۱۲ تیر ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۵۲
کد خبر: 82960469
۰ نفر
كتاب‌های زمستانی برای روزهای تابستان

تهران- ایرنا- بیرون هوا گرم است و در این گرما خواندن كتاب‌هایی با حال و هوای زمستان خالی از لطف نیست.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، نشریه انگلیسی زبان نیویورك تایمز در مطلبی به كتاب دوستان توصیه كرد تا با مطالعه كتاب‌هایی با حال و هوای زمستانی، تابستان خود را خنك كنند.
كسی چه می داند كه خواندن درباره حشرات، دانه‌های برف، بادهای قطب شمال و طوفان های یخ می‌تواند بسیار بهتر از یك شیرجه زدن در استخر یا خوردن یك لیوان چای یخ در این تابستان گرم بچسبد.

** «حس اسمیلا به برف»؛ اثر پیتر هوگ
اسمیلا جاسپرسن در كپنهاك در پی یافتن قاتل كودك همسایه، كار خود را از مطب پزشكی محلی آغاز می‌كند و چند هفته بعد، این ماموریت را روی عرشه یك كشتی در یخ‌های گریلند پایان می‌بخشد. «اگر از اروپا به شمالی‌ترین سرزمین‌ها پرواز كنید از هواپیما بیرون خواهید رفت و به این فكر می‌كنید كه وارد یخچالی تحت فشارهای جوی شده‌اید و سرمای یخی نامرئی راهش را به شش‌هایتان باز می‌كند.»

** «كودك برفی»؛ اثر اووین آیوی
خواننده در رمان آیوی، درباره چند خاندان آلاسكایی در دهه 1920 میلادی، زمستان‌های طولانی را تجربه می‌كند. «فردا عصر هنگام، در گرگ و میش آسمان برف خواهد بارید؛ اولین دانه‌های برف درحالی روی زمین می‌ریزند كه به‌هم چسبیده، چرخان و آبكی هستند. نخست آرام آرام یكی در اینجا و یكی در آنجا می‌بارند اما كم كم آسمان پر از دانه‌های برفی می‌شود كه سطح زمین را فرا می‌گیرد. دانه‌های زیبای برف چرخان و رقصان خود را خود را به روشنایی آن طرف شیشه‌های پنجره می‌چسبانند.»

** « درخشش»؛ اثر استفان كینگ
تنها چند بخش از رمان كلاسیك وحشت كینگ به ویندی و جك تورانس اختصاص دارد كه در هتل اورلوك در محاصره برف قرار گرفته اند. «اینجا هر روز برف می‌بارد. گاهی فقط بارش ناگهانی است كه پوسته درخشان برف را پودر می‌كند و گاهی زوزه باد به صدای جیغ زنانه ای در عالم واقعیت می ماند كه روی سنگ هتل قدیمی صدایش می پیچد و زیر حجم انبوهی از برف، ناله سر می‌دهد.»

** «اتان فروم»؛ اثر ادیت وارتون
در شاهكار سرد و خشن وارتون، «روستا زیر ارتفاعی دو پایی از برف قرار گرفته است. در آسمانی سرد و بی روح، برف در نقاط عمیق‌تر مانند قندیل‌ها به هم آویخته شده است و اوریون آتش سرد خود را روشن كرده است. ماه آمده است اما شب آنقدر روشن بود كه خانه سفید روبه‌رو، میان درختان نارون در برف، خاكستری دیده می‌شد.»

**« سپید دندان »؛ اثر جك لندن
برف چشم انداز این منطقه را همراه با «صدای وحش» خفه می‌كند. جنگل تاریك صنوبر در دو طرف آبراهه منجمد شده، یخ زده است. پوشش سفید یخ‌زده درختان در باد تكانی خورد. گویی درختان شرمزده زیر نور محو به سمت یكدیگر خم شده اند.»
فراهنگ** 7329 ** 9053