سفر اروپایی روحانی شكست سیاست انزوای ایران است

نیویورك– ایرنا– كارشناس ارشد اندیشكده شورای آتلانتیك، دعوت سوئیس و اتریش از رئیس جمهوری ایران را در اوج فشارهای آمریكا، نشانه ای از ناكامی دولت ترامپ در قطع روابط تجاری و اقتصادی اروپا و جهان با تهران و شكست سیاست منزوی كردن ایران دانست.

«باربارا اسلاوین» روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: اینكه كشورهای اروپایی در این زمان از رئیس جمهوری روحانی دعوت كرده اند، حائز اهمیت بسیار است. این پیام مهمی است كه بقیه كشورهای جهان به برجام اعتقاد داشته و تا زمانی كه ایران آن را اجرا كند، به این توافق پایبند و از بازگشت تحریم های ایالات متحده ناراحت هستند.
این روزنامه نگار آمریكایی درباره واكنش های واشنگتن به دیدار اروپایی روحانی گفت: دولت ترامپ با تمام توان خود به دنبال این است كه كشورهای جهان واردات نفت از ایران را به صفر برسانند اما می دانند كه این كار شدنی نیست به ویژه كشورهایی همچون چین، هند و تركیه دست به كاهش چشمگیر خرید نفت ایران نخواهند زد.
اسلاوین ادامه داد: برای همین هم فشار خود را بر روی اروپایی ها، ژاپن و كره جنوبی متمركز كرده اند ولی می دانند كه هدفشان تحقق ناپذیر است و برای همین همچون همیشه، دولت ترامپ به سیاست تهدید كردن روی آورده است.
وی درباره بسته برجامی اتحادیه اروپا كه قرار است برای حفظ منافع اقتصادی ایران ارئه شود گفت: از هنگام خارج شدن ترامپ از برجام، تاكنون حدود 50 شركت عمده اروپایی از بازار ایران خارج شده اند اما شركت های متوسط و كوچك در بازار ایران باقی مانده اند. حالا باید منتظر بسته برجامی اتحادیه اروپا بود و اینكه این بسته تا چه اندازه خواهد توانست پاسخگوی كف تجارت میان اروپا و ایران باشد.
پژوهشگر شورای آتلانتیك اضافه كرد: به نظر من اگر بتوانند به وارد كردن نفت و حدی از سرمایه گذاری ادامه دهند، به سود ایران خواهد بود كه تا سپری شدن شرایط ناپایدار داخلی ترامپ صبر كند و در برجام بماند.
اسلاوین با اشاره به انتخابات نوامبر (آبان ماه) كنگره آمریكا تاكید كرد: ترامپ در داخل محبوب نیست و به دلیل سیاست های مهاجرتی و كارهای دیگرش مردم از او عصبانی هستند. از طرف دیگر، سیاست ترامپ باعث افزایش قیمت نفت خام شده است و برخی گزارش ها قیمت 85 دلار برای هر بشكه نفت را پیش بینی كرده اند؛ این خود به سود ایران خواهد بود.
وی درباره ارزیابی عملكرد اتحادیه اروپا برای پشتیبانی از برجام و تجارت با ایران گفت: درباره عملكرد كلیت اتحادیه اروپا و 28 عضو آن به دشواری می توان پیش بینی كرد اما كشورهای كوچكتر اروپایی همچون سوئیس، اتریش، ایتالیا یا سوئد كه البته بسیار مهمند، به دنبال ادامه تجارت با ایران هستند.
كارشناس سیاسی آمریكا افزود: رم به شركت های ایتالیایی امتیاز صادرات به ایران داده است؛ این علاقه همچنین در شركت های خودروسازی فرانسوی یا سرمایه گذاری بریتانیا در عرصه انرژی خورشیدی در ایران هم دیده می شود. در مجموع با برداشتن گام هایی در اینجا و آنجا، به نظر می رسد تا حدی حداقل های مورد نظر ایران در عرصه تجارت با اروپا برآورده شود.
اسلاوین اظهار كرد: با توجه به سیطره سیاسی و مالی آمریكا در جهان، چنین گام هایی از سوی اروپا، مقاومت شجاعانه ای در برابر دولت ترامپ است.
وی نقاط اختلاف رو به افزایش میان كاخ سفید و متحدان اروپایی را فرصتی برای ایران دانست و تصریح كرد: ترامپ وارد دور تازه ای از اختلاف با اعضای ناتو بر سر پرداخت هزینه های این پیمان نظامی شده است. از طرف دیگر وی با پوتین رئیس جمهوری روسیه دیدار خواهد داشت.
عضو اندیشكده شورای آتلانتیك با اشاره به اینكه علاقه ترامپ به روسیه در حالی كه دشمنی متحدان اروپایی و ناتو را برانگیخته است، گفت: این مساله مشكلی دیگر در رابطه با اروپایی هاست. همه چیز اكنون برعكس شده است. با روسیه دوست است اما كانادا و اروپا را تهدید می كند. در واقع ترامپ اكنون همه را تهدید می كند. اینها می تواند نشانه هایی برای ادامه شكیبایی ایران در چارچوب برجام باشد.
اروپام*م.ع*1429