طرح آزمايشي غربالگري اتيسم از مهر ماه در اصفهان اجرا مي شود

تهران-ايرنا-مشاور وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در امور توانبخشي به اجراي طرح آزمايشي غربالگري اتيسم از مهرماه امسال در اصفهان اشاره كرد و گفت: انواع تست هاي غربالگري اين اختلال تهيه شده و افراد براي انجام غربالگري آموزش هاي لازم را فرا گرفته اند.

دكتر محمدتقي جغتايي روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا با اشاره به اينكه غربالگري اتيسم در مراكز بهداشتي كشور انجام مي شود، اظهار داشت: اغلب كودكان در طول پنج سال اول زندگي، چندين بار براي كارهايي مانند واكسيناسيون، خدمات تغذيه اي و مراقبت هاي ديگر به اين مراكز مراجعه مي كنند و سعي شده از اين ظرفيت براي اجراي طرح غربالگري اين اختلال استفاده شود.
وي شناسايي دقيق تر مبتلايان، ارائه خدمات بهتر و كاهش بار مالي به نظام سلامت را از ويژگي هاي اين طرح برشمرد و گفت: از ظرفيت هاي شبكه هاي بهداشت براي اجرايي شدن اين طرح در كشور، استفاده مي شود.
جغتايي اظهار داشت: پايين ترين سن براي شناسايي اتيسم از جمله اختلالات شناختي ، 18 ماهگي به بالا است و به همين دليل غربالگري از اين سن در كودكان آغاز مي شود.
مشاور وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در امور توانبخشي به اجراي غربالگري اين اختلال در مهدهاي كودك اشاره كرد و گفت: سازمان بهزيستي غربالگري اتيسم را در مهدهاي كودك ها را انجام مي دهد كه اين طرح كماكان ادامه مي يابد.
جغتايي به برگزاري طرح غرباگري اتيسم در آموزش و پرورش براي كودكان در سن تحصيل اشاره كرد و گفت: غربالگري اين اختلال در سه سطح ، سن پايين ( شبكه هاي بهداشت)، متوسط ( مهدهاي كودك) و سن تحصيل در آموزش و پرورش انجام مي شود. غربالگري اين اختلال در شبكه هاي بهداشت، مكمل اقدامات قبلي در اين زمينه است تا زمينه شناسايي دقيق اين افراد فراهم شود.
وي به برگزاري كارگاه آموزشي در اين زمينه با هماهنگي سازمان بهداشت جهاني در نيمه دوم تيرماه اشاره كرد و گفت: اين كارگاه يك هفته اي منطقه با حضور كشورهاي همسايه ايران مانند سوريه ، عراق و افغانستان برگزار مي شود.
علمي ** 1201 **1440