تكميل كريدور شمال - جنوب يك پروژه راهبردي است

رشت - ايرنا - معاون اقتصادي وزير امور خارجه با تاكيد بر لزوم گسترش مراودات با كشورهاي همسايه ، اين مهم را از اولويت‌هاي اصلي وزارت‌خارجه عنوان كرد و گفت: تكميل كريدور شمال -جنوب يك پروژه راهبردي محسوب مي شود.

گزارش روابط عمومي استانداري گيلان به ايرنا حاكيست غلامرضا انصاري در ديدار با استاندار گيلان بيان داشت: استان‌هاي شمالي ايران از طريق درياي خزر با كشورهاي همسايه ارتباط خوبي دارند و بايد از اين فرصت در راستاي گسترش ارتباطات بين‌المللي استفاده كرد.
وي تحقق عضويت ايران در اوراسيا را براي استان‌هاي شمالي بسيار حائز اهميت دانست و اظهار كرد: حمايت از مناطق آزاد و مناطق ويژه اقتصادي در نقاط مرزي از سياست‌هاي وزارت خارجه است اما با ايجاد بازارچه مرزي در اين نقاط بواسطه افزايش قاچاق كالا مخالف هستيم.
معاون اقتصادي وزير امور خارجه ارائه پيشنهادات مشخص از سوي استان‌ها براي طرح در كميسيون‌هاي مشترك با كشورهاي مختلف را بسيار مثبت ارزيابي كرد و گفت: تبيين اين پيشنهادات در اين كميسيون‌ها مي تواند به ورود سرمايه‌گذاران خارجي به مناطق آزاد كمك شايان توجهي كند.
انصاري افزود: در اين مسير پيش‌بيني امتيازاتي براي استانداران نقاط مرزي باعث مي شود تا ارتباطات بين استانداران استان‌هاي هم مرز تسهيل شود.

** تكميل پروژه خط ريلي رشت - آستارا ، گامي موثر در جهت تشكيل كريدور شمال - جنوب
استاندار گيلان نيز در اين ديدار با اشاره به ظرفيت بالاي موجود در شهرستان آستارا در گسترش حجم مبادلات مرزي با كشورهاي همسايه اشاره كرد و گفت: باتوجه به راه اندازي خط ريلي آستارا-آستارا مي توانيم از فرصت صادرات محصولات توليدي گيلان و استان‌هاي همجوار به كشورهاي همسايه كمال بهره را ببريم.
مصطفي سالاري الحاق بارانداز ريلي موجود در آستارا به منطقه ويژه اقتصادي را گام موثري در مسير توسعه تجارت دانست و اظهار داشت: الحاق اين بارانداز به منطقه ويژه اقتصادي آستارا علاوه بر كاهش بروكراسي اداري براي سرمايه گذاران خارجي، مي تواند معافيت‌ در پرداخت عوارض مالياتي را براي آنان به دنبال داشته باشد.
وي خاطرنشان كرد: بسته بندي و فرآوري محصولات توليدي در بارانداز ريلي مي تواند نقش بسزايي در تجارت استان داشته باشد.
سالاري به ارائه پيشنهاد الحاق بارانداز ريلي به منطقه ويژه اقتصادي آستارا به دبيرخانه شوراي عالي مناطق آزاد كشور اشاره و اظهار كرد: تأكيد وزارت خارجه بر الحاق اين بارانداز ريلي به منطقه ويژه اقتصادي در راستاي توسعه مراودات اقتصادي مي تواند اين مسير را تسهيل كند.
استاندار گيلان وجود مرز زميني، دريايي و ريلي در آستارا را يك فرصت براي كشور و گيلان عنوان كرد و افزود: با برنامه‌ريزي صحيح مي توان ظرفيت صادرات را افزايش داد.
وي وجود منطقه آزاد انزلي را يكي ديگر از فرصت‌هاي موجود در مسير توسعه تجارت استان گيلان با كشورهاي همسايه دانست و گفت: آمادگي لازم براي ايفاي نقش منطقه آزاد انزلي در مسير توسعه مراودات اقتصادي با كشورهاي همسايه وجود دارد.
سالاري تكميل پروژه خط ريلي رشت - آستارا را گام موثري در جهت تشكيل كريدور شمال-جنوب عنوان و خاطرنشان كرد: بايد تلاش كنيم تا هرچه سريع‌تر اين كريدور تشكيل شود.
2007