روحاني: ملت ايران هيچگاه برابر فشار خارجي زانو نمي زند

تهران- ايرنا- رئيس جمهوري با تاكيد براينكه ملت ايران هيچ وقت برابر فشار خارجي به زانو در نيامده و نخواهد آمد، ايرانيان مقيم خارج از كشور را سفراي ملت خواند و با اشاره به فشارهاي جديد دشمنان، از آنان خواست در بيان واقعيت ها و سرمايه گذاري به ايرانيان داخل كشور كمك كنند.

به گزارش بامداد سه شنبه ايرنا به نقل از پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني شامگاه دوشنبه به وقت محلي، در ديدار ايرانيان مقيم سوئيس، با بيان اينكه ايرانيان خارج از كشور، نماد فرهيختگي و اخلاق ايراني هستند، فعاليت هاي ارزنده و تاثير بالاي ايرانيان در خارج از كشور را موجب افتخار دانست و اظهارداشت: اگر از هم فاصله بگيريم، دشمن بيشتر توطئه مي كند و وظيفه همه ما، تلاش براي توسعه و رفاه بيشتر ملت است.
رئيس جمهوري با تاكيد بر اينكه حيات مادي و معنوي ما در گرو پيشرفت و سربلندي ايران است، افزود: تلاش دولت، تحقق اهداف ملي با وحدت و همراهي مردم است.با آغاز دولت يازدهم به همه طرفهاي خارجي خود گفتيم كه اگر با زبان احترام و منطق با ملت ايران سخن بگوييد، مي توانيم مشكلات را با منطق و گفت وگو حل كنيم و اگر منطق شما تهديد، فشار و تحقير مردم ايران باشد، اين سياست هيچ وقت در ايران جواب نخواهد داد و نتيجه آن باخت - باخت خواهد بود.
روحاني با اشاره به اينكه منطق ملت ايران را در مذاكره با قدرتهاي جهاني اثبات كرديم و در مذاكراتي نفس گير و طولاني با قدرتهاي بزرگ دنيا به رغم همه فشارها ، سختي ها و پيچ و خم ها به توافقي بزرگ دست يافتيم كه به نفع هر دو طرف بود، اظهار داشت: در نتيجه اجراي اين توافق تعامل و تبادلات اقتصادي و علمي كشورمان با جهان رونق گرفت و ميلياردها دلار سرمايه گذاري در بخشهاي مختلف به ويژه از سوي ايرانيان مقيم خارج انجام شد.
رئيس جمهوري با بيان اينكه برجام بر مبناي نفع ايران و جهان امضا شد، گفت: منطق ايران تغيير نكرده؛ يك طرف بي منطق از برجام خارج شده كه هدفش فشار به ملت ايران است.
روحاني ادامه داد: هدف واقعي آمريكا از تحريم، فشار به زندگي مردم است اما آنها ادعا مي كنند كه مي خواهند به دولت ايران فشار وارد كنند، اما وقتي واردات مايحتاج ضروري مثل دارو و نهاده هاي دامي را تحريم كنند، به چه كسي فشار وارد خواهد شد؟ آمريكايي ها مدعي شده اند كه مي خواهند به طور كامل جلوي صادرات نفت ايران را بگيرند. آنها معني اين حرف را نمي فهمند، چرا كه اين اصلا معني ندارد كه نفت ايران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود. اگر شما توانستيد اين كار را بكنيد تا نتيجه اش را ببينيد.
رئيس جمهوري به اشاره به ادعاها مبني بر اينكه ايران درآمدهايش را صرف كمك به كساني كه به ادعاي آمريكايي ها تروريست هستند، مي كند، خاطرنشان كرد: ما شفافيت را ادامه مي دهيم؛ مردم ايران بهترين ناظر هستند.در روزهاي اخير بانك مركزي فهرست حدود 13 ميليارد دلاري را كه براي واردات به واردكنندگان تخصيص داده شده است، منتشر كرده و جزئيات بودجه سال 97 كشور نيز به رغم اينكه كار آساني نبود، بر روي فضاي مجازي منتشر شده است. حساب و كتاب درآمدهاي ايران هم كه مشخص است، بنابراين اين ادعاها موضوعيت ندارد.
روحاني گفت: براي مبارزه با فساد هيچ دستگاه نظارتي بالاتر از خود مردم نيست و مردم بهترين ناظر اجراي قانون هستند. همه مسئولان نيز بايد در برابر مردم پاسخگو باشند. وقتي ارز به قيمت مشخص در اختيار كسي قرار مي گيرد مردم بايد بدانند كه هر كسي چقدر ارز دريافت كرده و چه چيزي با آن وارد كرده است.
رئيس جمهوري با تاكيد دوباره بر اينكه فشار اقتصادي به ايران، فشار به ملت خواهد بود، اضافه كرد: وقتي سرمايه گذاري در ايران با مانع مواجه شود، توسعه صنايعي كه از اين سرمايه گذاري بهره مند و باعث شده بودند در اين سالها درآمد غير نفتي كشور از درآمد نفتي بالاتر برود، مختل خواهد شد. نتيجه اعمال فشار بر روابط بانكي و بيمه اي، در نهايت بر ملت ايران وارد خواهد شد.
روحاني با اشاره به دستاوردهاي به دست آمده در حدود 5 سال گذشته در زمينه توليد بنزين، گاز و گازوئيل، گسترش و بهبود خدمات بهداشتي و درماني به مردم، گردشگري، ترانزيت، فضاي مجازي و امثال آنها اظهار داشت: فشار بر روابط بانكي و بيمه اي و صادرات نفت ايران، يعني فشار بر روي تداوم و توسعه اين موفقيتها و فشار و توطئه اي كه امروز طراحي شده، فشار و توطئه عليه توسعه و رفاه ملت ايران است.
رئيس جمهوري تصريح كرد: همه در برابر اين وضعيت مسئوليت داريم. ايرانيان خارج از كشور به عنوان سفراي ملت ايران مي توانند در بيان واقعيتها و سرمايه گذاري و تداوم روابط علمي و تجاري با ايرانيان داخل كشور، كمك كنند و آنجا كه دولت ايران يا بخش خصوصي ايران نتواند كاري را انجام دهد، آنها به كمك بيايند.
روحاني با تاكيد بر اينكه همه بايد دست به دست هم دهيم، افزود : ملت ايران هيچ وقت برابر فشار خارجي به زانو در نيامده و درنخواهد آمد. مگر 30 سال پيش در اين روزها آمريكايي ها هواپيماي مسافربري ايران را سرنگون نكردند و مگر در جنگ به سكوي نفتي ايران حمله نكردند و مگر كشتي معمولي لجستيك ايران را تصرف نكردند. آيا توانستند با همه اين جنايات ملت ايران را تسليم كنند.
رئيس جمهوري با بيان اينكه تمام نمايندگي هاي كشور در خارج، بايد خدمتگزار هموطنان باشند، گفت: امروز فشار جديد بر مردم و جامعه ايران، مقطعي است كه همه به عنوان ايراني و براي عظمت كشور بايد كنار هم بايستيم و تلاش خود را افزايش دهيم. امروز مسئوليت همه چه ايرانيان خارج از كشور و چه ايرانيان داخل كشور سنگين تر و مهم تر از ديروز است.
روحاني در بخش ديگري از سخنانش اظهار داشت: مقامات سوئيسي هم گفته اند كه مي دانيم حق با ايران است و حامي برجام و تداوم روابط اقتصادي با ايران هستيم و40 شركت اقتصادي سوئيس فردا با همكاران ايراني خود جلسه دارند. در اين مقطع كه آمريكايي ها در مواجهه با ايران به جز چند كشور از طرف همه كشورهاي ديگر جهان در زبان و عمل محكوم شده اند، اميدوارم بتوانيم با همكاري و همدلي با كمترين هزينه از اين مسير عبور كرده و شاهد ايراني سرزنده تر، آبادتر و عزتمندتر باشيم.
شبد**1953**9122