه كمبود آب آشامیدنی نگرانی همه مسئولان این استان و وزارت نیرو است كه در سفر معاون مهندسی و توسعه شركت آبفای كشور راهكارهای اساسی برای تسریع در اجرای طرح‌های آبرسانی ارائه شد.
عبدالكریم گراوند با قدردانی ازتوجه مسئولان وزارت نیرو در كاهش مشكلات كم‌آبی دراین استان افزود:براساس برنامه‌ریزی انجام شده طرح‌های تامین آب آشامیدنی تدوین شده كه سرعت بخشی در اجرای طرح آب‌شیرین‌كن در نقاط شهری و روستایی از آن جمله است.
وی تصریح كرد: مجوز شماری از طرح‌های آب‌شیرین كن صادر شده و بخشی نیز در حال اجرا است اما بدلیل ماهیت این طرح ها بهره برداری از آنها زمان بر است و نیاز به بردباری و مدیریت مصرف برای تكمیل طرح های یادشده است .
استاندار بوشهر با بیان اینكه دولت برای خرید آب از سرمایه‌گذاران طرح‌های آب شیرین‌كن هر ساله اعتبار تخصیص می‌دهد گفت: تا سال 1400 برای خرید آب از تاسیسات آب شیرین‌كن در استان بوشهر سالانه دولت 400 میلیارد تومان یارانه پرداخت می‌كند.
گراوند یادآورشد: باتوجه به كاهش بارندگی آبدهی رودخانه‌ها از جمله شاهپور كاهش یافته كه این مهم بر انتقال آب از كازرون به استان بوشهر اثر گذاشته است.
وی مشكلات تامین آب در شهرستان دشتستان را یادآورشد و گفت:با تدابیر اتخاذ شده وضعیت آبرسانی به این شهرستان به سمت بهبودی است و نگرانی مردم كاهش می‌یابد.
استاندار بوشهر اظهارداشت:برای همراه شدن با شرایط كنونی برنامه سازگاری با كم آبی اجرایی شده كه تحقق این مهم در گرو مشاركت مردم با مدیریت مصرف است.
گراوند افزود: باید رسانه‌ها، فعالان اجتماعی، دهیاران، شهرداران و صاحب نظران در ترویج فرهنگ مدیریت مصرف همكاری كنند تا این مهم به فرهنگ همگانی تبدیل شود.
وی ادامه داد: دستگاه‌های اجرایی برای جلوگیری از خاموشی تغییر ساعت كار را مورد توجه ویژه قرار دهند و در این راستا صرفه‌جویی 20 درصدی آب آشامیدنی با نصب شیرآلات كاهنده مصرف آب باید در ادارات اجرایی شود.
7213/6045