۱۲ تیر ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۲۰
کد خبر: 82960409
۰ نفر
كشف مواد مخدر در ایران 75 درصد رشد داشت

تهران- ایرنا- وزیر كشور و دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینكه ایران همواره بیشترین میزان كشفیات مواد مخدر را داشته است، افزود: در پنج سال اخیر به طور متوسط هر سال 14 تا 15 درصد افزایش كشفیات داشتیم؛ یعنی كشفیات در ایران تقریبا بیش از 75 درصد رشد داشته است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، عبدالرضا رحمانی فضلی روز سه شنبه در حاشیه مراسم روز جهانی مبارزه با مواد مخدر (پنجم ژوئن) كه در محل ستاد مبارزه با مواد مخدر برگزار شد، در جمع خبرنگاران رسانه های داخلی و خارجی اظهار داشت: سال گذشته هزار و 200 تن مواد مخدر با پایه تریاك كشف شد و در هر جلسه بین المللی كه این اعداد را اعلام می كنم، چند مرتبه از من سوال می شود زیرا تصور می كنند كه تن را با كیلو اشتباه گرفته ام.
وی یادآور شد: از سال گذشته تاكنون بیش از 85 درصد كشت محصولات مواد مخدر در افغانستان افزایش یافته و بر اساس آمار سازمان ملل به 9 هزار تن رسیده اما از نظر ما 10 هزار تن است.
وی ادامه داد: اكنون انواع مواد مخدر صنعتی هم به بیش از 700 نوع رسیده و مبارزه در این مساله مستلزم همكاری های جهانی و بین المللی است.
وزیر كشور اظهار داشت: بر اساس مقایسه سنجش شیوع مواد مخدر كه در دولت قبل انجام شده بود و مطالعه شیوع شناسی كه سال 96 انجام شده است، تعداد معتادان از سه میلیون و 300 هزار نفر به 2 میلیون و 800 هزار نفر رسیده است و حدود 500 هزار نفر در جمعیت معتادان كاهش داشتیم كه عدد خوبی است.
دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر تصریح كرد: رشد اعتیاد كاملا پایین آمده و این مسأله مستلزم همكاری‌ها و مشاركت های همه مردم است.
رحمانی فضلی اضافه كرد: موضوع اعتیاد اجتماعی است؛ تنها راه مقابله، درمان و صیانت هم باید با كمك مردم باشد و پیشگیری بهترین روش از بین بردن اعتیاد است.
مراسم روز جهانی مبارزه با مواد مخدر با حضور عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر كشور و دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر، سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان، بطحایی وزیر آموزش و پرورش، حجت الاسلام والمسلمین محمد جعفر منتظری دادستان كل كشور، سرتیپ پاسدار اسكندر مومنی جانشین فرماندهی نیروی انتظامی، سیدمحمدعلی افشانی شهردار تهران، مقیمی فرماندار تهران، تقی رستم وندی رئیس سازمان اجتماعی كشور، انوشیروان محسنی بندپی رئیس سازمان بهزیستی كشور، علی اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندانها، اقدامات تامینی و تربیتی كشور ، جمعی از سفیران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نمایندگانی از سازمان های مردم نهاد فعال در حوزه اعتیاد در ستاد مبارزه با مواد مخدر برگزار شد.
در این مراسم، مقدار ٢٣ تن انواع مواد مخدر در استان اصفهان به صورت همزمان از طریق ویدئو كنفرانس با فرمان وزیر كشور و دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر امحا شد.
همچنین در پایان این مراسم از دستگاه های فعال و موفق در امر مبارزه با مواد مخدر و سه خانواده شهید و چهار خانواده جانباز راه مبارزه با مواد مخدر قدردانی و تقدیر شد.
اجتمام*3229*3070*1834