طرح ری مقصد گردشگری 2019 جهان در حال پیگیری است

شهرری - ایرنا - مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران گفت: طرح ری به عنوان یكی از كاندیداهای مقصد گردشگری 2019 جهان با هدف توسعه صنعت گردشگری كشور به صورت جدی در حال پیگیری است.

به گزارش ایرنا، دلاور بزرگ نیا روز چهارشنبه در سلسله نشست های گردشگری كه در شهرداری منطقه 20 تهران برگزار شد، افزود: تمامی كارهای مطالعاتی و عملیاتی در مورد این طرح انجام شده و در مرحله معرفی این ظرفیت ها به مجامع بین المللی هستیم .
وی تصریح كرد: تمامی دستگاه های اجرایی با فرمانداری ری و اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران همكاری لازم را داشته اند و سعی می كنیم تا این اتفاق مهم در حوزه گردشگری انجام شود.
طرح پیشنهادی ری به عنوان مقصد گردشگری سال 2019 جهان توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری پیشنهاد داده شد و 30 اردیبهشت ماه در جلسه شورای اداری شهرستان ری به تصویب رسید، پیش از این نیز تبریز در سال 2018 پایتخت فرهنگی جهان معرفی شد.
وی با بیان اینكه سالانه بیش از هشت میلیون گردشگر از حرم عبدالعظیم (ع) و بقاع متبركه این شهرستان دیدن می كنند، افزود: این ظرفیت موجب شده كه این موضوع را با عزم و اراده جدی پیگیری كنیم.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران با بیان اینكه صنعت گردشگری، اقتصادی درون زا و در راستای اقتصاد مقاومتی است، بیان كرد: گردشگری تنها صنعتی است كه می تواند زمینه ساز صلح جهانی باشد.
وی گفت: باید با شرح خدمات و مطالعات در این خصوص، سرمایه گذاران تشویق به حضور دربخش گردشگری كرد.

** ظرفیت های گردشگری ایران برای گردشگران ناشناخته است
عضو شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش اظهار داشت: در حال حاضر بسیاری از جاذبه ها طبیعی، تاریخی و فرهنگی ایران برای گردشگران خارجی ناشناخته است كه رسانه ها در معرفی این ظرفیت ها نقش بسیار مهمی را ایفا می كنند.
حجت نظری عنوان كرد: با استفاده از تبلیغات و نماد سازی می توان گردشگران را به سمت این گنجینه های تاریخی و فرهنگی جذب كرد.
وی تصریح كرد: باید برای رونق صنعت گردشگری احساس مسئولیت داشت، چرا كه این رویكرد می تواند اقتصاد كشورمان را از وابستگی به نفت خارج كند.
سلسله نشست های گردشگری با موضوع گردشگری در آینه ری امروز چهارشنبه با حضور برخی از اعضای شورای شهر تهران، شهرداران مناطق ١٢، ١٦، ١٨ و ٢٩ ، مدیران میراث فرهنگی استان و مسئولان شهرری برگزار شد.
به گزارش ایرنا، شهرستان ری به لحاظ موقعیت جغرافیایی در ناحیه دشت قرار گرفته و كوه بی بی شهربانو و آراد به عنوان مظهر استوار و تپه چشمه علی یكی از قدیمی ترین آثار باستانی شهرری به عنوان شاخص در علم باستان شناسی در زمینه گردشگری از اهمیت بالایی برخوردار است.
از دیگر آثار تاریخی می توان به حرم مطهر امام راحل، حرم مطهر عبدالعظیم حسنی(ع)، بقعه ابن بابویه، مدفن بزرگان و مشاهیر، برج نقاره خانه، برج اینانج (گورستان سلطنتی)، كاروانسرای شاه عباسی، كاروانسرای كنارگرد، مسجد افضلیه، قلعه قاچاقاچ؛ متعلق به دوران صفوی، دژ رشكان، برج طغرل؛ برج پادشاه اول سلجوقیان، بقعه جوانمرد قصاب، ˈاستودان گبرهاˈ متعلق به سه هزار سال پیش، امامزاده بی بی زبیده(س)، زندان هارون و ... اشاره كرد.
7247/3218/6003