تشكل صنفی تلفن همراه: برای واردات، ارز به نرخ آزاد بدهید

مشهد- ایرنا- نایب رئیس كمیته تخصصی تلفن همراه ایران گفت: در شرایط ركود حاكم بر بازار تلفن همراه و سردرگمی مردم برای خرید، به دولت پیشنهاد شد ارز آزاد در اختیار واردكنندگان تلفن همراه قرار دهد.

افشین اكبری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: شرایط بازار تلفن همراه در همه نقاط كشور راكد است و مردم به دلیل بی اعتمادی نسبت به فروشندگان گوشی تلفن همراه حاضر به خرید نیستند و فكر می كنند بازار موبایل گرفتار فساد اقتصادی شده است.
وی ادامه داد: شرایط بازار بگونه ای است كه بیشتر مردم فكر می كنند همه فروشندگان موبایل با ارز 4200 تومانی گوشیهای تلفن همراه را وارد كشور كرده اند اما با محاسبه ارز هشت هزار تومانی اقدام به فروش كرده اند.
رئیس اتحادیه خدمات تلفن همراه و تجهیزات مخابراتی مشهد گفت: تلفن همراه از كالاهای وارداتی است كه نیاز به ارز 4200 تومانی دارد اما این ارز در سال جاری به واردكنندگان تلفن همراه اختصاص نیافت.
وی افزود: واردات تلفن همراه ماهیانه به 70 میلیارد ریال ارز نیاز دارد اما كل ارز اختصاص یافته به این قلم كالا در سه ماه نخست امسال 11 میلیارد ریال بود در صورتی كه باید در این مدت 210 میلیارد ریال اختصاص می یافت.
اكبری ادامه داد: توزیع ارز در سه ماه نخست امسال برای گوشی تلفن همراه نامناسب و در مجموع جوابگوی یك هفتم مصرف كشور بوده لذا بازار با كمبود عرضه تلفن همراه مواجه شد.
وی گفت: از سوی دیگر دولت نام شركتهایی را كه ارز دولتی برای واردات و فروش گوشی تلفن همراه به آنها اختصاص یافته بود اعلام كرد. 40 شركت برای تامین 30 درصد نیاز بازار به گوشی تلفن همراه از سوی دولت برای واردات و عرضه این كالا معرفی شدند اما 70 درصد از نیاز بازار گوشی تلفن همراه در ایران توسط چهار شركت صاحب نام تامین می شود.
نایب رئیس كمیته تخصصی تلفن همراه ایران افزود: برای بهبود شرایط بازار موبایل باید انحصار شكسته شود تا همه شركتها بتوانند برندهای مختلف گوشی تلفن همراه را وارد بازار كنند و برندهای ارزانتر را نیز به فروش برسانند.
وی ادامه داد: در این شرایط اگر دولت قادر به تامین ارز برای فروشندگان گوشی تلفن همراه نیست پیشنهاد می كنیم كه بازار را رها كرده و اجازه دهد واردكنندگان با همان نرخ ارز آزاد به قیمت هشت هزار تومان گوشی تلفن همراه را وارد و عرضه كنند.
اكبری گفت: وقتی همه گوشیهای تلفن همراه را با احتساب قیمت ارز آزاد در بازار به فروش برسانند، با اینكه قیمت گوشی افزایش می یابد اما در نهایت رقابت برای فروش بین عرضه كنندگان 'مقیاس تعیین نرخ' خواهد بود و مردم گوشی را می خرند كه ارزانتر باشد.
وی افزود: هم اینك حدود 80 هزار نفر به صورت مستقیم در بازار گوشی تلفن همراه در سطح كشور فعال هستند كه با احتساب نیروهای غیرمستقیم كل اشتغال در این بخش به 500 هزار نفر می رسد.
7489/1858