وعده مترو تهران برای جریان آب «چشمه علی» روی زمین ماند

شهرری - ایرنا - رئیس كمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای اسلامی شهر تهران در خصوص خشك شدن چشمه علی شهرری بر اثر حفر تونل خط 6 مترو تهران، گفت: مسئولان مترو قول جاری شدن آب تا 15 تیرماه سالجاری را در این چشمه چند هزار ساله داده اند كه تاكنون اتفاق خاصی انجام نشده است.

چند ماهی است چشمه علی شهرری به عنوان یكی از نقاط باستانی معروف و با قدمت هشت هزار ساله خشك شده است؛ علت خشكی حفر تونل خط 6 مترو تهران اعلام شده و میراث فرهنگی تهدید كرده در صورت حل نشدن مشكل پیگیری حقوقی را در دستور كار قرار خواهد داد.
بر اساس گفته های شركت مترو رگه های آب های زیرزمینی به دلیل حفر تونل مترو قطع شده است كه بعد از مدت كوتاهی این رگه ها جریان اصلی خود را پیدا خواهند كرد و آب به چشمه علی بر می گردد.
به گزارش خبرنگار ایرنا، حسن خلیل آبادی روز چهارشنبه در سلسله نشست های گردشگری كه با حضور جمعی از مدیران شهری و میراث فرهنگی استان در شهرداری منطقه 20 برگزار شد، اظهار داشت: طرح های مدرن عمرانی در كشور ما پیوست مطالعاتی ندارند.
وی با اشاره به اینكه استفاده از نمادهای تاریخی موجب رشد اقتصادی می شود، افزود: بسیاری از كشورها از این ظرفیت ها استفاده می كنند در حالی در كشور ما چشمه علی به عنوان یكی از زیباترین مناظر طبیعی و فرهنگی ری، با احداث خطوط مترو خشك می شود.
'چشمه‌علی' یك از نقاط باستانی، دیدنی و تفریحی شهرری به شمار می‌ رود كه در جنوب تهران و شمال شهرری، منطقه 20 شهرداری تهران قرار دارد، این چشمه در همسایگی ابن بابویه، برج طغرل، دژ رشكان و در زیر باروی ری واقع شده است. 'چشمه‌علی' از میان صخره‌ای بزرگ خارج شده و به سوی جنوب و سپس جنوب شرق جاری است.
نام باستانی این چشمه سورینی بوده است كه احتمالاً منسوب به دودمانی بزرگ در دوره اشكانیان و ساسانیان است. بعدها به نام امام اول شیعیان علی به چشمه علی معروف شد، قدمت چشمه‌علی به حدود 8 هزار سال پیش بر می‌گردد، زمانی كه نخستین اجتماع در كنار چشمه‌ای دایمی واقع بربالای تپه‌ای گرد آمدند.
در گذشته فرش فروش‌ها و مردم تهران، قالیها و قالیچه های خود را با این عقیده كه در آب این چشمه خاصیتی است كه فرش را خوب تمیز و رنگ روشن‌تر و پر جلاتر می‌سازد، در آب چشمه‌علی می ‌شستند.
خلیل آبادی ادامه داد: جاذبه گردشگری زیادی در این شهرستان از جمله بی بی شهربانو، امامزاده عبدالله(ع) و آستان شیخ صدوق وجود دارد كه باید این اماكن به خوبی حفاظت و از این ظرفیت ها استفاده شود.
وی با بیان اینكه توسعه صنعت گردشگری موجب رشد غنای فرهنگی جامعه می شود، افزود: با توجه به این رویكرد می توان ویژگی مثبت و صلح جهانی را به سایر نقاط جهان انتقال داد.
خلیل آبادی رشد گردشگری را صنعت مهمی برای مقابله با تحریم ها بیان كرد و گفت: در صورتی كه ظرفیت های این بخش بالقوه شوند، با تحریم ها نیز مقابله می شود ضمن اینكه می تواند فرصت خوبی برای گفتمان میان مردم و فرهنگ های جهان به شمار رود.
وی افزود: درزمان حاضر بسیاری از كشورهای جهان با سرمایه اندك تاریخی و فراهم كردن زیر ساخت های لازم درآمد زیادی را از بازار جهانی كسب می كنند.
خلیل آبادی با بیان اینكه برخی جاذبه های گردشگری ری و تهران برای مخاطبان داخلی كمتر معرفی شده است، اظهارامیدواری كرد كه در تعامل با مسئولان شورای شهر، شهرداری، مدیران میراث و دانشگاهها، كارشناسانی را برای معرفی جاذبه های تهران و ری تربیت شوند.
سلسله نشست های گردشگری با موضوع گردشگری در آینه ری امروز چهارشنبه با حضور برخی از اعضای شورای شهر تهران، شهرداران مناطق 12، 16، 18 و 19 ، مدیران میراث فرهنگی استان و مسئولان شهرری برگزار شد.
6003/3218/7247/ 1008