۱۷ تیر ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۵۷
کد خبر: 82964986
۰ نفر
سیر صعودی شكار سران داعش در عراق

بغداد – ایرنا – كارشناسان امنیتی می گویند كه نیروهای امنیتی عراق و سازمان اطلاعات و امنیت این كشور در طول دو ماه اخیر توانمندی بالایی را در شكار عناصر مهم در تشكیلات تروریستی 'داعش' در داخل خاك عراق و سوریه نشان داده اند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، شكار سركرده های داعش به باور كارشناسان امنیتی عراقی، بعد از بازداشت دستیار ابوبكر البغدادی در فرودگاه استانبول تركیه در دو ماه می (12 اردیبهشت ماه 97) سیر تصاعدی به خود گرفته است.
سازمان امنیت و اطلاعات عراق در یك عملیات ویژه در نوع خود با همكاری سازمان امنیت تركیه توانست 'اسماعیل علوان العیثاوی' ملقب به 'ابوزید العراقی' دستیار البغدادی و عضو شورای رهبری داعش را به دام اندازد.
سازمان امنیت و اطلاعات عراق متعاقب این عملیات، با استفاده از تلفن همراه العیثاوی توانستند، چهار سركرده دیگر داعش را از داخل خاك سوریه به داخل خاك عراق كشانده و آنها را زنده شكار كند.
این نهاد امنیتی در 10 ماه می (20 اردیبهشت ماه) اسامی این افراد را به رسانه ها اعلام كرد.
'محمد حسین القدیر' ملقب به 'ابوسیف الشعیطی' امیر منطقه المیادین سوریه، 'عمر شهاب الكربولی' ملقب به 'ابوحفص' مسوول اداری داعش در المیادین، 'عصام عبدالقادر الزوبعی' ملقب به 'ابوعبدالحق العراقی' امیر تشكیلات ضربتی در داعش و 'صدام الجمل' (تبعه سوریه) ملقب به ابورقیه الانصاری' والی ولایت منطقه الفرات در داخل خاك سوریه، افرادی هستند كه توسط نیروهای امنیتی عراق شكار شده اند.
همزمان با این موفقیت های امنیتی، بمباران های اخیر هوایی عراق در داخل خاك سوریه در مناطق 'هجین' از توابع منطقه البوكمال در استان دیرالزور و 'الدشیشه' در استان حسكه در شرق خاك سوریه در جوار مرزهای عراق در 30 فروردین و 16 اردیبهشت، 4 خرداد و 2 تیرماه، بیش از پیش تشكیلات داعش را دچار ضعف و سردرگمی كرده است.
بعد از بازداشت 4 سركرده داعش (در 20 اردیبهشت ماه) بود كه براساس اطلاعاتی كه سازمان امنیت عراق از آنها به دست آورد بود، نیروی هوایی عراق – به اعتقاد كارشناسان – یكی از موفقترین حملات هوایی را (در 2 تیرماه ) انجام داد.
در این حمله هوایی عراق بیش از 40 تن از سركرده های گروه تروریستی داعش به هلاكت رسیدند.
'فاضل ابورغیف' كارشناس امنیتی برجسته عراق در یادداشتی در صفحه شخصی اش در توئیتر معتقد است كه در این حمله هوایی 'ابوبكر البغدادی' سركرده داعش به هلاكت رسیده و نهادهای امنیتی عراق بعد از اطمینان از هلاكت وی، خبر را به طور رسمی اعلام می كند.
وی خاطرنشان كرده است كه اعلام خبر هلاكت ابوبكر البغدادی توسط عراق شاید چند هفته به طول انجامد.
این كارشناس امنیتی معتقد است كه تشكیلات تروریستی داعش هم اكنون راس هرم خود را از دست داده و این تشكیلات به وسیله شورای رهبری اداره می شود و علت بهم ریختگی در داخل این تشكیلات تروریستی، ناشی از این امر است.
نیروهای امنیتی عراق در یك عملیات موفق امنیتی دیگر در 26 ماه می (5 خرداد) توانستند 4 عنصر داعشی را در جوار مرزهای عراق با سوریه به هلاكت برسانند كه مهمترین این سركرده ها 'ابوخطاب العراقی' مسوول فروش نفت داعش بوده است.
سازمان امنیت و اطلاعات عراق در دومین عملیات ویژه از نوع خود با همكاری سازمان امنیت تركیه توانست در 29 خرداد ماه 'علاء عبدالله محمد العسافی' مسوول امور مهاجرین در تشكیلات داعش را دستگیر كند.
تازه ترین موفقیت نهادهای امنیتی عراق كه امروز پنجشنبه از آن پرده برداشته شده است، بازداشت مسوول رسانه ای در سایت خبری 'الاعماق' ارگان خبری داعش در استان دیاله و همچنین شاعر این گروه تروریستی در استان الانبار در شرق و غرب عراق است كه مقامات و رسانه های عراقی نامش را ذكر نكرده اند.
براساس بیانیه امنیت عراق، نیروهای امنیتی عراق 'ابوخطاب العراقی' مسوول رسانه ای داعش را كه اداره چند سایت را در شبكه های اجتماعی بر عهده داشته در استان دیاله بازداشت كردند، بدون اینكه به تاریخ و محل دقیق بازداشت این فرد اشاره شود.
در بیانیه ذكر شده است كه ابوخطاب العراقی در اداره شبكه های اجتماعی كه تحت عنوان 'نداء 88' شناخته می شدند، و سرنگونی نظام كنونی، برقراری یك دولت موقت نظامی و تعطیل و محروم كردن كلیه احزاب و سیاستمداران كنونی از مشاركت در روند سیاسی را تبلیغ می كردند، دست داشته است.
نداء 88 یك جریان مشكوك بوده كه اخیرا در دو هفته اخیر، در جریان ربوده شدن و كشتن 8 شهروند عراقی در جاده بغداد به كركوك توسط گروه تروریستی داعش فعال شد و مردم را به تظاهرات و براندازی نظام حاكم بر عراق فرامی خواند.
فرد دیگری كه نیروهای امنیتی عراق موفق به بازداشت او شده اند، به 'شاعر داعش' معروف شده است كه شعر مشهور داعش را سروده است.
'سرتیپ یحیی رسول' سخنگوی مركز اطلاع رسانی فرماندهی مشترك نظامی در عراق گفته است كه این فرد به عنوان محرك خیمه های تحصن در الرمادی (2013 – 2014) شناخته می شود كه قبل از ورود داعش به الانبار، برای آنها تبلیغ می كرد.
این فرد كه در منطقه 'البوذیاب' الرمادی مركز استان الانبار دستگیر شده، همچنین به نقل و انتقال سلاح در داخل استان الانبار به نفع گروه تروریستی داعش متهم است.
موفقیت و اطلاعات امنیتی موجود در نزد نهادهای امنیتی عراق فقط منحصر به بازداشت و قتل سركرده های داعش در داخل خاك عراق یا سوریه - در جوار مرزهای عراق - نمی شود.
به اعتقاد كارشناسان امنیتی عراق، نهادهای امنیتی با توجه به تجربه و اطلاعات ذیقیمتی كه از تروریست ها به دست آورده اند توانسته اند آن را در اختیار اتاق عملیات چهارگانه (عراق، ایران، روسیه، سوریه) قرار دهند و منجر به دستگیری و هلاكت تعدادی از این تروریست ها در عمق خاك سوریه شوند.
به هلاكت رسیدن 'حذیفه ابراهیم البدری' پسر ابوبكر البغدادی كه در عین حال نامه رسان ویژه البغدادی در داخل تشكیلات تروریستی داعش بوده در منطقه حمص در روز گذشته به باور كارشناسان از ثمرات این همكاری موفق بوده است.
دولت عراق بارها اعلام آمادگی كرده است كه با توجه به تجارب و اطلاعاتی كه در مبارزه با تروریست ها به دست آورده این تجارب و اطلاعات خود را در اختیار دیگران برای نابودی تروریست ها در هر نقطه جهان قرار دهد.
كارشناسان امنیتی در عراق تاكید دارند كه بعد از پایان جنگ نظامی سه ساله (2014 – 2017) با داعش، بهترین وسیله برای نابودی هسته های خفته داعش در عراق، فعال كردن سیستم های امنیتی و اطلاعاتی و شكار تدریجی عناصر پراكنده این گروه تروریستی در مناطق مختلف است.
هنوز از آمار دقیقی از عناصر پراكنده داعش در داخل عراق وجود ندارد اما طبق برخی برآوردها شاید تعداد آنها از دو هزار نفر تجاوز نكند.
گفته می شود كه مثلث موجود بین سه استان صلاح الدین، دیاله و كركوك كه جاده بغداد به كركوك از داخل آن عبور می كند و صحاری غرب الانبار و جنوب نینوا به دلیل وضعیت جغرافیایی ویژه ای كه شامل تپه ماهورها و شكاف های عمیق در زمین و مناطق وسیع خالی از سكنه دارد، بهترین مكان برای اختفای هسته های پراكنده داعش است.
نیروهای مشترك نظامی عراق از چند روز پیش عملیات گسترده و از چند جبهه را در این مناطق برای یافتن هسته های خفته داعش در این مناطق و پاكسازی آن آغاز كرده اند.
خاورم *353*380*

سرخط اخبار جهان