۱۲ تیر ۱۳۹۷،‏ ۱۹:۰۷
کد خبر: 82960901
۰ نفر
70 شركت دانش بنیان ایرانی درحوزه سلولهای بنیادی فعال هستند

زنجان - ایرنا - دبیر ستاد توسعه فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی ریاست جمهوری گفت: شمار شركت های دانش بنیان فعال در زمینه سلول های بنیادی طی سه سال گذشته محدود بود، اما هم اكنون 70 شركت دانش بنیان از تولید تجهیزات تا سلول و چرخه كامل آن فعالیت می كنند.

به گزارش ایرنا، امیرعلی حمیدیه روز سه شنبه در جمع خبرنگاران زنجانی افزود: هم اكنون 400 محصول در قالب كشت تا فاكتورهای محیط كشت، رشد سلولی تا خود سلول در كشور تولید شده كه سه محصول آن توسط 2 شركت دانش‌ بنیان ساخته شده و مجوزش را از سازمان غذا و دارو دریافت كرده اند.
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی ریاست جمهوری گفت: ایران جزو هشت كشور برتر دنیا است كه توانسته این سه محصول را توسط سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشكی به تایید برساند.
این مسئول یادآوری كرد: اروپا 30، ژاپن چهار، كره جنونی 16 و آمریكا 18محصول را در این حوزه تولید كرده اند.
حمیدیه ادامه داد: بر این اساس آیین نامه هایی در این ارتباط با همكاری ستاد توسعه فناوری‌های سلول‌های بنیادی، سازمان غذا و دارو و معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی به تصویب رسیده است.
این مسئول خاطرنشان كرد: این چرخه كامل علاوه بر ایجاد بازار موجب شده است شمار شركت های دانش بنیان در ارتباط با سلولهای بنیادی كشور روند افزایشی داشته باشد.
حمیدیه اظهار كرد: این ستاد برای كیفی سازی فعالیت های خود تلاش دارد با قرار دادن شركت های دانش بنیان با یكدیگر شركت های بزرگتر و به عبارتی مراكز شتاب دهی را ایجاد كرده و سرمایه گذارهایی با ریسك پژوهشی بالا در این شركت ها انجام می شود.
وی اضافه كرد: تحقق این موضوع به نوبه خود به تولید، كیفیت و اشتغال بیشتر منجر می شود.
این مسئول، با اشاره به مشكلات شركت های دانش بنیان در حوزه سلول های بنیادی نیز گفت: مهترین مشكلات این شركت ها این بود كه در اوایل شكل گیری برای ادامه فعالیت های خود نسبت به اخد تسهیلات لازم برای تولید محصولات مورد نیاز اقدام كردند كه این موضوع معضلاتی از قبیل بروز استرس و برگرداندن منابع دریافتی را ایجاد می كرد.
حمیدیه ادامه داد: راهكار رفع این معضل این بود كه ریسك سرمایه گذاری ها در كنار شركت های دانش بنیان سلولهای بنیادی ایجاد شود كه این مهم مشكلات را به مراتب كاهش داده و فعالیت ها در ارتباط با پژوهش و تحقیقات متمركز انجام می گیرد.

** سه محصول سلول های بنیادی در كشور تجاری سازی شد
مدیر فناوری و تجاری سازی ستاد سلول های بنیادی معاونت علمی ریاست جمهوری نیز در جمع خبرنگاران گفت: خوشبختانه با كارهای انجام گرفته سه محصول سلول بنیادی در كشور تجاری سازی شده كه اولین محصول برای ضایعات پوستی، چین و چروك ها و جوان سازی پوست صورت مورد استفاده قرار می گیرد.
علیرضا شعاع حسنی افزود: 2 محصول دیگر نیز شامل پانسمان بیولوژیك برای چشم و دیگری برای زخم های سوختگی، زخم بستر و دیابتی را شامل می شود.
این مسئول ادامه داد: هم اكنون تولید این سه محصول به تازگی در كشور آغاز شده و هنوز به مرحله صادرات نرسیده كه در برنامه های شركت های سازنده صادرات محصول و صدور فناوری را به كشورهای دیگر در دستور كار قرار داده اند.
وی اظهار كرد: یكی از مشكلات تجاری سلول های بنیادی بخش قانونگذاری آن در حیطه محصولاتی است كه در بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گیرد، به طور معمول باید كارآزمایی بالینی آن در مراكز بیمارستانی طی شود كه قبل از آن در جایی كه محصول در آن تولید شده باید خصوصیاتی داشته باشد.
این مسئول خاطرنشان كرد: متاسفانه سازمان غذا و دارو با كمبود كارشناس مواجه بوده و با همین تعداد نسبت به بارزسی اقدام می شود در حالی كه در خواست ها ماهها طول می كشد.
وی تاكید كرد : ایران یك درصد جمعیت جهان را به خود اختصاص داده و در این میان كشورهای اطراف نیز از نظر تكنولوژی در سطح پایینی قرار دارند و بر این اساس كشورمان بایدحداقل 2 درصد از بازار جهانی این حوزه را در اختیار داشته باشد.
به گفته این مسئول، این بازار تا سال 2030 بازاری 200 میلیارد دلاری رابه دنبال خواهد داشت كه ایران برای دستیابی به اهداف ترسیم شده باید برنامه ریزی لازم را انجام دهد.
وی خاطر نشان كرد: ایران برای رسیدن به چشم انداز ترسیم شده باید در مدت پنج سال این كار را انجام دهد و تحقق این مهم برای كشورمان در آمد چهار تا پنج میلیارد دلاری را خواهد داشت.
7320/8068