صادرات غیر نفتی ایران به عراق 13درصد افزایش یافت

بغداد - ایرنا - 'ناصر بهزاد' رایزن بازرگانی ایران در عراق از افزایش 13درصدی ارزش صادرات غیرنفتی ایران به عراق خبر داد.

به گزارش ایرنا، بهزاد روز سه شنبه با اعلام این خبر به ایرنا گفت: ارزش صادرات غیر نفتی ایران به عراق در سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال همچنین سه درصد از نظر وزنی رشد نشان می دهد.
وی افزود: سهم ایران در بازار عراق هم اكنون حدود 15درصد است.
بهزاد تاكید كرد: در سه ماهه نخست سال 97، صادرات غیرنفتی ایران سه میلیون و 750 هزار تن به ارزش بیش از یك میلیارد و 750 میلیون دلار بالغ شد كه نسبت به سال گذشته یكصد و 30 هزار تن به ارزش دویست میلیون دلار افزایش نشان می دهد.
وی گفت براین اساس عراق بعنوان پیشتازترین مقصد صادراتی كالاهای ایرانی به حساب می آید.
رایزن بازرگانی ایران درعراق افزود: دراین دوره 110 رسته كالایی با بیش از یك هزار و 400 نوع محصول با برندهای مختلف از ایران به عراق صادر شده است.
بهزاد گفت: بیشترین كالاهای صادره طی این دوره شامل مصنوعات پلاستیكی، كالاهای صنعتی، محصولات زراعی، فراورده های لبنی، محصولات ساختمانی با اولویت كاشی و سرامیك، لوازم پاكیزگی و خانه داری، شیرینی و شكلات، رب گوجه فرنگی و قطعات خودرو بوده كه 60 رسته را شامل شده و ارزش هر رسته بطور میانگین 20 میلیون دلار ارزیابی می شود.
وی افزود: در سه ماه اول سال جاری كمترین ارزش كالاهای صادراتی ایران به عراق با ارزش كمتر از یك هزار دلار، شامل اقلامی نظیر فراورده های آرایشی، برنج، زرشك، ادویه جات، قند و شكر، سركه، عدس، چای سبز، نمك، كیف دستی و مجسمه های تزیینی بوده است.
رایزن بازرگانی ایران درعراق همچنین در خصوص اهمیت عراق در توسعه بازار و مشاركت موثر بنگاه های اقتصادی گفت: در سال جاری بیش از نیمی از كل صادرات ایران به كشورهای مختلف معطوف به چین، امارات و عراق بوده است.
حجم تبادل تجاری ایران و عراق در حال حاضر بیش از 13 میلیارد و 200 میلیون دلار در سال است.
خاورم*2*380**