۱۷ تیر ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۴۲
کد خبر: 82965052
T T
۰ نفر
خدمات پرستاری به منزل می آید

تهران- ایرنا - پرستاری در منزل را می‌توان خدمات نوین بهداشتی و درمانی دانست كه با سالمند شدن جامعه مورد توجه قرار گرفته است. موضوعی كه بالاخره بر اساس مصوبه شورای عالی بیمه تحت پوشش بیمه قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، خدمات پرستاری در منزل با توجه به سالمند شدن جامعه و مشكلات زندگی شهری، حالا به بخشی از خدمات مورد نیاز افراد به خصوص در شهرهای بزرگ تبدیل شده است. خدمتی كه شاید بتوان اهمیت آن را در كنار معضلات زندگی بیشتر درك كرد.
هر چند این خدمات تا تیر 96 هیچ تعرفه مصوبی نداشت، اما بنا بر پیشنهاد مشترك وزارت بهداشت، وزارت رفاه و سازمان برنامه و بودجه و تایید شورای عالی بیمه سلامت، هیئت وزیران تعرفه‌های مشخصی را برای این خدمات در نظر گرفت. خدماتی كه از باز كردن و برداشتن گچ تا سرم تراپی در منزل و پانسمان زخم پای دیابتی و حتی فشار خون را شامل می‌شود و قیمت‌های متغیری دارد.

*چتر بیمه بر سر خدمات پرستاری در منزل

تحت پوشش بیمه قرار گرفتن این خدمات اتفاق تازه‌ای است كه به گواه معاون پرستاری وزارت بهداشت می‌توان آن را اقدام مهمی در حوزه خدمات پرستاری دانست. اقدامی كه شاید اثرات مثبت آن را بتوان طی سال‌های آتی و به واسطه روند صعودی سالمندی بیشتر درك كرد. حالا این پوشش بیمه‌ای قرار است در بیمارستان‌های تحت پوشش وزارت بهداشت و سازمان تامین اجتماعی اجرا شود.
مریم حضرتی، معاون پرستاری وزیر بهداشت درباره طرح آزمایشی پرستاری و مراقبت در منزل به خبرنگار سلامت ایرنا می گوید: بسیاری از بیماران نیازی به بستری شدن طولانی مدت در بیمارستان ندارند و فقط نیازمند دریافت برخی خدمات مراقبتی در منزل هستند. این بیماران به علت بستری طولانی مدت باعث اشغال تخت‌های بیمارستانی می شوند و احتمال ابتلا به عفونت‌های بیمارستانی نیز در این بیماران افزایش پیدا می‌كند.
وی می افزاید: با مجوز وزارت بهداشت تاكنون حدود هزار مركز مراقبت در منزل ( پرستاری در منزل) ایجاد شده است كه نزدیك به 700 واحد آنها فعال هستند. خدمات این واحدها تاكنون تحت پوشش بیمه نبود. اما اكنون و با مصوبه اخیر شورای عالی بیمه سلامت، تعرفه این خدمت تحت پوشش بیمه قرار گرفت. البته شاید در آغاز راه فشاری به بیمه‌ها وارد شود، اما می‌توان اطمینان داشت كه با اجرای این طرح، مراجعان به بیمارستان‌ها، آزمایش‌های القایی و مشاوره‌های اضافی كاهش خواهد یافت.

*تعرفه خدمات پرستاری
به واسطه این طرح آزمایشی می‌توان به بیمارانی كه نیاز به مراقبت دارند؛ در منزل خدمات مراقبتی ارائه كرد. در گذشته بیمارانی از این دست یا رها می‌شدند یا در بیمارستان‌ها به طور طولانی مدت بستری و باعث هزینه‌های فراوان برای بیمار و دولت می‌شدند.
حضرتی به تعرفه‌های این طرح آزمایشی 6 ماهه اشاره می كند و می گوید: تعرفه‌های اعمال شده در این طرح آزمایشی بر اساس مصوبه تیر 96 هیئت دولت خواهد بود، اما این تعرفه‌ها بازنگری شده و كمی تغییر هم در آنها ایجاد شده است.
در مصوبه هیئت وزیران آمده كه پانسمان زخم پای دیابتی هزینه 40 هزار تومانی دارد و پرستاران برای مراقبت حرفه‌ای به ازای هر ساعت برای یك بیمار عادی با محدودیت حركتی و ناتوانی در انجام فعالیت‌های شخصی، مبلغ 17هزار تومان دریافت می‌كنند.
این مصوبه می‌گوید كه هزینه ایاب و ذهاب اضافه یا جداگانه‌ای در كدها نباید از بیمار اخذ شود و این هزینه بر اساس مصوبه كمیته‌های استانی به صورت كلی مشخص و محاسبه می‌شود.
جدول تعرفه خدمات پرستاری در منزل طیف وسیعی از خدمات قابل ارائه در منزل را شامل می‌شود. گرانترین خدمت نیز مربوط به انجام همودیالیز توسط پرستار دوره دیده است كه دوره‌های مورد تایید اداره كل آموزش مداوم و معاونت پرستاری وزارت بهداشت را گذرانده باشند.
ابراهیم بهمن خواه، مدیر یكی از مراكز مراقبت در منزل نیز این طرح را برای كاهش هزینه‌های بیمارستان‌ها و پیشگیری از بروز مشكلاتی مانند عفونت‌های بیمارستانی مفید می داند اما نسبت به تعرفه‌های این خدمات انتقاد دارد.
او به خبرنگار سلامت ایرنا می گوید: تعرفه‌های فعلی خدمات پرستاری در منزل به طور عمومی رعایت نمی‌شود و در عمل هزینه ها به صورت توافقی دریافت می‌شود، اما اگر یك مركز با بیمارستان قرارداد ببندد و بیمه‌ها به این موضوع ورود كنند، ماجرا متفاوت خواهد بود و استقبال بیشتری خواهد داشت.
این پرستار می افزاید: تحت پوشش بیمه قرار گرفتن این خدمات می‌تواند فعالیت مراكز مراقبت در منزل را رونق دهد، اما هنوز این موضوع عملیاتی نشده و اگر سازمان‌های بیمه‌گر حمایت كنند، هزینه بیمارستان‌ها بسیار كاهش پیدا می‌كند و البته بازار كار برای پرستاران بیكار نیز ایجاد می‌شود.
بهمن خواه در پاسخ به این سوال كه آیا سهم بیمه‌ها و بیمار برای این طرح مشخص شده، گفت: هنوز این جزییات مشخص یا منتشر نشده است؛ بر اساس شرایط فعلی، 10 درصد هزینه بر عهده بیمارستان‌ها و 90 درصد بر عهده بیمه‌هاست و اگر این موضوع در مورد این مراقبت‌ها اعمال شود به نفع این مراكز خواهد بود، اما احتمال دارد سهم بیمه برای برخی خدمات مانند خدمات سرپایی‌ تغییر كند و بگویند كه 30 درصد را بیمار و 70 درصد را بیمه‌ها پرداخت كنند. در هر حال حمایت بیمه‌ای می‌تواند هم به نفع بیمار و هم به نفع نظام سلامت باشد.

*بسته‌های خدمات پرستاری در منزل
حضرتی، معاون وزیر بهداشت درباره تعداد خدماتی كه در طرح «مراقبت در منزل» ارائه می شود، می گوید: خدمات در این طرح به صورت بسته خدمتی خواهد بود. به طور مثال بیماری كه به سكته مغزی مبتلاست، بسته خدمتی مخصوص به خود را دریافت خواهد كرد. در این طرح چهار بسته خدمتی برای بیماری‌های سكته‌های مغزی، نارسایی‌های قلبی، سرطان‌ها و بیماران ICU در نظر گرفته شده است.
معاون وزیر بهداشت می افزاید: این طرح با پوشش بیمه ای از شهریور امسال به مدت 6 ماه اجرا می شود و برای تعمیم دادن نتیجه،ابتدا این طرح را به طور آزمایشی در 4 یا 5 بیمارستان در دانشگاه‌های مختلف علوم پزشكی اجرا خواهیم كرد.

گزارش از امیر پروسنان
اجتمام/الف پ/3063

سرخط اخبار جامعه