موسیقی زیباترین راه برای بیان ارزشِ واقعی یك ملت در دنیاست

تهران- ایرنا- آهنگساز پیشكسوت ایرانی از اجرای قطعات خاطره انگیز هنرمندان نام آشنای موسیقی ایران در آكادمی فیلارمونیای آستانه در كشور قزاقستان خبر داد و گفت: موسیقی زیباترین راه برای بیان ارزش واقعی یك ملت در دنیا است.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا از معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرهاد فخرالدینی با اشاره به اجرای اركستر سازهای ملی در قزاقستان اظهار داشت: موسیقی می‌تواند نقشی مهمی در داخل و خارج از كشور داشته باشد، این مطلب را كسی می‌گوید كه عمر خود را شبانه روز با موسیقی گذرانده است.
این آهنگساز افزود: مجموعه‌ای از كارهای اجرا شده توسط اركستر سازهای ملی، به دعوت آكادمی فیلارمونیای آستانه در قزاقستان اجرا می‌شود.
این رهبر پیشكسوت اركستر اظهار داشت: در این برنامه، قطعاتی خاطره انگیز از جمله بهار دلكش از درویش خان، بهار من از علی تجویدی، قطعه‌ای بی‌كلام از علی اكبر قربانی و سه تابلوی بسیار زیبا از استاد ابوالحسن صبا اجرا می‌شود و در این اجراها، چند قطعه از آثار من، شامل «ابن سینا» و قطعه «موج» كه اجراهای مختلفی با خواننده‌های متعدد داشته اند؛ نیز اجرا خواهد شد.
فخرالدینی درباره نحوه اجرای آثار یاد شده در این برنامه توضیح داد: این قطعات قبلاً به شكل‌های مختلف تنظیم شده‌اند، به عنوان مثال چند تابلو از سوییت سمفونی ابن سینا است كه علی اكبر قربانی به سازهای ملی برگردانده و با همان اركستراسیون و ملودی‌ها به شكل جدیدی اجرا می‌شود؛ البته رنگ سازها در این اجراها اندكی عوض شده‌اند.
به گفته وی، علاوه بر آن، علی اكبر قربانی آثاری را كه قبلاً برای اركستر موسیقی ملی نوشته شده و آماده بود؛ نیز برای اركستر سازهای ملی تنظیم كرده است.
این آهنگساز درباره تركیب نوازندگان و نقش خود در این اجراها یادآور شد: انتخاب نوازنده‌ها بسیار حرفه ای انجام شده و به نظر می رسد نوازندگانی با وجه اخلاقی و هنری مناسب در این گروه حضور دارند و در این اركستر، علی اكبر قربانی به عنوان رهبر و من به عنوان ناظر در كنار كار، حضور دارم.
فخرالدینی درباره تمرین های اركستر سازهای ملی برای اجرا در قزاقستان نیز گفت: روند كار تاكنون خوب پیش رفته و همه قطعات آماده شده است، ما در هر جلسه تمرین، شاهد پیشرفت هستیم زیرا هر كسی نسبت به كاری كه انجام می‌دهد؛ متعهد است و در هر تمرین، آثار، زیباتر و احساسی‌تر نواخته می‌شوند.
وی در خصوص زمان اجرای اركستر ملی نیز بیان داشت: در قزاقستان گروه اركستر سازهای ملی، دو اجرا خواهد داشت كه پیش بینی من استقبال از اجراهاست؛ زیرا موسیقی و صدادهی متفاوت سازهای ایرانی، نشان از یك فرهنگ موسیقایی خاص دارد.
این آهنگساز پیشكسوت كشورمان ادامه داد: اركستر سه شنبه 12 تیرماه عازم قزاقستان است و 13 تیر، برنامه گروه با تمرین و بررسی سالن و امكانات، آغاز می‌شود، بررسی سالن قبل از اجرا، حتما باید انجام شود چون باید در فرآیند اجرا، سازها را به طور كامل هم سطح كنیم.
فخرالدینی با اشاره به صدای ساز نی به عنوان بخشی از هویت موسیقی ملی گفت: نی، سازی است كه تقریباً بسیاری از كشورها آن را به شكل‌های مختلف اجرا می‌كنند اما همین نی می‌تواند ویژگی مشخص برای معرفی داشته باشد به نحوی كه وقتی نواخته می‌شود، همه بدانند متعلق به كجاست.
به گفته وی، این نوع شاخصه و ویژگی در نی ایران وجود دارد و این مساله بسیار مهمی است زیرا این نی بخشی از هویت موسیقی ما است كه به طور مثال در كار هنرمندانی چون استاد حسن كسایی خاص‌تر دیده می‌شود، داشتن این هویت نشان از یك فرهنگ دیرینه دارد.

**موسیقی ایران پیشینه خوبی دارد
فخرالدینی در ادامه گفت: موسیقی ایران همچون شعر ما پیشینه بسیار خوبی دارد به این معنا كه گوش كردن به موسیقی ایران از یك نوای با اصل و نسب نشان دارد و یك فرهنگ غنی در پشت آن است.
وی با بیان اینكه موسیقی ایرانی همیشه تاثیرگذار بوده و زیاد تاثیرپذیر نیست، ادامه داد: این موسیقی در هر كجا حضور دارد همه را به سمت خود جذب می‌كند و تفاوت‌ها خودنمایی می‌كند.
پس از سفر وزیر فرهنگ و ورزش قزاقستان در تابستان 96 و امضای تفاهم‌نامه همكاری فرهنگی هنری بین ایران و این كشور و همچنین سفر رهبران اركستر دو كشور برای بررسی زمینه‌های همكاری، از اركستر سازهای ملی برای اجرا در شهر آستانه و در قالب فستیوال «سرپر» دعوت شد.
در پی این دعوت رسمی، اركستر سازهای ملی متشكل از سازهای ایرانی با نظارت فرهاد فخرالدینی، رهبری علی‌اكبر قربانی و خوانندگی وحید تاج در آستانه قزاقستان برنامه اجرا می كند.
در این مراسم هفت اركستر از آكادمی فیلارمونی آستانه و همچنین اركسترهای ملی از چندین كشور از جمله كره جنوبی، داغستان، مقدونیه و قرقیزستان برای اجرای برنامه دعوت شده‌اند.
اركستر سازهای ملی به همت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، موسسه توسعه هنرهای معاصر و همكاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان از 12 تا 15 تیرماه امسال به قزاقستان سفر می كند و دو اجرا به دعوت آكادمی فیلارمونیای آستانه در این شهر خواهد داشت.
این نخستین بار است اركستری كه تمام تركیب آن را سازهای ایرانی تشكیل می‌دهند در خارج از ایران به روی صحنه می‌رود.
فراهنگ**9012**1055