دغدغه ذهنی چكناواریان تمام عناصر فرهنگ ایران است

تهران - ایرنا - دبیر سومین دوره جایزه سرو ایرانی با بیان اینكه این جایزه مربوط به فعالیت های میراث فرهنگی است، گفت: استاد چكناواریان با وجود موسیقیدان بودن، دغدغه ذهنی اش، تنها موسیقی نیست و تمام عناصر فرهنگ ایران را در بر می گیرد.

گروهی از انجمن‌ها و بنیادهای مردم نهاد، در زمستان سال 1393 به دور هم گردآمدند تا نخستین جایزه فرهنگی، مستقل و غیردولتی را با هدف پاسداشت كوشندگان میراث فرهنگی كشور ایران، برپا سازند.
میراث فرهنگی بر اساس تعریف سازمان یونسكو عبارت است از میراث ملموس شامل بناها، یادمان‌ها، آثار هنری و ادبی گذشتگان و میراث ناملموس شامل فولكلور، آیین‌های سنتی و زبان‌های بومی.
این جایزه به پیشنهاد بهرام روشن‌ضمیر، پژوهشگر تاریخ و فرهنگ ایران، و با استقبال انجمن فرهنگی افراز شكل گرفت كه اكنون بنیاد فرهنگی جمشید، باشگاه شاهنامه پژوهان ایران، انجمن علمی تاریخ دانشگاه تهران، انجمن علمی ایرانشناسی دانشگاه تهران، كانون ایران شناسی دانشگاه فردوسی مشهد، كانون ایران شناسی دانشگاه تهران و انجمن علمی تاریخ دانشگاه شهید چمران (اهواز) هم اعضای تشكیل دهنده‌ جایزه سرو ایرانی هستند.
در سال نخست (1394) تندیس سروِ سایه‌فكن به عبدالمجید ارفعی به‌پاس یك عمر كوشش در پژوهش و تربیت شاگرد در زمینه زبان‌های ایلامی و اكدی داده شد. همچنین در بخش جوانِ برتر میراث فرهنگی، این جایزه به آیدین سلسبیلی گرافیست و تصویرگر شاهنامه فردوسی به پاس قدردانی از تلاش‌های او در زمینه طراحی شاهنامه سه‌بعدی و كاراكترهای اسطوره‌ای ایرانی برای انیمیشن و بازی‌های رایانه‌ای و موزه مجازی اشیاء باستانی ایران داده شد.
ژاله آموزگار، استاد فرهنگ و زبان‌های باستانی دانشگاه تهران، به پاس نزدیك به نیم قرن آموزش، پژوهش، تألیف و ترجمه و تربیت شاگرد در زمینه زبان‌ها و اسطوره‌های كهن ایرانی، دومین دوره تندیس سروِ سایه‌فكن را دریافت كرد. همچنین میلاد وندائی، باستان‌شناس جوان به پاس پژوهش‌های علمی و كاوش‌های میدانی خود در زمینه نقش‌برجسته‌های ساسانی و چهارطاقی‌های ایران كه به چاپ مقالات و یادداشت‌های فراوانی انجامیده، به‌عنوان جوان برتر میراث فرهنگی شناخته‌شد.
سومین دوره جایزه سرو ایرانی چند روز دیگر به استاد لوریس چكناواریان موسیقیدان و سجاد آیدنلو شاهنامه شناس تقدیم خواهد شد.
به همین منظور خبرنگار فرهنگی ایرنا با بهرام روشن ضمیر دبیر این دوره از جایزه سرو ایرانی گفت وگویی درباره چگونگی انجام فرایند انتخاب دریافت كنندگان این جایزه انجام داده است كه او گفت: هرساله فراخوانی برای دور هم جمع شدن همه انجمن های فرهنگی غیر دولتی فعال در سراسر كشور انجام می شود كه در این دور همی، انجمن ها با هم فكری هم، یك سری اسامی را برای نامزدی در انتخاب بهترین فرد برای دریافت جایزه سرو ایرانی معرفی می كنند.
وی ادامه داد: این انجمن های فرهنگی اسامی نامزدهای مدنظر را به همراه رزومه (سابقه فعالیت) در سایت مربوط به این جایزه می فرستند و پس از تكمیل شدن پرونده ، اعضا افرادی را برای داوری معرفی می كنند؛ از آنجا كه پنج داور برای داوری جایزه مدنظر گرفته شده است و از دیگر سو، تعداد داورانی كه این انجمن ها انتخاب می كنند بیش از پنج نفر است، مجمعی تشكیل و هیات داوران تعیین می شود.
به گفته وی، داوران با مطالعه پرونده های نامزدهای معرفی شده یك فرد برتر بالای 65 سال و یك فرد برتر زیر 40 سال را درنهایت معرفی می كنند كه امسال جایزه نفر بالای 65 سال به لوریس چكناواریان موسیقی دان و جایزه نفر زیر 40 سال به سجاد آیدن لو شاهنامه شناس تعلق می گیرد.
دبیر سومین دوره جایزه سرو ایرانی با تاكید بر اینكه این جایزه با نگاه به میراث فرهنگی اعطا می شود، اظهار كرد: میراث فرهنگی تنها به كاركردن با خشت و گل محدود نمی شود و هر هنرمند در هر عرصه فعالیتی كه دغدغه فرهنگ كشور را داشته باشد، می تواند در این چینش قرار بگیرد كه استاد چكناواریان اگرچه یك آهنگساز است اما دغدغه فرهنگ ایرانی را دارد و بسیاری از اپراها و سمفونی هایش به كوروش، رستم و سهراب و محتویات شاهنامه اختصاص دارد.
وی اضافه كرد: آیدن لو هم جوانی است كه در زمینه شاهنامه كار می كند؛ چه بسا سال آینده كسی انتخاب شود كه فعالیتش مربوط به حوزه سینما باشد اما درعین حال با دغدغه فرهنگ ایرانی كار می كند.
روشن ضمیر درباره مهمانان سومین دوره جایزه سرو ایرانی گفت: برای هر یك از برگزیدگان سخنرانی درنظر گرفته شد، یارتا یاران موسیقیدان و ابوالفضل خطیبی سخنرانان این دوره از مراسم هستند.
به گزارش ایرنا، سومین آیین سروِ ایرانی روز پنج‌شنبه 14 تیر 1397 ساعت 5 پسین در خانه اندیشمندان علوم انسانی تهران در خیابان نجات‌الهی (ویلا)، نبش ورشو برگزار خواهد شد و در آن افزون بر اهدای تندیس، شماری از چهره‌های برجسته فرهنگی و هنری به سخنرانی خواهند پرداخت.
فراهنگ** 7329** 1418