اشتیاق چكناوریان از اختصاص عواید كنسرت تولدش برای كودكان كار

تهران- ایرنا- كنسرت «آنسامبل اینترنوا» 25 تیر همزمان با هشتادمین سالروز تولد لوریس چكناواریان رهبر اركستر، اجرایی را در تالار وحدت تهران برگزار می‌كند كه تمام عواید حاصل از فروش بلیت آن به كودكان كار تعلق می‌گیرد.

چكناواریان آهنگساز و رهبر اركستر با بیان این مطلب به خبرنگار موسیقی ایرنا گفت: از برگزاری این كنسرت به نفع كودكان كار بسیار خرسند و از مجریان آن سپاسگزار هستم.
این كنسرت به پاس سال‌ها تلاش چكناوریان برای موسیقی ایرانی، به بهانه هشتاد سالگی او روی صحنه می‌رود.
این آهنگساز، رهبر اركستر و نقاش ایرانی، چهره ای بین المللی است. او در زمینه های موسیقی كر، مجلسی، باله، پیانو و خوانندگی آهنگ ساخته و همچنین كنسرتوهایی برای پیانو، ویولن، گیتار، سلو و پیپا، در كنار موسیقی‌های متن فیلم خلق كرده است.
در كنسرت گرامیداشت سالروز هشتاد سالگی استاد چكناواریان، علاوه بر آثار این آهنگساز پیشكسوت مانند «نوستالژی برای كوارتت زهی»، «رقص هیجان برای تك‌نوازی پیانو» و «24 باگاتلا»، آثاری از شوستاكویچ و دبوسی هم اجرا می‌شود.
پروژه اینترنوا حاصل همكاری بین نوازندگان كلاسیك ایران و اروپا است كه از یك كوارتت اروپایی و دو كوارتت ایرانی تشكیل شده است.
كوارتت اروپایی به سرپرستی دارا مورگان و با همراهی ویكتوریا ماوروموستاكی روی صحنه می‌رود و میگوئل سابرینو و پدرو سیلو نقش اصلی این اجرا را بر عهده دارند.
دو كوارتت ایرانی هم به سرپرستی بردیا كیارس و امیر باورچی با همراهی ‌نیلوفر سهی، نگار نوراد، مهدی جوانبخت، تینا جامه‌گرمی، دانیال جورابچی، ماكان خویی‌نژاد و اشكان لایق (سولیست پیانو)، در تعدادی از قطعات، كوارتت اروپایی را همراهی می‌كنند.

**جایزه سرو ایرانی
سومین دوره آیین اهدای جایزه سرو ایرانی عصر امروز پنجشنبه برگزار می‌شود و چكناواریان دریافت‌كننده یكی از دو سرو این مراسم خواهد بود.
در این برنامه تندیسِ سروِ سایه‌فكن به چكناواریان رهبر اركستر و آهنگساز برجسته ایرانی و سجاد آیدنلو شاهنامه‌شناس و استاد دانشگاه اهدا خواهد شد.
اپراهای «رستم و سهراب» و نخستین اپرا برای كودكان به نام «پردیس و پریسا» از جمله سمفونی های مشهور چكناواریان در ایران است.
ساخت موسیقی متن برای تعداد زیادی فیلم مستند از كارگردانان ایرانی و خارجی و نیز ساخت موسیقی فیلم ایتالیایی «جدال در مهتاب» (1348) به كارگردانی انزو دل وینچنزو Enzo Del Vincenzo، بی تا (1351) به كارگردانی هژیر داریوش و تنگسیر به كارگردانی امیر نادری از جمله آثار مشهور اوست.
این هنرمند استعداد نقاشی خود را در سبك اكریلیك در تابلوها به نمایش گذاشته و كتاب طنزی نیز در سال 1395 منتشر كرده است.
فراهنگ**9012 ** 1418** 9053