زندگی برای بیماران كلیوی زلزله زده كرمانشاه طاقت فرسا است

تهران- ایرنا- رئیس انجمن خیریه حمایت از بیماران كلیوی ضمن درخواست كمك از خیران و مردم نوعدوست كشورمان گفت: زندگی برای 150 بیمار دیالیزی و نیازمند پیوند كلیه مناطق زلزله زده كرمانشاه در زیر چادر و كانكس طاقت فرسا است.

داریوش آرمان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با ابزار تاسف از وضعیت نامطلوب این بیماران اظهار داشت: با وجود اینكه بیش از هشت ماه از زلزله كرمانشاه می گذرد، بیماران موردنظر كه حدود 100 نفر از آنان دیالیزی و 50 نفر دیگر پیوندی هستند، در دمایی كه گاهی به 50 درجه می رسد، خانه ندارند و در چادر و كانكس بسر می برند.
وی افزود: نبود مسكن مناسب برای بیماران دیالیزی و پیوندی فقط مشكل آنان نیست بلكه كمبود دستگاه های دیالیز و سایز تجهیزات پزشكی به شدت ملموس است و تنها بیمارستان منطقه زلزله زده كرمانشاه در سرپل ذهاب، یك بیمارستان صحرایی است كه با كمبود شدید دستگاه دیالیز و سایر تجهیزات پزشكی مواجه است.
به گفته آرمان، بیمارستان صحرایی سرپل ذهاب، 30 دستگاه تخت دیالیز، دستكم 10 دستگاه یخچال و آب سردكن، 30 فشارسنج دیواری و 10 دستگاه الكتروشوك نیاز دارد.
وی كه در اوایل هفته جاری از منطقه زلزله زده كرمانشاه بازدید كرده است، به این نكته اشاره كرد كه مناطق اطراف سرپل ذهاب مانند اسلام آباد غرب و قصر شیرین در زمان حاضر فاقد بیمارستان و همچنین فاقد دستگاه دیالیز است و بیماران دیالیزی این مناطق سه روز در هفته بین 70 تا 100 كیلومتر را با وضعیت جسمی بد، باید طی كنند تا به بیمارستان سرپل ذهاب برسند.
رئیس انجمن خیریه حمایت از بیماران كلیوی تاكید كرد: بیماران كلیوی منطقه زلزله زده كرمانشاه به طور كلی با سه مشكل عمده مواجه هستند و این انجمن از هموطنان نوعدوست و خیرین درخواست كمك دارد تا سریعا مشكل بیماران حل شود.
آرمان گفت: در وهله نخست انجمن از خیران درخواست كمك برای احداث 150 واحد مسكونی برای بیماران دیالیزی و پیوندی را دارد و در وهله بعد هم باید مشكل تجهیز و راه اندازی بخش دیالیز شهرستان های اطراف سرپل ذهاب حل شود؛ به عنوان مثال شهرهای اسلام آباد غرب و قصر شیرین دارای بخش دیالیز باشند تا بیماران آن مناطق مجبور نشوند سه روز در هفته را به بیمارستان صحرایی سرپل ذهاب بیایند.
وی در عین حال خاطرنشان كرد كه بیمارستان سرپل ذهاب هر چند اكنون هشت دستگاه دیالیز دارد اما این شمار دستگاه، كم است و از خیرین می خواهیم تا انجمن را برای خریداری دستگاه های بیشتر یعنی دستكم 30 دستگاه دیالیز دیگر هم برای بیمارستان صحرایی سرپل ذهاب و هم برای شهرهای اطراف آن یاری كنند.
آرمان، تامین هزینه پیوند كلیه دیالیزی های منطقه زلزله زده كرمانشاه را هم از دیگر مواردی دانست كه هرچه سریعتر باید رفع و رجوع شود و افزود: انجمن حمایت از بیماران كلیوی درصدد است برای این هموطنان كه در موقعیت سخت و دشوار بیماری در چادر و كانكس بسر می برند با برنامه ریزی، شرایط پیوند كلیه را مهیا كند یا اینكه حداقل این هموطنان از دیالیز صفاقی بهره گیرند.
وی در خصوص دیالیز صفاقی این توضیح را داد كه دیالیزی های منطقه زلزله زده كرمانشاه با روش دیالیز خونی آن هم هفته ای سه بار با مراجعه به بیمارستان صحرایی سرپل ذهاب دیالیز می شوند اما اگر شرایط دیالیز صفاقی را داشته باشند، می توانند راحت تر و در خانه (چادر و كانكس) دیالیز شوند.
رئیس انجمن خیریه حمایت از بیماران كلیوی همچنین به دیگر مشكلات منطقه زلزله زده اشاره كرد و گفت: به عنوان مثال منطقه به پزشكان متخصص در تمام حوزه ها نیاز دارد و پزشكان خیر می توانند با هماهنگی دانشگاه علوم پزشكی كرمانشاه برای ویزیت دوره ای و نیز انجام اعمال جراحی به منطقه زلزله زده كرمانشاه سفر كنند.
آرمان همچنین از رئیس جمهوری خواست تا با اعزام نمایندگان ویژه به مناطق زلزله زده كرمانشاه، به مشكلات بیماران دیالیزی رسیدگی كنند.
وی به سلبریتی ها نیز اشاره كرد و از آنان خواست تا بخشی از مبالغی را كه مردم به حساب آنان برای كمك به زلزله زدگان واریز كرده اند، برای تامین مسكن و سرپناه برای مردم این مناطق اختصاص دهند.
رئیس انجمن خیریه حمایت از بیماران كلیوی همچنین در نامه ای به حسن روحانی، رئیس جمهوری خواستار اختصاص بودجه ای برای حل مشكل مسكن 150 خانواده تحت پوشش این انجمن در مناطق زلزله زده استان كرمانشاه شد.
داریوش آرمان در این نامه نوشته است: با گذشت بیش از هشت ماه از زلزله مرگبار و ویرانگر كرمانشاه، در بازدیدی كه این منطقه داشتیم با صحنه های غم انگیز و اسفناكی مواجه گردیدم كه به هیچ وجه قابل توصیف نیست.
« حدود 150 نفر بیمار دیالیزی و پیوندی كه در نهایت فقر و درماندگی به سر می برند، در دمای بالای 50 درجه در میان موج گسترده ریزگردهای محلی در كانكس هایی با كمترین امكانات زندگی می كنند و بیماران دیالیزی در بیمارستان صحرایی شهرستان سرپل ذهاب دیالیز می شوند».
رئیس هیات مدیره انجمن حمایت از بیماران كلیوی كشور ضمن درخواست از رئیس جمهوری برای در اولویت قرار گرفتن رسیدگی به مشكلات بیماران تحت پوشش این انجمن نوشته است: مستدعی است دستور فرمایید بودجه ای برای حل فوری مشكل مسكن 150 خانواده مذكور اختصاص داده شود»
اجتمام* 1776*1834