چهارمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا برگزار شد

تهران - ایرنا - چهارمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه صبح شنبه به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری برگزار شد .

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا ، این جلسه صبح امروز در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.
شفافیت بانكی ومبارزه با پولشویی،سرمایه گذاری درجهت تولید واشتغال مدیریت واردات، حمایت از بازار بورس و واگذاری سهام بنگاه های دولتی و عمومی خودكفایی هر چه سریع‌تر در تولید و مصرف بنزین مورد نیاز كشور مهم ترین محورهای جلسات گذشته شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوای سه گانه است.
یعد ازخروج غیرقانونی آمریكا از برجام و با دستور رهبر معظم انقلاب، سران قوا تشكیل جلسه دادند تا برای شرایط اقتصادی جدیدی كه كشور با آن روبرو می شود، تمهیدات لازم را بیندیشند.

**نخستین جلسه
نخستین جلسه شورای عالی هماهنگی سران قوا پنجم خرداد ماه به ریاست دكتر روحانی وبا حضور معاون اول و اعضای ستاد اقتصادی دولت ، معاون اول قوه قضاییه، دادستان كل كشور، رؤسای كمیسیون های برنامه و بودجه و اقتصادی مجلس و رییس مركز پژوهش های مجلس تشكیل و در آن جلسه گزارشی از آخرین وضعیت اقتصادی كشور ارائه شد.
همچنین در این جلسه گزارشی از پیشرفت كار تصویب لوایح چهارگانه دولت در جهت شفافیت امور بانكی و مالی و مبارزه با پولشوئی و تخلفات مالی ارائه گردید و ضرورت تسریع در ادامه كار رسیدگی به این لوایح مورد تأكید قرار گرفت.
حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری در آن جلسه همكاری سه قوه برای پیشرفت اقتصادی كشور و حل مشكلات مردم را ضروری دانست و گفت: همكاری نزدیكتر سه قوه در حل مسائل اقتصادی مردم ، می تواند سرعت دستیابی ما به اهداف رشد كشور را افزایش دهد و امید مردم را به آینده بهتر تقویت كند.
رییس قوه مجریه به دبیرخانه این شورا مأموریت داد پیشنهادهای مشخص در زمینه های همكاری سه قوه در چالش های اصلی و دراز مدت اقتصادی كشور و همچنین تصمیمات لازم برای مدیریت شرایط جدید اقتصادی را در دستور جلسات آینده شورا قرار دهد.

**جلسه دوم
دومین جلسه این شورا نیز 29 خرداد ماه با حضور روسای قوای سه گانه با هدف هماهنگی بیشتر قوا و مسوولان در زمینه ضرورت اتخاذ تدابیر و اقتدار بیشتر در برخورد با مشكلات اقتصادی كشور تشكیل شد.
در این جلسه مسائل اصلی اقتصاد كشور بویژه موضوع اشتغال، ایجاد امنیت و انگیزه‌های لازم برای سرمایه‌گذاری و فعالیت بخش خصوصی، رفع برخی از اشكالاتی كه در اجرای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی در واگذاری واحدها وجود داشته، مسائل مربوط به نظام بانكی كشور و شرایط اقتصادی كشور پس از خروج یك جانبه آمریكا از برجام مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
سران قوا با تاكید بر این كه دغدغه‌هایی كه مردم در شرایط فعلی بازار دارند، باید مورد توجه قرار گیرد و مطمئنا مورد توجه دولت و سایر مسوولان كشور خواهد بود؛ مقرر كردند جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی به طور منظم تشكیل و مسایل مرتبطی كه در سطح سه قوه است بررسی و در مورد آنها تصمیم‌گیری شود.
شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا ضمن تاكید بر اطمینان مردم نسبت به تامین كالاهای ضروری آنها و نیز كالاهای مورد نیاز واحدهای تولیدی، مقرر كرد تا دستگاه های مسئول اقدامات فوری را در این زمینه انجام دهند.
سازمان برنامه و بودجه نیز در این جلسه مأمور شد كه طرح‌های نیمه تمام دولت با شرایط آسان در اختیار بخش غیر دولتی و بویژه بخش خصوصی برای تكمیل و بهره برداری قرار دهد.

**مصوبات سومین جلسه
سومین نشست شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا نیز نهم تیرماه تشكیل و سناریوهای مختلف اقدامات تهدیدآمیز علیه اقتصاد ایران از سوی دولت آمریكا بررسی شد و تدابیر مناسب برای آمادگی جهت مقابله با هر گونه تحریم احتمالی آمریكا، و ممانعت از اثرگذاری منفی بر زندگی مردم، تولید كشور، و مدیریت بودجه دولت مورد بحث و تصمیم‌گیری قرار گرفت.
همچنین پیشنهادهای سازمان برنامه بودجه، به منظور دستیابی به خودكفایی هر چه سریع‌تر در تولید و مصرف بنزین مورد نیاز كشور، و ممانعت از آسیب‌پذیری در حوزه حامل‌های انرژی و تأمین نیاز مردم مورد بررسی قرار گرفت.
در این جلسه، ضرورت اقدام جدی در فضای حقوقی كشور برای مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم و گسترش همكاری‌های بانكی بین‌المللی و مقابله با كارشكنی‌های آمریكا در این زمینه به تصویب رسید.
سیام 1053**1336