استاد فرهنگی شخصیتی چند وجهی و فراحوزه ای دارد

تهران – ایرنا – معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاد علی اكبر فرهنگی را شخصیتی چند وجهی، فراجناحی و فراحوزه ای دانست و گفت: او درهمه حوزه ها بخصوص حوزه مدیریت ارتباطات، موسیقی، هنر، ادبیات و ترجمه دستی در آتش دارد.

محمد سلطانی فر روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا، گفت: دكتر فرهنگی را مصداق بارز واژه نستوه تلقی می كنم چرا كه او هرگز به ستوه نیامده و فردی خستگی ناپذیر است.
وی كه به مناسبت نكوداشت هفتاد و ششمین سالروز تولد استاد فرهنگی سخن می گفت، چند وجهی بودن شخصیت این استاد را خصلت مهمی برای او توصیف كرد و افزود: دكتر فرهنگی درحوزه های موسیقی، فلسفه و رسانه جزو استادانی نمونه و برجسته به شمار می رود.
معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه راه اندازی و تأسیس مدیریت رسانه توسط این استاد فرهیخته را گامی بلند و اساسی برای جامعه به ویژه نسل دانشجویی عنوان كرد و گفت: حاصل این كار تحویل دانشجویان برتر این رشته به جامعه است.
سلطانی فر همچنین از استاد فرهنگی به عنوان « معمار ارتباطات انسانی» نام برد و افزود: استاد در طول زندگی دانشگاهی و استادی خود توانست همواره چراغ‌ راه افرادی كه با او مرتبط بودند به شمار می آید كه همگان را به سرمنزل مقصود خود هدایت می كند.
این مدرس دانشگاه در ادامه به آثار تولیدی استاد فرهنگی هم اشاره و خاطرنشان كرد: كتاب نظریه پردازان و مشاهیر مدیریت از تألیفات ارزشمند این استاد فرهیخته است كه در آن به گردآوری تئوری های تمامی نظریه پردازان علم مدیریت با تقسیم بندی بسیار مفهوم و روشن برای دانشجویان پرداخته است.
سلطانی فر درعین حال با تاكید برنقش استاد در ترویج علم و تاثیرگذاری بی بدیل وی در فرایند انتقال این علم به مخاطبان، اظهار داشت: استاد علاوه برافتخارات بسیار و عناوین متعدد و معتبردانشگاهی در ایران و آمریكا، ویژگی های والای بسیار دارد كه از جمله آنها به منش انسانی، مهر، محبت، احترام و عشق به تدریس و دانشجویان می توان اشاره كرد.
به همت برخی از اساتید و دانشجویان علوم ارتباطات و مدیریت رسانه مراسمی به مناسبت نكوداشت هفتاد و ششمین سالروز تولد استاد علی اكبر فرهنگی در مركز اسناد و كتابخانه ملی برگزار شد.

** علی اكبر فرهنگی در یك نگاه
علی اكبر فرهنگی در سال 1321 در شهر طالقان دیده به جهان گشود. وی از آغاز جوانی به مطالعه و تحصیل در رشته‌‌های گوناگونی وارد شد و از دانش و ادبیات گرفته تا علوم دینی و سپس زبان، مدیریت، جامعه‌شناسی، اقتصاد و ارتباطات را مطالعه و تحصیل كرد و در دو زمینه متفاوت، دو دكترا و یك فوق‌دكترا گرفت.
وی در زمینه ارتباطات، آثار «ارتباطات انسانی» و «ارتباطات غیركلامی» را برای اولین‌بار در زبان فارسی پدید آورد كه سال‌هاست متن درسی دانشگاه‌های مختلف ایران است.
دكتر علی اكبر فرهنگی در سال 1384 به دریافت جایزه چهره ماندگار جمهوری اسلامی ایران در رشته مدیریت نائل شد.
استاد فرهنگی در طول عمر با بركت خود بیش از 41 كتاب تالیفی و 10 كتاب در حوزه ارتباطات را ترجمه و منتشر كرده است.
فراهنگ ** 1355 ** 1418