موضوع معدن پناهگاه حیات وحش موته با كمك استاندار حل می شود

اصفهان - ایرنا - عضو شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: موضوع واگذاری معدن پناهگاه حفاظت شده حیات وحش موته با كمك استاندار این خطه و علما بخصوص نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان حل می شود.

كورش محمدی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به دغدغه برخی مسئولان و حامیان محیط زیست و حیوانات نسبت به ارائه مجوز بهره برداری از معادن منطقه موته كه از اصلی ترین پناهگاه های حیات وحش ایران به شمار می رود، گفت: حل مسئله و دغدغه های مربوط به منطقه حفاظت شده موته با وفاق و همدلی مسئولان، سازمان های مردم نهاد محیط زیست، حامیان حیوانات و رسانه‌ها در خود استان و با مساعدت استاندار و علما بخصوص امام جمعه اصفهان به سرانجام خواهد رسید.
وی تاكید كرد: در این راستا، حفظ پناهگاه حیات وحش موته و شان و منزلت افرادی كه برای محیط زیست دغدغه دارند باید بطور جدی حفظ شود.
عضو شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: هر ایرانی دوستدار این سرزمین برای محیط زیست و حیات وحش آن نیز دل می سوزاند و بی شك یكی از اصلی ترین وظیفه همه ما انسان ها حفظ محیط زیست و حیات وحش و ایجاد فضای مناسب برای رشد آن و تحویل این سرمایه ارزشمند به آیندگان است.
وی با اشاره به اینكه ارائه مجوز و صدور پروانه برای اكتشاف و بهره برداری از معادن منطقه حفاظت شده موته طی سه سال گذشته تاكنون انجام شده است، تصریح كرد: باید به این نكته اشاره كرد كه برخی از دستگاه های متولی از آن زمان تاكنون برای جلوگیری از ارائه مجوز برای معدن پناهگاه حیات وحش موته كم كاری كرده ‌اند.
نائب رئیس كمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای شهر اصفهان اظهاركرد: دستگاه متولی این امر بخصوص محیط زیست طی سال‌های گذشته باید به صورت قاطعانه تر و با بررسی های بیشتر نسبت به این موضوع ورود می كرد اما متاسفانه با سهل انگاری و ساده انگاری به این موضوع برخورد كرده است.
وی گفت: چرا ظرف سه سال گذشته سازمان های محیط زیست و صنعت، معدن، تجارت به عنوان دستگاه های ذیربط نسبت به ارائه مجوزهای بهره برداری و اكتشاف در معادن منطقه موته، قاطعانه برخورد نكردند و حضور آنها كم رنگ بوده است.
به گفته عضو شورای شهر اصفهان، دستگاه های مرتبط با هر حوزه، باید مشكلات و معضلات طرح های در دست بررسی را به اطلاع استاندار برسانند، تا تصمیم گیری ها درست تر و منطقی تر اتخاذ شود.
وی ادامه داد: در آخرین ارائه مجوز بهره برداری از معدن سنگ تراورتن به حوزه علمیه، پیش از استاندار، تمامی مسئولان صورتجلسه مربوطه را امضا كردند و در نهایت استاندار آن را امضا و تایید كرد.
محمدی اضافه كرد: یعنی پیش از مهرعلیزاده استاندار اصفهان، تمامی مسئولان مرتبط نسبت به تمام شرایط واگذاری معدن یاد شده اطلاع داشتند و چنانچه مشكلی وجود داشت چرا قبل از این جلسه و تنظیم صورتجلسه مطرح نكردند؟.
رئیس كمیته آسیب های اجتماعی شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به اینكه ضروری بود كه شورای عالی محیط زیست كشور به موضوع منطقه حفاظت شده موته از سال های گذشته ورود پیدا می كرد، گفت: چنانچه در سال های قبل پرونده این موضوع به شورای عالی محیط زیست كشور ارسال ‌شده بود با حضور دستگاه قضایی و مسئولان بلند مرتبه تصمیم های خوبی برای آن اتخاذ می شد.
عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به اینكه طی روزهای اخیر محسن مهرعلیزاده استاندار اصفهان در موضوع واگذاری معدن موته، ناجوانمردانه و به دور از انصاف مورد هجمه برخی افراد قرار گرفته است، گفت: مهرعلیزاده فردی حامی محیط زیست است و این مدیر با انگیزه پس از حضور خود در اصفهان با پیگیری های جدی به ویژه در موضوع تامین منابع آبی استان به عنوان یكی از اصلی ترین موضوع های محیط زیستی این خطه تلاش های زیادی را انجام داده است.
وی با بیان اینكه تخریب و خدشه به آبروی افراد نادرست است، اظهاركرد: گاهی برخی منتقدان، متولیان اصلی ارائه مجوز برای بهره برداری از معادن منطقه حفاظت شده موته را خطاب قرار نمی ‌دهند، تا جایی كه اصل ماجرا كه همان حفظ محیط زیست و حفظ حیوانات و گیاهان است به فراموشی سپرده می شود.
محمدی بیان كرد: شورای اسلامی شهر اصفهان همواره دغدغه شهروندان را پیگیری می‌ كند و همه ما وظیفه ملی داریم كه در برابر اهمال كاری ها بایستیم و در راستای حفظ محیط زیست و گونه های جانوری و گیاهی بطور جدی تلاش كنیم.
وی همچنین تاكید كرد: این شورا با هیچ فرد یا نهادی نزاع و تقابل ندارد و بی شك در پرونده اخیر نیز نسبت به حساسیت موضوع واكنش نشان داد و آن را پیگیری كرد.
به گزارش ایرنا، پناهگاه حیات وحش موته مهمترین زیستگاه آهو در كشور بر اساس آمار اداره كل حفاظت محیط زیست استان اصفهان، پناهگاه حیات وحش موته محل رویش انواع گیاهان بوته ای و درختچه ای به ویژه درمنه، گون، خارشتر، بادام كوهی، پسته كوهی و انجیر وحشی است و 478 گونه گیاهی متعلق به 240 جنس و 53 خانواده در این منطقه شناسایی شده است.
همچنین 25 گونه پستاندار، 88 گونه پرنده، 25 گونه خزنده و یك گونه دو زیست در پناهگاه حیات وحش موته شناسایی و ثبت شده است.
آهوی ایرانی شاخص ترین جانوری است كه در دشت موته زیست می كند؛ قوچ و میش، كل و بز، پلنگ، گربه وحشی، كفتار، گرگ، شغال، روباه، گراز، انواع جوندگان، خزندگان، پرندگان از جمله كبك، تیهو، كوكر شكم سیاه، انواع چكچك، انواع چكاوك، شاهین، بالابان، دلیجه و كركس از گونه های جانوری دیگر این منطقه است.
پناهگاه حیات وحش موته با مساحت 205 هزار هكتار در شمال غربی استان اصفهان از وسیع ترین مناطق چهارگانه این خطه است و در شهرستان های شاهین شهر و میمه، محلات و گلپایگان قرار دارد.
ت/6020 / 2093