۱۷ تیر ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۰۰
کد خبر: 82965456
۰ نفر
سالانه 300 میلیون مترمكعب آب از چاه نیمه ها تبخیر می شود

زاهدان- ایرنا- نماینده مردم شهرستانهای زابل، هیرمند، زهك، هامون و نیمروز در مجلس شورای اسلامی گفت: سالانه 300 میلیون متر مكعب آب یعنی 11 برابر میزان آب انتقالی از این مخازن به زاهدان، تبخیر و از دسترس خارج می شود.

به گزارش ایرنا حبیب الله دهمرده روز یكشنبه در نشست شورای راهبری اقتصاد مقاومتی سیستان و بلوچستان با حضور وزیر كشور اظهار داشت: با استفاده از روش های علمی باید از تبخیر آب چاه نیمه ها جلوگیری كرد كه خوشبختانه در این زمینه با همكاری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری اقداماتی در حال انجام است.
وی بیان كرد: از چاه نیمه ها مقادیری آب برای كشاورزی رها سازی و مردم اقدام به كشت كردند اما به دلیل عدم آورد رودخانه هیرمند گندمزارهای آنان خشك شد.
نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مردم سیستان بنیه مالی ندارند و مرز نیز بسته است به همین سبب باید برای ماندگاری مردم در این منطقه برنامه های كوتاه مدت و بلند مدت در نظر گرفته شود.
عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطر نشان كرد: مشكل سیستان باید یك بار برای همیشه حل شود زیرا این منطقه به دلیل وابستگی به آب رودخانه هیرمند هر چند سال دچار سیل یا خشكسالی می شود و خشكسالی اخیر كه 2 دهه ادامه دارد مردم را با مشكلات زیادی رو به كرده و به دلیل نداشتن منبع درآمد برای امرار معاش مجبور به مهاجرت شده اند.
دهمرده گفت: كشاورزی و دامپروری در سیستان یك ظرفیت بزرگ و اصلی برای ماندگاری مردم است كه باید در این زمینه اقدامات موثری انجام شود.
نماینده حوزه انتخابیه زابل در مجلس با اشاره به وجود آثار باستانی و تاریخی و جاذبه های گردشگری در سیستان گفت: با وجود ظرفیت های گسترده متاسفانه در این منطقه زیرساخت های گردشگری فراهم نشده است.
وی بیان كرد: انتقال آب از دریای عمان به سراسر سیستان و بلوچستان یك ظرفیت بسیار خوبی است كه می تواند سیستان و زاهدان را از وابستگی به رودخانه هیرمند خارج كند.
دهمرده اظهار داشت: سیستان ظرفیت های بسیار خوبی در زمینه انرژی های پاك دارد كه باید هر چه سریعتر نیروگاه های خورشیدی و بادی در این منطقه ایجاد شود.
وی ادامه داد: با تولید برق بادی و خورشیدی در سیستان علاوه بر تامین برق این منطقه می توانیم به افغانستان نیز صادر كنیم.
عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بیان كرد: برای ساخت نیروگاه بادی در سیستان در بودجه كشور ردیفی ایجاده شده كه باید تسهیل شود.
وی افزود: اگر بتوان یك نیروگاه 50 مگاواتی برق تولید كنیم باعث تشویق بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این زمینه می شود.
نماینده مردم سیستان در مجلس بیان كرد: تالاب بین المللی هامون كه یك فرصت ارزشمند برای مردم سیستان بود هم اینك به یك معضل تبدیل شده است.
وی تصریح كرد: برخی از معابر شهر زابل به دلیل نداشتن آسفالت به كانون ریزگرد تبدیل شده كه انتظار دریافت قیر رایگان را داریم.
نماینده دیگر مردم زابل، هیرمند، زهك، هامون و هیرمند در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: مردم سیستان از دولت انتظار دارند كه در این شرایط سخت خشكسالی دست آنان را گرفته و به یاریشان بشتابد.
احمدعلی كیخا اظهار داشت: دیوار امنیتی بر روی مرز سیستان یك كار غیر كارشناسی بود كه در گذشته انجام شد و انتظار می رود یك كار كارشناسی جدیدی بر روی این دیوار انجام شود.
رئیس كمیسیون كشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس ادامه داد: این دیوار امنیتی برای مردم سیستان به یك معضل اساسی تبدیل شده است.
وی بیان كرد: فقدان زمین دولتی در سیستان باعث شده تا بسیاری از طرح های دولتی به سر انجامی نرسد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه سیستان و بلوچستان در این نشست گفت: سیستان ۸ درصد وسعت این استان را تشكیل می دهد و ۶۱ درصد جمعیت آن روستایی هستند.
غلامرضا مالكی بیان كرد: سیستان بالاترین نرج جمعیت روستایی كشور را دارد و باید در زمینه بهبود وضعیت منابع درآمدی روستایی این منطقه اقداماتی انجام شود.
وی با اشاره به ظرفیت بی نظیر مرز در سیستان گفت: ۲۵ میلیارد تومان برای زیرساخت های بازارچه های مرزی تخت عدالت، شاه گل و بش دلبر در نظر گرفته شده است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه استان بیان كرد: ظرفیت های خوبی در زمینه انرژی های پاك در سیستان وجود دارد كه میل نادر برای تهیه انرژی بادی و منطقه رامشار برای تولید انرژی خورشیدی در نظر گرفته شده است.
وی بیان كرد مهمترین چالش سیستان عدم آورد آب رودخانه هیرمند است كه این امر امسال خسارت هایی را به وحود اورده است.
مالكی تصریح كرد: با توجه به اینكه ۹۹ و نیم درصد حوزه ابریز رودخانه هیرمند در افغانستان است بنابراین فعال شدن دیپلماسی آب یك ضرورت است.
وی ادامه داد: زندگی مردم سیستان وابسته به اب و خاك است كه در صورت تامین نشدن آب مجبور به مهاجرت از این منطقه می شوند.
مالكی بیان كرد: سیستان پایین ترین نرخ سرمایه گذاری را در سیستان و بلوچستان دارد كه نیاز است شركت های دولتی شستا و ایمیدرو در این منطقه سرمایه گذاری كنند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه سیستان و بلوچستان گفت: سیستان در حوزه تاسیسات و زیرساخت ها با كمبود هایی مواجه است.
به گزارش ایرنا وزیر كشور در سفر یك روزه به شمال سیستان و بلوچستان علاوه بر طرح 46 هزار هكتاری آبیاری نوین دشت سیستان، از منطقه ویژه رامشار و محدوده منطقه آزاد سیستان نیز دیدن می كند.
رحمانی فضلی در ادامه سفرش به سیستان طی مراسمی بازارچه مرزی تخت عدالت در شهرستان هیرمند را افتتاح كرد.
معاون آب و خاك و مدیر كل دفتر بحران وزارت جهاد كشاورزی، نمایندگان مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی، معاونان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری كشور، استاندار جمعی از مسئولان دستگاههای اجرایی استان وزیر كشور را در این سفر همراهی می كنند.
سیستان با پنج شهرستان زابل، هیرمند، زهك، نیمروز و هامون در شمال استان سیستان و بلوچستان و همسایگی كشور افغانستان واقع شده است.
3213 **6081