قرارداد پروژه آبرسانی به شمال شرق خوزستان امضا شد

اهواز - ایرنا - قرارداد اجرای پروژه آبرسانی به مناطق شمال شرق خوزستان از طریق كنسرسیوم میان شركت های ایرانی و چینی روز پنجشنبه در استانداری خوزستان امضا شد.

به گزارش ایرنا استاندار خوزستان در حاشیه امضای قرارداد پروژه آبرسانی شمال شرق خوزستان در جمع خبرنگاران افزود:یكی از مصوبات هیات دولت در فروردین سال 96 بحث حل معضلات آب خوزستان بود و یكی از طرح های در نظر گرفته شده برای این مصوبه نیز بحث تامین آب شمال شرق این استان از طریق فاینانس بود.
غلامرضا شریعتی ادامه داد: مناقصه این پروژه توسط سازمان آب و برق خوزستان انجام و هم اكنون قرارداد تجاری به صورت كنسرسیوم بین شركت های ایرانی و چینی منعقد شد.
وی با اشاره به اینكه حجم پروژه 406 میلیون دلار است گفت: این پروژه به هفت شهر، 689 روستا و 19هزار هكتار از زمین های كشاورزی شمال شرق خوزستان در قالب طرح 550هزار هكتاری كشاورزی آبرسانی خواهد كرد.
شریعتی با بیان اینكه این پروژه باعث توسعه اشتغال و كارآفرینی،و نیز ماندگاری جمعیت در این منطقه می شود افزود: عملیات اجرایی پروژه حدود 2 ماه پیش به دست وزیر نیرو آغاز و كار از سوی طرف ایرانی شروع شد و پروژه سرعت خوبی دارد.
وی گفت: طرف ایرانی متعهد شده تا در مدت 9 ماه مبلغ 600میلیارد ریال در این پروژه هزینه كند.
وی با بیان اینكه به كارهای زیربنایی در خوزستان بیشتر از امور روبنایی توجه داریم ادامه داد: انجام این پروژه در مدت 42 ماه پیش بینی شده است اما امیدواریم سریعتر به پایان برسد.

** پروژه آبرسانی به شمال شرق خوزستان فرصتی برای خلق ثروت است
به گزارش ایرنا استاندار خوزستان در نشست امضای قرارداد پروژه آبرسانی شمال شرق خوزستان در سالن شهید رجایی استانداری گفت: پروژه آبرسانی به شمال خوزستان فرصتی برای خلق ثروت است.
وی افزود: شرایط زیست و زندگی مردم در شمال خوزستان به دلیل مشكلات ناشی شده از كمبود آب در خطر است اما با اجرای این طرح شاهد ماندگاری جمعیت خواهیم بود.
وی خاطر نشان كرد: یكی از دلایل افزایش مهاجرت از شمال خوزستان به سمت كلانشهر اهواز بحث كمبود آب و بیكاری جوانان بود درحالی كه با اجرای این طرح حتی شاهد مهاجرت معكوس به این شهرها نیز هستیم.
به گفته شریعتی منافع كشور با منافع استان خوزستان گره خورده و هیچ استانی تا این اندازه منافع در هم تنیده ای با كشور ندارد.
وی با اشاره به اینكه تمام تلاش خود را برای توسعه زیر ساخت های خوزستان به كار گرفته ایم گفت: اگرچه پروزه های كوتاه مدت و سطحی مشكلات مردم را در مقطعی از زمان حل می كنند اما مبنای رشد و توسعه نیستند.
شریعتی یكی از موانع موجود بر سر راه پروژه های بزرگ و زیر ساختی را بروكراسی اداری بیان كرد و افزود: برخی مدیران به دنبال انجام كارهایی هستند كه قابل رویت باشد و از پیگیری چنین پروژه های بزرگی خودداری می كنند زیرا پیگیری بسیاری را می طلبد.
استاندار خوزستان با بیان اینكه اجرای مصوبه هیات دولت برای خوزستان درخصوص حل مشكلات آب بزرگترین مصوبه پس ازپیروزی انقلاب اسلامی برای استان خوزستان بوده است یادآور شد: یكی دیگر از ویژگی های این مصوبه اجرایی شدن آن است.پروژه های بسیاری برای حل مشكلات مصوب می شود اما به دلیل كمبود اعتبار برخی از آنها حالت اجرایی به خود نمی گیرند.
وی درخصوص توفان گردو غبار در بهمن سال 95 در خوزستان كه موجب قطعی گسترده آب و برق در 12 شهرستان این استان شد نیز گفت: اگرچه قطعی آب و برق و بروز گرد و خاك مشكلات زیادی را برای مردم خوزستان فراهم كرد اما همان مساله سبب توجه ویژه دولت به خوزستان شد.
استاندار خوزستان با بیان اینكه این حادثه منشا خیری برای خوزستان بود، ادامه داد:دولت برای توجه بیش از پیش به خوزستان قانع شد و شاهد بودیم كه هیات دولت پنج مصوبه برای حل مشكلات خوزستان را تصویب كرد.
بنابراین گزارش ،هیات دولت در فروردین سال 96، پنج طرح مهم و زیربنایی را برای خوزستان با 230 هزار میلیارد ریال، تصویب كرد كه تكمیل طرح آبرسانی غدیر، و آبرسانی شمال شرق، و نیز جنوب شرق خوزستان از آن جمله است.
پروژه آبرسانی به شمال شرق خوزستان از دریاچه سد كارون سه در بالادست شهر ایذه، با احداث آبگیر و احداث ایستگاه پمپاژ به ظرفیت 11.1 مترمكعب در ثانیه و نیز احداث سه تونل به قطر 3.7 متر درمجموع به طول پنج هزار و 700 متر و ساخت یك باب تصفیه خانه، نیاز آب شرب 735 هزار نفر مردم هفت شهر و 689 روستای ایذه، باغملك، هفتكل، رامهرمز، صیدون، قلعه تل و میداوود در شرق و شمال شرق خوزستان را برای مدت 30 سال تامین خواهد كرد.
این پروژه به صورت كنسرسیوم بین شركت های ایرانی و شركت چینی انجام خواهد شد.
9887/ 6037