۱۶ تیر ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۵۲
کد خبر: 82964290
۰ نفر
آتش سوزی و فرار وحوش از پارك ملی گلستان

گرگان - ایرنا - آتش سوزی هفته گذشته در مناطق جنگلی و مرتعی پارك ملی گلستان علاوه بر خسارت به حدود 300 هكتار از این عرصه های ارزشمند، باعث فرار گونه های مختلف حیوانی از منطقه شد كه در این بین مشاهده یك قلاده یوزپلنگ همراه با توله هایش گزارش شده است.

به گزارش ایرنا، این موضوع از آنجایی حائز اهمیت بیشتر است كه برخی اطلاعات واصله از مشاهده چند قلاده یوزپلنگ در حوزه استحفاظی اداره كل محیط زیست استان سمنان حكایت دارد موضوعی كه هنوز صحت آن قطعی نشده است.
گفته می شود شماری از وحوش، خزندگان و جوندگان بر اثر شعله های آتش تلف شدند كه در بین آن ها توله های گراز، روباه و انواع مار و جوندگان دیده می شود.
برخی فعالان و نهادهای علاقه مند به محیط زیست از تلف شدن گونه های مختلف جانوری در جریان آتش سوزی اخیر پارك ملی گلستان ابراز نگرانی كردند.
در جریان آتش سوزی دوشنبه گذشته پارك ملی گلستان گستره زیادی از جنگل های هیركانی طعمه حریق شد كه تا این لحظه آمار دقیق و قطعی از خسارات وارده گزارش نشده است.
در عین حال برخی منابع سطح آتش سوزی اخیر در پارك ملی گلستان را 140 هكتار عنوان می كنند كه از این میزان 100 هكتار مرتع و 40 هكتار جنگل نابود شده است.
نیروهای عمل كننده در اطفای حریق پارك ملی گلستان نیز از سوختگی شدید برخی وحوش و سر و صدای سوزناك آن ها سخن گفته و ابراز داشتند: وحوش با بدترین وضعیت تلف شده اند و صحنه های دلخراشی را به وجود آورده اند.
جواد كمالی یكی از نیروهای عمل كننده در زمینه مهار آتش جنگل گلستان به ایرنا گفت: نیروهای عمل كننده برای التیام یا جلوگیری از تلف شدن وحوش، خزندگان و جوندگان نتوانستند كاری انجام دهند چراكه زبانه های آتش حتی جان نیروهای عمل كننده را در معرض خطر قرار داده بود.
محسن جمالی یك فعال محیط زیستی نیز به ایرنا گفت: تشكل های حامی طبیعت و حیات وحش از تلف شدن گونه های جانوری بویژه موارد نادر و حمایت شده در پارك ملی گلستان نگران هستند.
وی خاطرنشان كرد: تاكنون هیچ گونه آماری از خسارات و تلفات آتش سوزی پارك ملی گلستان منتشر نشده كه باعث تشدید نگرانی حامیان محیط زیست و حیات وحش شده است.
پیش از این امیر عبدوس مدیركل محیط زیست استان گلستان گفته بود به محض مهار آتش در خصوص خسارات و تلفات وارده اطلاع رسانی خواهد كرد.
خبرنگار ایرنا تلاش كرد در تماس تلفنی با مدیركل محیط زیست گلستان كه مدیریت متمركز پارك ملی گلستان را نیز عهده دار است، دلیل خلف وعده این مسوول را جویا شود كه عبدوس حاضر به گفتگو نشد.
پارك ملی گلستان قدیمی‌ ترین پارك ملی ثبت شده در ایران و پناهگاهی كم‌ نظیر برای حیات ‌وحش است كه 1350 گونه گیاهی و 302 گونه جانوری از جمله نیمی از گونه ‌های پستانداران ایران را در حدود 900 كیلومتر مربع گستره خود جای داده و به همین دلیل به عنوان ذخیره ‌گاه زیست ‌كره در میراث جهانی یونسكو به ثبت رسیده ‌است.
تنوع زیستی این پارك حتی فراتر از برخی كشورهای اروپایی است كه صدها برابر این پارك وسعت دارند.
پارك ملی گلستان از بهترین زیستگاه ‌های پستانداران بزرگی چون پلنگ، خرس قهوه‌ ای، گرگ، وشق، مرال، شوكا، گوسفند وحشی و بز وحشی، آهوی ایرانی و گراز است و به ویژه به خاطر جمعیت فراوان قوچ و میش اوریال معروف است.
گلستان در سال 1354 نخستین پارك ملی ایران شد كه در فهرست میراث جهانی یونسكو به عنوان یكی از 50 ذخیره‌ گاه زیست ‌محیطی كره زمین به ثبت رسیده ‌است.
بیشتر گستره پارك در استان گلستان، حدود 34 درصد آن در استان خراسان شمالی و بخش ناچیزی نیز در استان سمنان قرار دارد.