۱۲ تیر ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۳۶
کد خبر: 82960131
۰ نفر
نشستن طولانی خطر مرگ زودرس را افزایش می دهد

تهران– ایرنا- محققان دریافتند نشستن به مدت شش ساعت یا بیشتر موجب افزایش 19 درصدی احتمال مرگ زودرس در مقایسه با افرادی می شود كه كمتر از 3 ساعت در حالت نشسته باقی می مانند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری اسوشیتدپرس، براساس این مطالعه كه توسط محققان انجمن سرطان آمریكا انجام شده است، نشستن از 14 طریق مختلف از جمله سرطان، بیماری های قلبی، سكته، دیابت، بیماری های كلیوی، خودكشی، بیماری مزمن انسدادی ریه، بیماری های ریوی، بیماری های كبد، زخم معده و سایر بیماری های گوارشی، پاركینسون، آلزایمر، اختلالات عصبی و اختلالات اسكلتی عضلانی، می تواند منجر به مرگ انسان شود.
علاوه بر این بر اساس تحقیقات دیگر، نشستن طولانی با افزایش تری گلیسیرید، قند و فشار خون و همچنین مقاومت در برابر انسولین ارتباط دارد.
محققان در این پژوهش اطلاعات 128 هزار مرد و زن را كه در یكی از مطالعات انجمن سرطان آمریكا در رابطه با پیشگیری از بیماری شركت كرده بودند، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. در آغاز مطالعه تمام این اشخاص فاقد بیماری های مزمن جدی بودند. اما در طول 21 سال بعد از شروع مطالعه، 49 هزار نفر از این افراد جان خود را از دست دادند.
با وجود این كه هنوز علت مضر بودن نشستن طولانی برای سلامتی دقیقا مشخص نشده است، بر اساس این تحقیقات نشستن كمتر، برای سلامتی مفیدتر است.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه American Journal of Epidemiology منتشر شده است.
علمی (6)**9259