۱۱ تیر ۱۳۹۷،‏ ۲۱:۱۴
کد خبر: 82959804
۰ نفر
ثبت ارسباران در ميراث جهاني ممكن شد

تهران- ايرنا- معاون ميراث فرهنگي كشور اعلام كرد: كميته ميراث جهاني يونسكو در پي تلاش‌هاي هيئت ايراني از رأي قبلي خود مبني بر رد ثبت ارسباران در فهرست ميراث جهاني منصرف شد و آن را براي آينده ممكن دانست.

به گزارش شامگاه دوشنبه ايرنا از معاونت ميراث فرهنگي، محمد حسن طالبيان گفت: با رأي امكان ثبت ارسباران، ايران مي‌تواند پس از رفع مشكلات از جمله ضرورت جابه‌جايي زمين‌هاي كشاورزي موجود در منطقه نسبت به ارائه پرونده و ثبت اثر اقدام كند.
به گفته او، براساس تصميم ارزيابان اتحاديه بين المللي حفاظت از طبيعت (IUCN) اين پرونده رد (Non inscription) شده بود كه با رايزني‌هاي انجام‌ شده با IUCN و همچنين اعضاي كميته در دفاع از ارزش‌هاي پرونده امكان ثبت اين اثر پس از رفع مشكلات عنوان ‌شده در ارزيابي كارشناسان اتحاديه بين المللي حفاظت از طبيعت وجود دارد.
منطقه حفاظت شده ارسباران به مساحت 78 هزار هكتار در شمال غرب ايران در استان آذربايجان شرقي و در مجاورت كشورهاي آذربايجان و ارمنستان در كنار رود ارس قرار گرفته است. اين منطقه از سال 1973 به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام و در سال 1977 به عنوان ذخيره گاه زيست كره به يونسكو معرفي شد.
در سال 2016 پرونده اين منطقه شامل 57 هزار هكتار از مساحت ذخيره گاه زيست كره بود با توجه به ويژگي هاي طبيعي منحصر به فرد آن در دنيا مانند غناي گونه هاي گياهي و جانوري، وجود جوامع گياهي منحصر به فرد، گونه هاي اندميك، در برداشتن وسيعترين جنگل آردوج و نيز آخرين حد پراكنش آن در نيمكره شمالي و همچنين زيستگاه 15 گونه از جانوران در معرض خطر دنياست كه در فهرست گونه هاي در معرض خطر IUCN قرار دارند، همچنين اين منطقه آخرين پناهگاه برخي از گونه هاي گياهي و جانوري دنيا در نيمكره شمالي محسوب شده و بنابراين به عنوان زيستگاهي منحصر به فرد در دنيا به يونسكو معرفي شد.
فراهنگ** 3079** 9053