۱۱ تیر ۱۳۹۷،‏ ۷:۵۷
کد خبر: 82958788
۰ نفر
سطح كشت بهاره در سمنان 6 درصد كاهش يافت

سمنان - ايرنا - سطح كشت بهاره به عنوان يكي از راهبردهاي وزارت جهادكشاورزي و با هدف كاهش و مديريت مصرف آب و بهره وري بهتر در استان سمنان 6 درصد كاهش يافته است.

به گزارش ايرنا، بخش كشاورزي در كشور بيشترين مصرف آب را دارد كه تا حدود 90 درصد و در استان سمنان حدود 87 درصد كل آب توليدي را مصرف مي كند.
حفظ منابع آبي با استفاده از طرح هاي هدفدار در بخش كشاورزي از سياستهاي اصلي وزارت جهادكشاورزي است كه كاهش سطح كشت با هدف كاهش مصرف آب و از سوي ديگر افزايش بهره وري با افزايش برداشت از سطح به طور جدي در دستور كار جهادكشاورزي قرار گرفته است.
در استان سمنان سالانه يك ميليارد و 250 ميليون مترمكعب آب توليد مي شود كه حدود 90 درصد آن از منابع آب زير زميني است و 87 درصد به مصرف بخش كشاورزي مي رسد كه اين 2 شاخص با نرخ متفاوت در كشور به همين شكل بسيار بالاست و بايد با برنامه ريزي مناسب كاهش يابد.
رئيس سازمان جهادكشاورزي استان سمنان روز دوشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: يكي از طرحهاي 11 گانه براي كاهش مصرف آب در اين سازمان كاهش كشت بهاره به منظور كاهش مصرف آب است كه اين طرح در بهار امسال در استان 6 درصد كاهش يافته است.
سيدحسن ميرعماد با اشاره به ميزان كاهش سطح زيركشت در فصل بهار سال زراعي 96-97 در استان، گفت: سطح زير كشت در اين فصل از 27 هزار و 643 هكتار به 26 هزار و 509 هكتار كاهش يافت.
وي به كاهش يكهزار و 134 هكتاري كشت بهاره در استان اشاره و خاطرنشان كرد: ضمن كاهش سطح كشت، توليد در اين سطح از افزايش 35 درصد برخوردار است.
رئيس سازمان جهادكشاورزي سمنان بيان كرد: توليد انواع محصولات كشت بهار از 594 هزار تن به 625 هزار تن افزايش يافت كه نشان از افزايش بهره وري در كنار كاهش سطح كشت دارد.
وي بيان داشت: بر اساس بررسي ها، عملكرد در هكتار كشت بهار امسال در استان سمنان از 21.5 تن در هكتار به 23.5 هكتار افزايش يافته است.
ميرعماد با تاكيد بر اين كه بيشترين سطح زيركشت استان در شهرستان ميامي محقق شد، اضافه كرد: شرق استان سمنان به دليل برخورداري از بارندگي مناسب بهترين زمينه براي كاهش سطح زيركشت همراه با افزايش بهره وري در صورت برنامه ريزي مناسب دارد.
رئيس سازمان جهادكشاورزي استان سمنان تاكيد كرد: همراهي كشاورزي شرط اول تحقق طرح اين سازمان براي كاهش سطح زيركشت بهاره است كه به اين منظور اقدامات ترويجي مطلوبي از سوي كارشناسان جهادكشاورزي انجام شد.
استان سمنان 198 هزار هكتار اراضي كشاورزي با 45 هزار بهره بردار دارد و طرحهاي مختلفي مانند كاهش سطح كشت بهاره، انتقال كشت بهاره به زمستان، توسعه كشت حفاظتي، اصلاح كانالهاي انتقال آب، توسعه سامانه هاي نوين آبياري و اصلاح الگوي كشت را به منظور كاهش مصرف آب در برنامه دارد.
6103/6026