۱۱ تیر ۱۳۹۷،‏ ۶:۲۲
کد خبر: 82958767
۰ نفر
30 درصد رشد اقتصادی دنیا به چین اختصاص یافت

پكن - ایرنا - بر اساس گزارش رسمی اداره ملی آمار چین، این كشور بیش از 30 درصد از رشد اقتصادی دنیا را در سال 2017 میلادی به خود اختصاص داده است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا این آمار در حالی منتشر می شود كه چین و آمریكا بتدریج وارد یك دوره رویارویی اقتصادی شده اند و پكن می خواهد نشان دهد نقش بی بدیلی در رشد اقتصادی دنیا دارد و فشار بر این كشور «چرخه تجارت جهان را مختل می كند».
اداره ملی آمار چین در گزارش خود آورده است ارزش رشد اقتصادی این كشور به 12 هزار میلیارد دلار رسیده و رشد اقتصادی كشور نیز 6.9 درصد بوده است.
بر اساس این آمار، سرمایه گذاری چین در سال 2017 میلادی در صنایع فنی پیشرفته نزدیك به 16 درصد بیش از سال 2016 میلادی بوده است.
ارزش تبادلات تجاری خارجی این كشور در سال 2017 میلادی هم به حدود 4 هزار و 300 میلیارد دلار رسیده است كه معادل 11.5 درصد از كل تجارت جهان است.
در سال 2017 میلادی میزان سرمایه گذاری شركت های چینی در خارج از كشور 120 میلیارد و 100 میلیون و رقم سرمایه گذاری مستقیم خارجی در این كشور هم 131 میلیارد دلار بوده است.
اصلاحات در ساختار تجارت خارجی این كشور در این سال موجب شد تا چین شرایط بسیار خوبی را در این عرصه ایجاد كند.
همزمان وزارت بازرگانی چین تاكید كرده است حراست بهتر از محیط زیست، بهره وری درست و منطقی تر از منابع، افزایش آگاهی و دانش تولید كنندگان داخلی، موجب بهبود شرایط تجارت بین المللی شده است.
تنوع بخشیدن به كالاها، تولید اقلام كیفی تر، استفاده از فناوری های پیشرفته و هوشمند، سرمایه گذاری در امور تحقیقاتی مرتبط با تجارت بین الملل و شناخت بهتر بازار جهانی این قدرت را به چین داده است كه تجارت بهتری در حوزه بین الملل داشته باشد و بتواند همچنان موتور محركه اقتصاد جهانی باشد.
روزنامه چاینا دیلی از قول وزارت بازرگانی چین آورده است: این كشور قصد دارد در سال آینده میلادی اصلاحات بیشتری را در بخش های تجاری در نظر گیرد و توافقنامه های تجارت آزاد را با كشورهای مختلفی امضا كند.
چین معافیت های مالیاتی را برای بسیاری از شركت های خارجی بسته به حیطه كاری آنها در نظر گرفته است این مقررات از سال جاری میلادی به اجرا گذاشته شده است و شركت هایی كه شامل آن شوند می توانند مالیات سال 2017 را به صورت برگشتی دریافت كنند.
رشد اقتصادی جهان بر اساس پیش بینی صندوق بین المللی پول در سال 2018 میلادی حدود 3.7 درصد پیش بینی شده است ولی چین امیدوار است در سال جاری میلادی به رشدی معادل 6.5 تا 7 درصد دست پیدا كند.
آساق**231**1904**