2 سناریوی پیشنهادی برای قیمت نان مطرح است

تهران- ایرنا- مدیرعامل شركت بازرگانی دولتی ایران گفت: با توجه به محدودیت افزایش قیمت كالاها توسط دولت، برای كمك به نانوایی ها 2 سناریو برای قیمت نان مطرح شده كه در دست بررسی است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «یزدان سیف» روز شنبه در نشست خبری افزود: برای تصمیم گیری قیمت نان با حضور اعضای كارگروه ساماندهی گندم، آرد و نان به ریاست وزیر صنعت، معدن و تجارت، سناریوهای مختلفی استخراج و هزینه های تمام شده و درآمدهای نانوایی ها در دست بررسی است.
وی 2 برنامه در دست بررسی را «كاهش هزینه های نانوایی ها با توجه به خدمات دولتی همچون مالیات و بیمه و همچنین افزایش درآمد نانوایی ها ناشی از افزایش نرخ نان» بیان كرد و گفت: امیدواریم این موضوع در سریع ترین زمان ممكن تصویب و اعلام شود.
وی تاكید كرد، گندم و آرد استحصالی مورد نظر مصارف صنف و صنعت در كشور با پرداخت یارانه تامین است؛ هرچند كه گندم مصرفی برای خوراك دام نیز محدودیت هایی دارد.
به گفته سیف، برای عرضه گندم به نانوایی های یارانه ای به نرخ 665 تومان و برای تامین آرد و گندم نانوایی های آزادپز، قنادی ها، شیرینی پزی ها، صنایع و تولیدكنندگان ماكارونی به قیمت 900 تومان هیچ محدودیتی نداریم.

** رشد 71 درصدی دانه های روغنی در سال 97
مدیرعامل شركت بازرگانی دولتی ایران گفت: با طرح توسعه كشت دانه های روغنی و تامین آن در سال گذشته، دستاوردهای خوبی حاصل شد به طوری كه تاكنون 290 هزار تن انواع دانه‌های روغنی كلزا، آفتابگردان و گلرنگ را خریداری كردیم كه نسبت به مدت مشابه پارسال 71 درصد رشد داشته است.
وی اضافه كرد: تاكنون نزدیك به هشت هزار میلیارد ریال پول كلزاكاران تامین و پرداخت شده است؛ كشاورزانی كه تا چهارم تیرماه كلزای تولیدی خود را به شركت‌های غله و مراكز خرید تحویل و در سامانه نیز ثبت شده است، 50 درصد پول‌ خود را دریافت كرده اند.
به گفته سیف، كشاورزانی كه دانه های روغنی را تا 22 خردادماه امسال تحویل داده اند، پول خود را به طور كامل دریافت كرده اند.
وی با بیان اینكه 87 درصد پول كلزاكاران پرداخت شده است اظهارداشت: 50 درصد پول كلزاكاران تا پایان این هفته به حسابشان واریز می شود.

** كشت پاییزه چغندر احیا شد
معاون وزیر جهاد كشاورزی درباره خرید تضمینی چغندر قند نیز گفت: امسال حدود 817 هزار تن چغندر پاییزه توسط كشاورزان به كارخانجات فراوری تحویل و از این محل 84 هزار تن شكر استحصال شده است.
سیف با بیان این كه در سالیان گذشته كشت پاییزه چغندر قند به فراموشی سپرده شده بود، افزود: با توجه به سیاست های دولت تدبیر وامید برای افزایش بهره وری آب در بخش كشاورزی، پایین بودن دما و سطح تبخیر، بار دیگر كشت پاییزه احیا شد و امروز شاهد تغییرات خوبی در زنجیره كالاهای اساسی از جمله قند و شكر هستیم.
وی یادآورشد: در سال گذشته 2 كارخانه فسا و دزفول كه از گردانه تولید خارج شده بودند، دوباره در چرخه تولید قرار گرفتند به طوری كه 200 هزار تن چغندرقند توسط این كارخانجات جذب، فرآوری و استحصال شد.

** افزایش ظرفیت سیلوهای كالاهای اساسی به 500 هزار تن
مدیرعامل شركت بازرگانی دولتی ایران ادامه داد: در حوزه كالاهای اساسی امسال ظرفیت سیلوهای كشور به 500 هزار تن افزایش یافت كه 300 هزار تن آن مربوط به بخش خصوصی و 200 هزار تن مربوط به بخش دولتی است.
به گفته وی، كلنگ زنی برخی از سیلوهای دولتی مربوط به 14 تا 15 سال پیش بوده است.

** بورس كالا ابزاری برای واردات موقت گندم
معاون وزیر جهاد كشاورزی درخصوص بازار آتی در حوزه واردات موقت گندم نیز گفت: بازار آتی در حوزه گندم داخلی نداریم و این بازار فقط به طور موقت به گندم و آرد صادراتی تعلق دارد.
وی اضافه كرد: شركت بازرگانی دولتی با كمك بورس كالا ابزاری برای صادركنندگان آرد تبیین كرده به طوری كه با ورود موقت گندم، آرد و سایر محصولات استحصال شده از گندم وارداتی، دوباره صادر می شود.

** روغن وارداتی ایران سالم و كیفی است
سیف درخصوص واردات، كیفیت و ذخایر كارخانجات روغن كشی نیز گفت: در حوزه روغن خام به دلیل مشخص بودن مبادی ورودی به طور كامل این موضوع قابل رصد است به نحوی كه شرایط سختگیرانه ای برای واردات آن از سوی مسئولان كیفیت سازمان غذا و دارو و سازمان ملی استاندارد داریم كه این روند نظارتی در برخی كشورهای دنیا صورت نمی گیرد.
وی با بیان اینكه روغن وارداتی ما سالم و كیفی است، اظهارداشت: روغن وارداتی ما براساس مشخصات فنی باید دارای گواهی بهداشت كشور مبدا، تاییدیه بازرس بین المللی برای تخصیص ارز توسط بانك مركزی و تاییدیه ورود وترخیص كوتاه مدت 2 سازمان متولی غذا و دارو و استاندارد باشد.
معاون وزیر جهاد كشاورزی درباره دانه سویای تراریخته گفت: اكنون آمریكا، آرژانتین و برزیل سه كشور بزرگ تولیدكننده دانه سویا در دنیا هستند؛ چین نیز 99 میلیون تن از كشورها تامین می كند.
وی با بیان اینكه در دنیا سویا به دلیل كنجاله اش طرفدار دارد، افزود: ما نیز برای سویا و دانه سویا 2 مصرف خوراك دام و روغن كشی داریم كه این روغن با رعایت مسائل زیستی و بهداشتی، آیین نامه های مصوب و رعایت قانون به صورت تراریخته وارد می شود اما سایر روغن های آفتابگردان و پالم تراریخته نیست و با كنترل های لازم وارد كشور می شود.

** كارخانجات روغن كشی با 90 درصد ظرفیت كار می كنند
سیف در ادامه افزود: امروز كارخانجات روغن كشی با ظرفیت 80 تا 90 درصدی كار می كنند درحالی كه در سال 1392 تقریبا همه كارخانجات روغن كشی یا تعطیل شده بودند یا با كمتر از 30 درصد ظرفیت كار می كردند.
وی اظهارداشت: امروز با افزایش تولید داخلی و واردات دانه های روغنی و افزایش درآمد كشاورزان و بهبود وضعیت كارخانجات روغن كشی، علاوه بر ایجاد اشتغال در این بخش، روغن های با كیفیت كانولا و كلزا در كشور تولید می شود كه بهبود اقتصاد این بخش را به همراه دارد.

** واردات برنج از كشورهای مختلف با حذف گواهی مبدا جی.ان.پی
معاون وزیر جهاد كشاورزی گفت: با اقدامات خوب در زمینه به زراعی و ارتقای بذرهای برنج، اكنون 2.2 میلیون تن از این محصول در داخل كشور تولید می شود؛ البته كسری هایی داریم كه از طریق واردات تامین می شود.
سیف اظهارداشت: وزارت بهداشت در اردیبهشت ماه امسال گواهی مبدا(جی ان پی) را برداشت كه هنوز به طور كامل عملیاتی نشده است؛ با این حال در صورت حذف این گواهی امیدواریم در آینده شاهد ورود برنج از سایر مبادی نیز باشیم.
به گفته وی، سازمان غذ ا و دارو و سازمان ملی استاندارد به طور جدی دغدغه های مردم درخصوص سلامت محصولات وارداتی را پیگیری می كند بنابراین مردم نگرانی در این خصوص نداشته باشند.

** وصول بخشی از مطالبات شركت بازرگانی دولتی از افراد دانه درشت‌ها
مدیرعامل شركت بازرگانی دولتی ایران در پاسخ به این پرسش كه آیا این شركت مطالبات خود را از بدهكاران دانه درشت دریافت كرده است گفت: بدیهی است بدهی افراد بدهكار به این شركت در مقایسه با حجم عملیاتی كه انجام می دهیم رقم قابل توجهی نیست.
وی اظهارداشت: اما بخشی از مطالبات دریافت شده و بخش دیگر از طریق پرونده این افراد در دستگاه قضایی پیگیری می شود.
اقتصام**9186** 2023