كارخانه فولاد زرند، چهار هزار شغل مستقیم ایجاد كرده است

كرمان - ایرنا - مدیرعامل شركت فولاد زرند ایرانیان با اشاره به مسئولیت اجتماعی این شركت گفت: حدود چهار هزار اشتغال مستقیم و 50 هزار اشتغال غیرمستقیم از بدو تاسیس تاكنون در این مجموعه ایجاد شده است.

به گزارش ایرنا، ماشالله سهراب نژاد شامگاه چهارشنبه در نشست خبری در كرمان افزود: تا پایان سال 97 نیروهای بهره بردار شركت فولاد زرند ایرانیان جایگزین پیمانكاران می شوند و اشتغال نیروی انسانی به حدود پنج هزار نفر می رسد.
وی ادامه داد: 95 درصد از پنج هزار نفری كه بعنوان بهره بردار در فولاد زرند مشغول به كار می شوند بومی این شهرستان و اطراف این منطقه هستند.
مدیرعامل شركت فولاد زرند ایرانیان ادامه داد: ایجاد این میزان اشتغال بعنوان مسئله اصلی كشور در این كارخانه به نوعی معجزه و وظیفه تلقی می شود و تاكنون بیش از 15 هزار نفر مراجعه كننده برای اشتغال در این مجموعه ثبت نام شده اند.
معین اقتصادی شهرستان زرند افزود: در كارخانه كنستانتره فولاد زرند تا یكهزار و 200 كامیون تردد دارد لذا اشتغال بسیار خوبی بصورت غیرمستقیم در حمل و نقل جاده ای این كارخانجات ایجاد شده است.
وی گفت: فولاد زرند ایرانیان در روز نیازمند 20 هزار تن مواد اولیه برای كارخانجات كنستانتره است و برخی از این مواد اولیه با راه آهن تامین می شود اما در نهایت حمل اصلی بر عهده حمل و نقل جاده ای است.
سهراب نژاد افزود: پس از تكمیل زنجیره فولاد، كارخانجات فولاد زرند ایرانیان رسالت خود را در راستای مسئولیت اجتماعی خود گسترش می دهد و در راس این فعالیت ها افزایش اشتغال و محیط زیست این منطقه است.
** فولاد زرند نگرانی آلودگی محیط زیست را از بین برده است
وی گفت: پروژه cdq (خاموش كردن كك به روش خشك) از جمله كارخانجات زیربنایی و زیست محیطی فولاد زرند است كه نگرانی آلودگی محیط زیست را از بین می برد.
مدیرعامل شركت فولاد زرند ایرانیان افزود: این كارخانه در تولیدات فولاد برای ارزش افزوده نقش موثری ندارد و برای رفع نگرانی از آلایندگی محیط زیست، كارخانه cdq راه اندازی شده است كه با دمش گاز نیتروژن، كك حرارت خود را از دست می دهد.
وی بیان كرد: این پروژه با سرمایه گذاری 180 میلیارد تومان در حال احداث است و تا پایان امسال بصورت كامل به بهره برداری می رسد.
**افزون بر یكصد هكتار فضای سبز در زرند احداث شد
سهراب نژاد با بیان اینكه فولاد زرند ایرانیان احداث فضای سبز را با جدیت دنبال می كند افزود: بیش از یكصد هكتار فضای سبز تاكنون در جوار این كارخانه احداث شده و این مجموعه مجوز احداث حدود 600 هكتار فضای سبز در اطراف كك سازی و فولاد زرند را گرفته كه از این میزان راه اندازی 160 هكتار آغاز شده است.
وی تصریح كرد: 2 هزار هكتار بیابانزدایی در دستور كار این مجموعه قرار دارد كه از این میزان عملیات اجرایی 200 هكتار آغاز شده است.
مدیرعامل شركت فولاد زرند ایرانیان گفت: ساخت فضای سبز در این شركت بیش از مقدار تعریف شده است لذا این مجموعه می تواند به عنوان كارخانه سبز تلقی شود.
** عقد قرارداد استفاده از فاضلاب شهری
وی بیان كرد: كارخانجات فولاد زرند ایرانیان برای استفاده از 400 لیتر آب در ثانیه با اداره های آب و فاضلاب و آب منطقه ای استان كرمان قرارداد بسته است.
سهراب نژاد گفت: قرارداد استفاده از فاضلاب زرند به تازگی منعقد شده و در 2 سال آینده بخش عمده ای از آب مصرفی این كارخانجات را تامین می كند.
وی افزود: كارخانجات فولاد زرند ایرانیان برای در اختیار گرفتن آب، بعنوان محصولی كمیاب نباید نگاهی هزینه ای داشته باشند.
سهراب نژاد عنوان كرد: اگر متكی به آب چاه در صنعت باشیم موفق نخواهیم بود و كارخانجات بزرگ باید از پساب فاضلاب شهری استفاده كنند زیرا هیچ منبعی مطمئن تر از فاضلاب وجود ندارد.
مدیرعامل فولاد زرند ایرانیان گفت: تامین آب مسئله ای بسیار جدی و نگران كننده در كشور و استان كرمان است و تمام كارخانجات به نوعی مشكل تامین آب دارند.
** فعالیت های انجام شده توسط معین اقتصادی زرند
سهراب نژاد افزود: مجموعه فولاد زرند ایرانیان بعنوان معین اقتصادی این منطقه، فعالیت خوبی در زمینه بازسازی مدارس تعدادی از دهستان ها، ساخت جاده ها، احداث پل داشته است و برخی دانش آموزان نیازمند زیر چتر حمایتی و آموزشی این مجموعه قرار گرفته اند.
وی ابراز كرد: صنایع پایین دستی و شهرك های صنعتی بزودی در منطقه زرند شكل می گیرد كه به توسعه استان كرمان و این شهرستان كمك می كند.
** فولاد زرند بزرگترین كارخانه میدكو در كرمان است
سهراب نژاد گفت: فولاد زرند ایرانیان به عنوان بزرگترین كارخانه زیر مجموعه هلدینگ میدكو در استان كرمان، سیاست ایجاد زنجیره تولید فولاد از معدن تا شمش را در دستور كار دارد.
وی افزود: كارخانجات فولاد زرند ایرانیان از معدن های زغال و سنگ آهن از جمله معدن خمرود جلال آباد و معادن حوزه طبس بهره برداری می كند.
مدیرعامل فولاد زرند ایرانیان ادامه داد: این شركت دارای 2 كارخانه تولید كنستانتره سنگ آهن در مجموع با ظرفیت چهار میلیون تن، گندله سازی با ظرفیت 2.5 میلیون تن در سال و 2 واحد كارخانه كك سازی به ظرفیت 800 و 400 هزار تن در سال است.
سهراب نژاد گفت: آخرین حلقه بسیار بزرگ زنجیره تولید بخش فولاد سازی، فولاد زرند ایرانیان است كه این بخش با ظرفیت 1.7 میلیون تن حاصل مجموعه كارخانجات را به شمش تبدیل می كند و در حال حاضر بزرگترین واحد فولادسازی در حال تاسیس كشور است.
وی اظهار داشت: عملیات اجرایی كارخانه فولادسازی از مجموعه فولاد زرند ایرانیان تاكنون 85 درصد پیشرفت فیزیكی دارد و با برنامه ریزی انجام شده در نیمه دوم سال جاری بصورت كامل راه اندازی می شود.
مجموعه كارخانجات فولاد زرند ایرانیان زیر مجموعه هلدینگ میدكو در شهرستان زرند از توابع استان كرمان است كه وظیفه تكمیل زنجیره فولاد از سنگ آهن تا شمش را برعهده دارد.
شهرستان زرند در فاصله 75 كیلومتری شهر كرمان قرار گرفته است.
3029/7420