۱۲ تیر ۱۳۹۷،‏ ۸:۲۱
کد خبر: 82959960
۰ نفر
آتش سوزی پارك ملی گلستان مهار شد

گنبدكاووس - ایرنا - فرماندار شهرستان گالیكش درشرق استان گلستان گفت: آتش سوزی پارك ملی گلستان كه از عصر دیروز دوشنبه آغاز شده بود، با تلاش نیروهای امدادی حاضر در محل، تحت كنترل درآمده و مهار شده است.

حسن خسروی كه از ساعات اولیه وقوع آتش سوزی پارك ملی گلستان درمحل حادثه حضور دارد، روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با اینكه آتش سوزی همچنان ادامه دارد اما نیروهای حاضر در محل موفق شده اند كه از پیشروی بیشتر آن جلوگیری كنند.
رییس پارك ملی گلستان نیز به خبرنگار ایرنا گفت: بیشترین سطح آتش سوزی پارك ملی گلستان كه ده ها هكتار تخمین زده می شود، مربوط به علفزار ها، بوته زارها و درختچه های پراكنده است.
مهدی تیموری با بیان اینكه آمار دقیق آتش سوزی پس از انجام كار كارشناسی اعلام خواهد شد، افزود: نیروهای امدادی حاضر در محل حادثه تا ساعت سه بامداد امروز 300 نفر بودند كه صبح امروز نیز تعدادی نیروی نظامی نیز به این جمع اضافه شدند.
مشاهدات خبرنگار اعزامی ایرنا به منطقه آتش گرفته در پارك ملی گلستان نیز حاكی از تلاش نیروهای امدادی و موفقیت آنان در مهار آتش و جلوگیری از گسترش آن است.
به گزارش ایرنا، آتش سوزی در بخش هایی از شرق پارك ملی گلستان كه محل آغاز آن حد فاصل تونل و سه راهی دشت در محدوده خراسان شمالی بود، از بعداز ظهر دوشنبه آغاز شد و به دلیل گرمی هوا و وزش باد گسترش یافت.
با وقوع این آتش سوزی نیروهای امدادی اعم از حفاظت محیط زیست، منابع طبیعی و نیروهای آتش نشانی از خراسان شمالی و شرق استان گلستان به محل آتش سوزی اعزام شده و درحال مهار و خاموش كردن آتش هستند.
پارك ملی گلستان كه دارای چهار پاسگاه سرمحیط بانی و 9 پاسگاه محیط بانی می باشد، منطقه حفاظت شده‌ ای در شرق استان گلستان و غرب استان خراسان شمالی است.
این منطقه قدیمی‌ ترین پارك ملی ثبت شده در ایران و پناهگاهی كم‌ نظیر برای حیات ‌وحش است كه 1350 گونه گیاهی و 302 گونه جانوری، از جمله نیمی از گونه ‌های پستانداران ایران را در حدود 900 كیلومتر مربع گستره خود جای داده و به همین دلیل به عنوان ذخیره ‌گاه زیست ‌كره در میراث جهانی یونسكو به ثبت رسیده ‌است.
پارك ملی گلستان بدون تردید ارزشمندترین منطقه ایران چه از لحاظ كمیت و چه از نظر تنوع زیست جانوری و گیاهی است.
بیشتر گستره پارك در استان گلستان، حدود 34 درصد آن در استان خراسان شمالی و بخش ناچیزی نیز در استان سمنان قرار دارد.
1860/7481/