۱۱ تیر ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۱۲
کد خبر: 82958968
۰ نفر
الحدیده، كمینگاه محور سعودی - اماراتی

تهران - ایرنا - سحرگاه 23 خرداد ماه گذشته بود كه ائتلاف متجاوز سعودی - اماراتی - آمریكایی عملیاتی را موسوم به «پیروزی طلایی» برای تصرف شهر الحدیده در كنار دریای سرخ و غرب یمن از دست انصارالله كلید زد، عملیاتی كه نتیجه آن قتلگاه متجاوزان شده است.

استان الحدیده یمن این روزها شاهد درگیری شدید میان مزدوران ائتلاف سعودی - اماراتی - آمریكایی با ارتش یمن و نیروهای انصار الله است.
عربستان از روز ششم فروردین سال 94 در قالب ائتلافی از چند كشور عربی و با كمك و همراهی آمریكا، حملات گسترده ای را علیه یمن به بهانه بازگردان 'عبدربه منصور هادی' رئیس جمهوری مستعفی و فراری این كشور به قدرت، آغاز كرد، تا به اهداف و زیادخواهی های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.
تجاوز عربستان به یمن تاكنون منجر به شهادت بیش از 14 هزار یمنی بی گناه و ویرانی این كشور شده است.
با گذشت بیش از سه سال از تجاوز ائتلاف عربی - آمریكایی به یمن، این ائتلاف نه تنها دستاورد ملموسی در این تجاوز به دست نیاورده، بلكه شكست های میدانی زیادی نیز در برابر رزمندگان یمنی متحمل شده است و برای جبران این شكست ها، همواره مناطق غیرنظامی و مسكونی یمن را هدف بمباران های ضدانسانی خود قرار می دهد؛ حملاتی كه در سایه سكوت مدعیان حقوق بشر و سازمان ها و مجامع جهانی همچنان ادامه دارد.
ائتلاف عربستان - امارات بعد از مدت‌ها طرح و نقشه و عملیات زمینی، 23 خرداد ماه عملیاتی زمینی، دریایی و هوایی موسوم به 'پیروزی طلایی' را با هدف اشغال بندر الحدیده، شروع كرد كه هدف از این عملیات، اشغال شهر حدیده و بندر و فرودگاه مهم آن بود تا از این طریق تنها شریان حیاتی نیروهای انصارالله و ارتش یمن را قطع كند.
ائتلاف عربی - آمریكایی این بار با فریب شماری از نیروهای یمنی وابسته، عملیاتی را برای تصرف بندر و استان الحدیده به عنوان یكی از معابر مهم رزمندگان یمنی، آغاز كرد.
بندر الحدیده در سواحل دریای سرخ در غرب یمن قرار دارد و تنها گذرگاه ورودی كمك های انسانی به این كشور به شمار می رود و نیروهای متجاوز سعی دارند به هر قیمتی شده این منطقه را اشغال كنند.
ائتلاف عربی - آمریكایی برغم بمباران های فراوان و استفاده از تسلیحات بی شمار و نیروهای زیاد هنوز نتوانسته موفقیتی در اشغال شهر الحدیده یا بندر و حتی فرودگاه آن شهر كه خارج از آن می باشد، كسب كند و در مقابل رزمندگان یمنی موفق شده اند كه خطوط امدادی نیروهای مهاجم را حداقل از سه نقطه به موازات ساحل الحدیده قطع كنند.
روند فعلی نبرد در الحدیده به حدی است كه رزمندگان یمنی با یاری خدا و تلاش های فراوان متجاوزان را در حلقه محاصره خود گرفتار كرده و تلفات سنگینی به آنها وارد كرده اند.
با آنكه عناصر متجاوز از عده و عُده خوبی برخوردارند، اما هنوز موفق نشده‌اند حلقه محاصره خود در جبهه ساحل غربی یمن بشكنند و حتی حملات شدید چند روز اخیر با اعزام چند تیپ كمكی نیز راه به جایی نبرده است.
شرایط متجاوزان در الحدیده به حدی است كه ارتش امارات برای نیروهای تحت الحمایه خود مهلتی تعیین كرده بود تا جمعه گذشته خطوط امدادی قطع شده در ساحل غربی یمن را باز كنند، اما آنها بی‌آنكه موفقیتی در این مأموریت به دست آورند، مهلتشان پایان یافت.
رزمندگان یمنی موفق شده‌اند همه راه‌های امداد و پشتیبانی متجاوزان را مسدود و آنها را مجبور كرده‌اند كه شماری از كشته‌ها و زخمی‌های خود را از شهرستان الدریهمی (در جنوب استان الحدیده) از طریق دریا (به عقب) منتقل كنند.
پیشتر رزمندگان یمنی موفق شده‌ بودند كه خط پیشروی نیروهای متجاوز ائتلاف را به موازات خط ساحلی كه از جنوب به شمال (تعز به الحدیده) شروع شده بود، در سه نقطه از جمله در «الجاح» و «الفازه» قطع كنند و متجاوزان را در حداقل سه نقطه محاصره كنند.
روزنامه لبنانی الاخبار در این باره می نویسد، ارتش و كمیته‌های مردمی یمن با آنكه با نیروهای هم‌پیمان ائتلاف متجاوز (سعودی-اماراتی- آمریكایی) اختلاف زیادی در عِده و عُده دارند، برتری نظامی خود در میدان نبرد در ساحل غربی یمن را ثابت كردند و پیشروی اشغالگران در نوار ساحلی (از جنوب به شمال) را به عملیات كمین بزرگی تبدیل كردند و شبه‌نظامیان وابسته به امارات در تله نیروهای یمنی قرار گرفتند.
برغم این كه فرماندهی تجاوز به یمن به عهده عربستان و شخص بن سلمان ولیعهد و وزیر دفاع این كشور است، اما فرماندهی عملیات تصرف الحدیده به اماراتی ها واگذار شده است؛ فرماندهان ارتش متجاوز امارات در عدن (در جنوب یمن) و در اتاق عملیات پایگاه «العَنَد» در استان لحج مستقر هستند و از همین جا عملیات الحدیده را هدایت می كنند.
فرمانده نیروهای متجاوز امارات مستقر در جنوب یمن، برای تصرف الحدیده عموما از نیروهای مزدور یمنی استفاده كرده و در كنار آنها نیز سلفی ها، تكفیری ها و شماری از مزدوران سودانی نیز به همراه فرماندهان اماراتی قرار دارند.
عملیات تصرف الحدیده با 13 تیپ به فرماندهی ارتش امارات در23 خرداد ماه آغاز شد؛ در این عملیات شش تیپ العمالقه و دو تیپ طارق صالح (برادر زاده علی عبدالله صالح رییس جمهور معدوم یمن) و دو تیپ از شبه‌نظامیان موسوم به «المقاومة التهامیة» و دو تیپ از تیپ‌های موسوم به «گارد ریاست جمهوری یمن» به فرماندهی عنصر تكفیری «مهران القباطی» و یك تیپ نیز به نام تیپ سوم منطقه نظامی چهارم از حامیان منصور هادی رئیس جمهور فراری و مستعفی یمن شركت دارند.
یكی از نیروهای انصار الله یمن در گفت وگو با ایرنا با بیان این كه نظامیان طرفدار علی عبدالله صالح و منصور هادی فریب فرماندهان اماراتی را در عملیات تصرف الحدیده خوردند، گفت: اماراتی ها قول واگذاری و اداره استان الحدیده پس از تصرف را به نیروهای طرفدار علی عبد الله صالح داده بودند و با این وعده و وعید آنها را به قتلگاه كشاندند.
وی كه خواستار محفوظ ماندن نامش بود با اشاره به تلفات متجاوزان در عملیات الحدیده گفت: متجاوزان و فرماندهان اماراتی آنها فكر می كردند كه تصرف الحدیده كار آسان و سهلی خواهد بود، اما در عمل دیدند كه این چنین نیست و تاكنون با صدها كشته هنوز در محاصره قرار دارند و ارتش امارات نیز در این عملیات بیش از 20 كشته داده است.
رزمندگان یمنی موفق شده‌اند كه روند تهاجمی متجاوزان ائتلاف را كه از پشتیبانی هوایی و بالگردهای آپاچی برخوردار هستند از نزدیكی فرودگاه الحدیده تا شهرستان التحیتا در 50 كیلومتری جنوب الحدیده متوقف كنند و ضربات سختی به متجاوزان وارد كنند.
شبكه خبری الجزیره چند روز پیش به نقل از معاون رئیس كمیته بنادر دریای سرخ اعلام كرد كه علیرغم عملیات الحدیده، فعالیت بندر این شهر كه تحت كنترل نیروهای انصار الله است به طور طبیعی جریان دارد و تنها مشكل در ممانعت نیروهای دشمن از ورود كشتی‌ها به این منطقه است.

*** افزایش تلفات متجاوزان
تلفات ائتلاف متجاوز عربی - آمریكایی در عملیات الحدیده روز به روز افزایش می یابد؛ شبكه خبری المسیره در این باره اعلام كرد: آمار تلفات و خسارت‌های سنگین مزدوران ائتلاف سعودی در الحدیده طی حدود 3 هفته گذشته افزایش یافته و یگان موشكی ارتش یمن و رزمندگان انصارالله طی این مدت یك كشتی جنگی و 331 خودروی نظامی و زرهی متجاوزان را در سواحل غربی یمن منهدم كردند.
بر اساس آمار منتشر شده، طی حدود سه هفته گذشته یك هزار و 323 نفر از عناصر مزدور از جمله تعدادی از فرماندهان متجاوزان نیز در حملات یگان پهپادی و موشكی كشته و یا زخمی شده اند.
در این گزارش آمده است كه یگان موشكی ارتش یمن و انصارالله نیز طی این زمان بیش از شش عملیات انجام دادند و بیش از 12 موشك بالستیك به مواضع متجاوزان در سواحل غربی یمن شلیك كردند.
مزدوران متجاوز در روزهای اخیر ابتدا سعی كردند كه بندر و شهر الحدیده را به تصرف خود درآورند، اما در اقدام خود ناكام ماندند و هدف خود را معطوف به تصرف فرودگاه الحدیده كردند، اما در تصرف این فرودگاه نیز ناكام ماندند؛ رسانه های غربی - عربی - صهیونیستی بارها به دروغ اعلام كردند كه فرودگاه الحدیده به تصرف نیروهای مهاجم در آمده است، اما این ادعا هر بار از سوی انصارالله و ارتش یمن رد شد.
سخنگوی ارتش یمن در این باره اعلام كرد كه فرودگاه الحدیده اكنون 100 درصد امن است و تحت كنترل نیروهای ارتش یمن و انصارالله قرار دارد.
'شرف لقمان' در گفت ‌و‌گو با شبكه المیادین تاكید كرد: 'آنچه كه لشكر غول پیكر نامیده می‌شد، اكنون تحت محاصره نیروهای ارتش یمن و انصارالله در شش كیلومتری فرودگاه الحدیده قرار دارد و حمله ائتلاف سعودی - اماراتی به سواحل غربی یمن، خودكشی بود و تحولات میدانی به سمت پایان حضور «مزدوران» در منطقه پیش می‌رود'.

*** امارات هدایت گر عملیات الحدیده
ارتش امارات طی بیش از سه سال گذشته كه جنوب یمن (عدن) و همچنین جزیره سقطری را در حوزه نفوذ خود قرار داده، در صدد برآمده كه حوزه نفوذش را در یمن افزایش دهد، از این رو با ماموریت آمریكا هدایت جنگ در غرب یمن را به عهده گرفته است.
وبگاه خبری 'العهد' لبنان، در این زمینه نوشته است: سعودی‌ها و اماراتی‌ها و در پشت آنان، آمریكایی‌ها و نیروهای استعمارگر مترصد به دست آوردن نتیجه‌ای از جنگ یمن هستند؛ سه هفته است كه نبرد ساحل غربی یمن آغاز شده و نیروهای متجاوز هنوز موفق نشده‌اند كاری كنند، جز اینكه مزدوران خود را در دام محاصره و جنگ فرسایشی نیروهای یمنی قرار بدهند، اما چرا عربستان و امارات تا این حد برای سلطه بر الحدیده و بندر آن تلاش می‌كنند؟.
العهد می نویسد: از سال گذشته، ائتلاف متجاوز تلاش می‌كند تا حداقل یك پیروزی در یمن به دست آورد و در میز مذاكره با جنبش انصارالله روی آن سرمایه‌گذاری كند؛ دیدارهای مشكوك ولد الشیخ احمد، فرستاده سابق سازمان ملل در امور یمن و نیز جانشین او مارتین گریفیس، هر زمان كه نیروهای امارات و عربستان عملیاتی جدید آغاز كرده‌اند، این مسئله را بخوبی نشان می‌دهد. كارمند سازمان ملل (ولد الشیخ یا گریفیس) با هر شلیك توپخانه‌ها یا حملات هوایی و پیشروی زمینی، وارد صنعاء می‌شد و می‌شود.
به نوشته این وبگاه خبری، در واقع همچنانكه منابع آگاه یمنی تأكید كرده‌اند، گریفیس در دو دیدار اخیرش، هیچگونه پیشنهاد مذاكره‌ای (برای انصارالله) نداشت، بلكه شروط متجاوزان را با خود می‌آورد كه باید اجرا می‌شد، در غیر این صورت بمباران، محاصره و گرسنگی در یمن ادامه می‌یافت.
آنچه در صحنه نبرد ساحل غربی جلب توجه می‌كند، این است كه در هدایت نبرد ساحل غربی یمن، امارات گوی سبقت را از عربستان ربوده است؛ به نظر می‌رسد كه واشنگتن، به چند دلیل مأموریت حمله به الحدیده را به ابوظبی سپرده است كه مهمترین آن، رابطه و هماهنگی نزدیك اماراتی‌ها در بالاترین سطح با رژیم صهیونیستی و نیز نارضایتی آمریكا از كارایی ضعیف ارتش عربستان در تجاوز به یمن است.
امارات همچنین در سمت دیگر سواحل دریای سرخ، در شاخ آفریقا، اقدام به ساخت پایگاه‌های نظامی و دست گذاشتن روی بنادر مهم اریتره، جیبوتی و سومالی نموده است؛ بنابراین روشن است كه اماراتی‌ها قصد تسلط بر ساحل غربی یمن به عنوان مسیر ورود كالاها و تجهیزات مورد نیاز مردم یمن و جنبش انصارالله را در سر دارند.
شهر الحدیده و بندر آن، از نظر راهبردی بسیار حایز اهمیت است و امارات تلاش می‌كند در آن نماینده واشنگتن و تل‌آویو، در بخش جنوب غرب آسیا باشد.
متاسفانه باید گفت كه در واقع در عملیات الحدیده نیروهای عمل كننده عموما یمنی هستند و شماری از مزدوران سعودی - اماراتی آنها را همراهی می كنند و این عملیات، جنگ یمنی ها با خودشان در الحدیده است ؛ باید تاكید نمود كه رژیم های امارات و سعودی هیچگاه نگران بر دوش كشیدن بار اخلاقی و روانی، در مقابل مزدورانی كه آنها را استخدام كرده، نخواهد بود.
در روزهای اخیر فیلم های زیادی از شكست مزدوران وابسته به امارات و عربستان در عملیات الحدیده در شبكه های خبری و اجتماعی پخش و منتشر شده كه در آنها اجساد زیادی از مزدوران وابسته به این دو كشور در طول خط ساحلی استان الحدیده پراكنده‌ شده، روی آسفالت و در كنار جاده‌ها رها شده و هیچ اهمیتی به بازگرداندن آنها داده نمی‌شود؛ هر چند این كشته ها جزو مزدوران متجاوز هستند، ولی سران ابوظبی و ریاض باید بدانند كه این جنایات به زودی دامن ناپاك آنها را خواهد گرفت و همانگونه كه كشورهای مرتجع عرب در سوریه و عراق شكست خوردند در یمن نیز شكست خواهند خورد.
گزارش از مجید جعفری
خاورم*1275**1144