واكنشهای عربی به بسته شدن تنگه هرمز؛ ترس،سكوت وفرافكنی

دوحه - ایرنا - كشورهای عربی جنوب خلیج فارس واكنش های متفاوتی به احتمال قطع صدور نفت از 'تنگه هرمز' نشان دادند، برخی آنرا نگران كننده دانستند، شماری در قبال آن سكوت كردند و برخی هم فرار به جلو را ترجیح داده اند.

واكنش ها به قطع صدور نفت از تنگه هرمز پس از آن صورت گرفت كه 'حسن روحانی' رییس جمهوری اسلامی ایران سه شنبه گذشته در جمع ایرانیان مقیم سوئیس گفت: آمریكایی ها مدعی شده اند كه می خواهند به طور كامل جلوی صادرات نفت ایران را بگیرند. آنها معنی این حرف را نمی فهمند، چرا كه این اصلا معنی ندارد كه نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود. اگر شما توانستید این كار را بكنید، تا نتیجه اش را ببینید.
بیشترین واكنش در میان كشورهای حاشیه خلیج فارس به این خبر از سوی كویت بود. روزنامه 'الرای' كویت پنجشنبه گذشته در اولین واكنش به این موضوع، نوشت: در صورت عملی شدن تهدید ایران، قیمت نفت به 300 دلار در هر بشكه خواهد رسید.
این روزنامه به نقل از كارشناسان نوشت: تنها راه صادرات نفت كویت كه به حدود 2 میلیون بشكه در روز می رسد، تنگه هرمز است و در صورت توقف یا ممانعت از حمل و نقل دریایی در این منطقه، صادرات نفت این كشور كاهش و حتی متوقف خواهد شد و این موضوع یك خطر حقیقی برای این كشور است .
منابع نفتی همچنین به روزنامه الرای گفتند كه در صورت اجرایی شدن تهدید ایران، روزانه حدود 10 تا 15 میلیون بشكه از نفت كشورهای جنوبی خلیج فارس صادر نخواهد شد كه این فاجعه بار خواهد بود.
در ادامه نگرانی های كویت، نمایندگان مجلس این كشور هم دیروز (جمعه) با هشدار به دولت این كشور، خواستار ارایه یك برنامه مشخص در این زمینه شدند.
'عادل الدمخی' یكی از نمایندگان مجلس كویت در گفت و گو با روزنامه الرای گفت كه بستن تنگه هرمز، نتایج ناگواری بر امنیت ملی و اقتصاد كشورهای حوزه خلیج فارس و به ویژه اقتصاد كویت دارد.
وی ضمن درخواست از مسئولان كشورش برای اتخاذ تدابیر پیشگیرانه و آمادگی كامل برای رویارویی با خطرهای احتمالی، از مقام های این كشور خواست، برای بررسی موضوع بستن شدن تنگه هرمز، تشكیل جلسه فوری دهند.
'اسامه الشاهین' دیگر نماینده این كشور گفت كه اختلافات آمریكا با ایران، منافع كشورهای خلیج فارس را نشانه رفته است .
'صفاء هاشم' نماینده دیگر مجلس كویت هم با انتقاد از بی برنامه بودن دولت این كشور در صورت بسته شدنت تنگه هرمز، تاكید كرد: هیچ برنامه ای برای آن روز نداریم و طرحی تاكنون اعلام نشده است.
'احمد حسن كرم' تحلیلگر نفتی معتقد است: اگر ایران تنگه هرمز را ببندد، كویت دچار بحران بزرگی می شود، چرا كه این تنگه شریان حیاتی برای آن به شمار می رود و در صورت اجرای این اقدام از طرف تهران، كویت مجبور است، تولیدات نفتی اش را متوقف كند، چرا كه تنگه هرمز تنها گذرگاه صادرات نفتی این كشور است.
كرم با بیان این كه تنها راه جایگزین، صادرات از طریق عربستان و دریای سرخ است، این راه را هزینه بر، طولانی و فاقد صرفه اقتصادی دانست .
در حالیكه كویت به شدت نگران بسته شدن تنگه هرمز است، منابع رسمی عربستان در این خصوص سكوت پیشه كرده اند و تنها به بازتاب اظهارات مقامات ایرانی و واكنش های آمریكایی در این زمینه بسنده كرده اند.
با وجود سكوت رسمی سعودی ها، برخی كاربران در فضای مجازی، نگرانی خود در صورت بسته شدن تنگه هرمز را پنهان نكرده و نوشتند: درست است كه بخش زیادی از نفت عربستان از طریق دریای سرخ به فروش می رسد، اما بسته شدن تنگه هرمز مانع از انتقال نفت این كشور در منطقه نفت خیر شرق خواهد شد و انتقال آن به غرب كشور هم هزینه هنگفتی برای دولت خواهد داشت .
امارات هم كه عصر سه شنبه با اعلام خبر بسته شدن حساب بانكی 9 شخص و شركت ایرانی تلاش داشت سفر مهم رییس جمهوری اسلامی ایران به اروپا را تحت الشعاع خبرهای قدیمی و كهنه قرار دهد، به طور رسمی واكنشی نشان نداده است .
اما بحرین كه معمولا دنباله رو سیاست های عربستان و امارات در منطقه محسوب می شود، به جای واكنش منطقی به این موضوع ، با فرافكنی و فرار به جلو به برخی شرایط اقتصادی ایران اشاره كرد.
این كشور كه به دلیل سیاست های اشتباه آل خلیفه در تبعیت از اقدامات ماجراجویانه سعودی ها و امارات در منطقه در شرایط وخیم اقتصادی به سر می برد و ارزش پول ملی آن به شدت كاهش یافته است، با پیش كشیدن برخی اعتراضات صنفی در ایران به این موضوع واكنش نشان داد.
'خالدن بن احمد آل خلیفه' در توئیتی با تكرار ادعای حمایت تسلیحاتی ایران از ارتش و كمیته های مردمی یمن، نوشت: یك روز پایتخت عربستان مورد حمله موشك های ایرانی قرار می گیرد و امروز هم تهران قصد بستن تنگه هرمز را دارد.
وزیر خارجه بحرین در این ارتباط اشاره ای به كارشكنیها و همدستی برخی رژیم های حاشیه جنوبی خلیج فارس با آمریكا علیه ایران نكرد.
خاورم**1508**1651

سرخط اخبار جهان