81 داروی بدون نسخه از پوشش بیمه خارج شد

تهران- ایرنا- مدیر عامل سازمان بیمه سلامت گفت: 81 دارو برابر مصوبه شورای عالی بیمه از پوشش بیمه خارج شد و حدود 40 تا 45 ‏میلیارد تومان برای بیمه صرفه جویی می‌شود، اما این پول به خزانه بر نمی‌گردد و برای سایر بیماران هزینه می شود.‏

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، طاهر موهبتی روز یكشنبه در نشست هم اندیشی با اصحاب رسانه در محل سازمان بیمه سلامت درباره خروج داروهای بدون نسخه از پوشش بیمه‌ای افزود: بر اساس مصوبه هیات وزیران قرار شد شورای ‏عالی بیمه در این زمینه تصمیم‌گیری كند و برابر گزارش رسمی سازمان تامین اجتماعی اعلام شد كه تقریبا در هیچ جای دنیا داروهای ‏بدون نسخه تحت پوشش بیمه نیست و این به علت صیانت از سلامت مردم است.
وی گفت: این داروها در دنیا به صورت بدون نسخه عرضه می‌شود و ‏تقریبا در تمام خانه‌ها وجود دارد. داروهایی مثل سرماخوردگی، استامینوفن و آنتی هیستامین و غیره كه در سبد تمام خانه‌ها وجود دارد. ‏ما در مقابل سلامت مردم مسئولیت داریم و باید رفتارسازی در این زمینه انجام شود.
وی گفت: درآمد خروج این داروها از بیمه به خزانه بر نمی گردد و این هزینه در جای دیگر خرج می شود.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ادامه داد: به دنبال كاهش معوقات به مراكز درمانی، پزشكان و پرستاران و شركت های دارویی هستیم و در این مسیر هزار میلیارد تومان از خزانه كشور برای پرداخت معوقات به این سازمان پرداخت شد.
وی گفت: دولت قرار است 4 هزار و 750 میلیارد تومان در سال جاری برای پرداخت معوقات به بیمه سلامت پرداخت كند.
موهبتی ادامه داد: معوقات و بدهی های این سازمان 10 هزار میلیارد تومان است و قول صفر شدن آن به سادگی میسر نیست اما هزینه های امسال را به موقع در اختیار بیمارستان و مراكز درمانی می گذاریم.
وی با بیان اینكه امروز عقل و منطق ایجاب می كند، مدیریت هزینه بكنیم افزود: برای مدیریت هزینه كسی هورا نمی كشد، ولی دور از انصاف است همه اش فحش بدهیم اگر جایی از كار اشتباه است می توان برای اصلاح تذكر داد.
وی با اشاره به برخی شایعات گفت: بیمه سلامت برای هیچ داروخانه ای سقف نگذاشته است و در شرایط كنونی نباید مردم را دلسرد و ناامید كرد.
موهبتی اضافه كرد: یكی از اقدامات جدی كه ‏در قانون برنامه ششم توسعه و قانون بودجه 97 تاكید شد، استحقاق سنجی و رفع همپوشانی بیمه ها و اجرای راهنماهای بالینی است كه بر اساس آن در زمینه ‏رفع همپوشانی و استحقاق سنجی مشكل جدی برطرف شد.
وی از انعقاد تفاهمنامه‌ای بین سازمان‌های بیمه‌گر و ابلاغ آن خبر داد و گفت: در این تفاهمنامه قرار شد كه دبیرخانه مركزی ‏برای هماهنگی‌ها در سازمان بیمه سلامت شكل بگیرد و ظرف یك ماه از تاریخ ابلاغ تمام سازمان‌های بیمه‌گر به سامانه ‏استحقاق‌سنجی دسترسی پیدا كنند.‏
موهبتی ادامه داد: نكته دیگر در مورد همپوشانی است كه در این تفاهمنامه درباره این موضوع نیز تفاهم با سایر سازمان‌های بیمه‌گر تفاهم ‏انجام شده است و اكنون می‌توان همپوشانی با سازمان تامین اجتماعی، كمیته امداد و نیروهای مسلح را بررسی كرد.‏
وی با بیان اینكه تا پایان سال 2 میلیون و 300 هزار همپوشانی بیمه ای رفع می شود، اظهار كرد: مهمترین دستاورد ‏فعلی، علاوه بر رفع همپوشانی، جلوگیری از ایجاد همپوشانی جدید است.‏
جمشید شایان فر، معاون بیمه گری سازمان بیمه سلامت گفت: یكی از گروه‌هایی كه از ابتدای تاسیس ‏سازمان به عنوان بیمه شده تحت پوشش قرار گرفته، كاركنان دولت هستند كه در صندوقی با عنوان صندوق كاركنان دولت بیمه شده‌اند ‏و از این طریق خدمات بیمه سلامت را دریافت می‌كنند.
به گفته وی كاركنان دولتی كه صندوق بازنشستگی آنها صندوق بازنشستگی كشوری است مشمول این ‏صندوق هستند.‏
وی اضافه كرد: حدود 5 میلیون نفر در صندوق كاركنان دولت، بیمه شده‌اند كه مبنای پرداخت حق بیمه آنها معادل هفت درصد حقوق دریافتی است. در مورد شاغلان 2 درصد به عنوان حق بیمه و در مورد بازنشستگان 1.7 درصد از حقوق به عنوان حق بیمه ‏پرداخت می‌شود.

* 14 میلیون نفر زیر پوشش صندوق بیمه همگانی
شایان فر درباره صندوق بیمه‌ای سایر اقشار گفت: خانواده شهدا ، ایثارگران و جانبازان و خانواده آنها، مددجویان بهزیستی، طلاب و روحانیون حوزه علمیه و دانشجویان در حال تحصیل كه در ‏دانشگاه‌های وزارت علوم و وزارت بهداشت هستند نیز جزو بیمه شدگان این صندوق می‌شوند كه مبنای حق بیمه آنها نیز 7 درصد حداقل حقوق ‏دریافتی است.
وی ‏درباره صندوق بیمه‌ای روستاییان و عشایر و ساكنان شهرهای زیر 20 هزار نفر جمعیت ‏نیز كه از سال 84 دفترچه بیمه دریافت كردند، افزود: در مورد روستاییان نیز عمده مبالغ حق بیمه، توسط دولت پرداخت ‏می‌شود اما روال دریافت خدمات در این صندوق متفاوت است؛ یعنی حتما باید نظام ارجاع را برای دریافت خدمات سطح بالاتر رعایت ‏كنند. البته موارد اورژانسی از این مورد اخیر مستثنی است
وی درباره صندوق بیمه‌ همگانی كه از سال 93 و در دولت تدبیر و امید با عنوان بیمه سلامت همگانی راه ‏اندازی شد، گفت: در این طرح افرادی كه هیچ پوشش بیمه‌ای نداشتند و ساكن شهرها بودند به صورت رایگان دفترچه بیمه ‏سلامت همگانی دریافت می كنند.
شایان فر درباره چكونگی بیمه شدن افراد گفت: این مكانیزم از سازمان بیمه سلامت آغاز می شود؛ بعد از ثبت نام در سایت، ‏همپوشانی بیمه‌ای افراد با سامانه‌های دیگر بررسی می‌شود و اگر این مراحل تایید شد فرد می‌تواند دفترچه بیمه را دریافت كند.
به گفته وی تاكنون ‏جمعیتی حدود 14 میلیون نفر از مزایای بیمه سلامت همگانی برخوردار شدند، سطح خدمات نیز مثل سایر صندوق‌ها است.‏
شایان فر درباره صندوق بیمه ایرانیان نیز گفت: این صندوق از اواسط سال 87 اجرا شده است. در این صندوق افراد 50 درصد حق ‏بیمه را خودشان پرداخت می‌كنند و 50 درصد دیگر توسط دولت پرداخت می‌شود. در گذشته صندوقی با عنوان خویش فرمایان وجود ‏داشت كه فرد تمام حق بیمه را خودش پرداخت می‌كرد و از سال 87 قرار شد افرادی كه هیچ پوشش بیمه‌ای نداشتند با پرداخت 50 ‏درصد حق بیمه، خودشان كه مبلغ 264 هزار تومان سالانه است، خود را بیمه كنند.‏
وی با اعلام اینكه هم اكنون افراد باید تمام این مبلغ را یكجا پرداخت كنند افزود: در صدد امكانی برای تقسیط آن هستیم.
اجتمام * 3377 * 3063