روایت شاگرد و همكار از وضعیت جسمانی آیت‌الله هاشمی شاهرودی

تهران- ایرنا- انتشار تصاویری از آیت‌الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی در جلسه دیروز مجمع تشیص مصلحت نظام، بار دیگر موضوع بیماری و وخامت حال رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را در افكار عمومی به جریان انداخت.

موضوع بیماری رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از همان زمان كه زمزمه جایگزینی او بر صندلی مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی مطرح می‌شد، به میان آمد.

بااین‌حال هاشمی شاهرودی بر جایگاه مرحوم اكبر هاشمی رفسنجانی تكیه زد. دی‌ماه سال 96 درحالی‌كه تنها حدود پنج ماه از ریاست آیت‌الله هاشمی شاهرودی بر مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌گذشت با تعطیل شدن كلاس درس او، اخباری مبنی برشدت گرفتن بیماری‌اش منتشر شد.

انتشار تصویری از هاشمی شاهرودی در یكی از بیمارستان‌های آلمان، مهر تأییدی بر وخامت حال رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بود. اما به‌غیراز حضور جنجالی هاشمی شاهرودی، مشخص شد، قصور پزشكی در ایران، منجر به از دست رفتن یكی از كلیه‌های او شده است.

هاشمی شاهرودی روزهای آرامی را هم در آلمان سپری نكرد و حضورش در این كشور، حاشیه‌های زیادی را به همراه داشت تا جایی كه یك نماینده مجلس فدرال آلمان خواستار پیگرد قضایی او شد.

هاشمی شاهرودی پس از بازگشت در یك نشست خبری اشاره‌ای به‌اشتباه پزشكی داشت و گفت: «یك سال است مبتلابه مشكلی در روده شده بودم. بعد از مدت‌ها مشخص شد غده در روده بزرگ است؛ بنابراین به اطبا مراجعه كردم. البته دوستان اصرار می‌كردند برای معالجه به خارج از كشور بروم كه من قبول نكردم.

من در مشهد و تهران به دكتر مراجعه كردم و در بیمارستان ساسان دو عمل جراحی داشتم كه بعد از مدتی مشكل دیگری در كلیه چپ من ایجاد شد كه پزشكان بر سر معالجه من دچار اختلاف‌نظر شدند. برخی از آن‌ها بر عمل جراحی اصرار داشتند و برخی اعتقاد به جراحی نداشتند. بالاخره به دلیل غده دوم كه بزرگ‌شده بود، مجبور شدم عمل كنم و این عمل را در بیمارستان ساسان انجام دادم. همین اختلاف‌نظرهای پزشكان باعث شد هم بستگان و هم پزشكان اصرار كنند معالجه را در خارج از كشور دنبال كنم كه به همین دلیل مدارك پزشكی به خارج از كشور فرستاده شد.»

اما بعد از مدتی محمدرضا باهنر، قصور پزشكی درباره رئیس مجمع تشخص مصلحت نظام را افشا كرد. به گفته او در یكی از عمل‌های جراحی كه بر روی هاشمی شاهرودی صورت گرفته، به‌جای غده؛ كلیه را از بدن او خارج كردند!

بعدازاین افشاگری، سخنگوی وزارت بهداشت ادعای قصور پزشكی در درمان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را خلاف واقع عنوان كرد اما بااین‌حال پس از بازگشت هاشمی شاهرودی از آلمان جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام به روال گذشته برگزار نشد. برخی از اعضای مجمع، دلیل این بی‌نظمی جلسات را بیماری رئیس مجمع می‌دانند.

**دیروز حالش خوب بود
دیروز دوباره بحث بیماری رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به جریان افتاد. تصاویر منتشرشده از آیت‌الله هاشمی شاهرودی در جلسه روز گذشته مجمع تشخیص مصلحت نظام در فضای مجازی موردتوجه قرارگرفته وعده‌ای با مقایسه این تصاویر با ماه‌های قبل می‌گویند كه حال آیت‌الله رو به وخامت است.
بااین‌وجود حالا غلامرضا مصباحی‌مقدم از اعضای مجمع تشخیص می‌گوید حال هاشمی شاهرودی «بسیار خوب» است.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به ایرنا گفت: «حال آیت‌الله هاشمی شاهرودی را از دكترشان بپرسید اما دیروز حال ایشان بسیار خوب بود.»
مصباحی‌مقدم در پاسخ به این سؤال كه «تصاویر منتشرشده از جلسه دیروز مجمع حكایت دیگری داشت؟»، گفت: «بالاخره ایشان دوران نقاهت را می‌گذرانند.». او تأكید كرد: «اتفاقاً حال آیت‌الله هاشمی شاهرودی از جلسه قبل بهتر بود.»

**تعطیلی كلاس های درس
محمدمهدی هادی‌به، یكی از شاگردان آیت الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی در قم كه از سال 88 در كلاس‌های درس رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام شركت می‌كند به ایرنا گفت: كلاس هاشمی شاهرودی از دی ماه سال گذشته به دلیل بیماری ایشان تعطیل شده و تا امروز هیچ جلسه‌ای تشكیل نشده است.
او گفت: «آیت الله هاشمی شاهرودی دو سال است كه درگیر بیماری هستند. دیروز هم كه عكس ایشان در رسانه‌ها منتشر شد من با پسرشان تماس گرفتم و ابراز نگرانی كردم. اما پسر ایشان اعلام كردند كه حاج آقا در حال طی كردن سیر درمانی هستند.»

برخی منابع می‌گویند به دلیل بیماری آیت‌الله هاشمی شاهرودی بسیاری از امور را دبیرخانه مجمع كه اكنون در اختیار محسن رضایی قرار دارد برعهده‌گرفته است. این گمانه‌زنی از زمانی كه آیت‌الله هاشمی شاهرودی ریاست مجمع را برعهده‌گرفته گرفت در رسانه‌ها مطرح شد و تاكنون رضایی نیز به آن پاسخی نداده است.

گزارش از زینب نورانیان
**اداره كل اخبار چندرسانه‌ای ایرنا**ایرنا پلاس**