بخش خصوصی می تواند نفت را از بورس خریداری و صادر كند

تهران - ایرنا - معاون اول رییس جمهوری از تصمیم دولت برای عرضه نفت دربورس داخلی خبر داد و گفت: نخستین هدف آمریكا، ممانعت از فروش نفت ایران است كه به این شیوه، بخش خصوصی می تواند نفت را از بورس به طور شفاف خریداری و صادر كند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، اسحاق جهانگیری روز یكشنبه در همایش روز ملی صنعت و معدن كه با حضور صنعتگران و معدنكاران و فعالان بخش اقتصادی و مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت در سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: هدف آمریكا اول نفت است ، می خواهند نفت ایران فروش نرود كه این غیرممكن است و برای جنگ روانی این اقدامات صورت می گیرد.
وی اظهار داشت: كسی كه كمترین شناخت بین المللی را داشته باشد می داند چنین كاری شدنی نیست. به همین دلیل به سمت سعودی ها رفتند تا اگر نفت ایران كم شد اتفاقی در بازار نفت آنها نیفتد.
معاون اول رییس جمهوری تاكید كرد:هركشوری در این مبارزه به جای ایران بخواهد بازار نفت را بگیرد، خیانت به ملت ایران و فضای بین المللی كرده و روزی تقاص این خیانت را خواهد داد. ما كشورهایی 'دوست ' داریم كه نفت خود را می فروشیم و مذاكراتی را با آنها شروع كردیم.
جهانگیری اظهار داشت: نفت خام ایران در بورس داخلی عرضه خواهد شد و بخش خصوصی می تواندب ه طور شفاف نفت بخرد وصادر كند. تلاش ما این خواهد بود كه برای كاهش فروش نفت حتما كاری كنیم كه شعار آمریكا را به شكست بكشانیم و در دولت در این زمینه برنامه ریزی شده است.

**پشیمان كردن آمریكا در صادرات غیرنفتی
معاون اول رییس جمهوری گفت: برای صادرات غیرنفتی نیز مشكل ایجاد خواهند كرد ولی هدف گذاریهایی صورت گرفته و در آن بخش از صادركنندگان و فعالان اقتصادی انتظار داریم همانند سرباز خط مقدم تلاش كنند تا صادراتشان نسبت به سال گذشته افزایش یابد. باید برای پشیمان كردن آمریكایی ها هدفگذاری ملی كنیم.
وی افزود: آنها هدفگذاری كردند تا جابجایی پول ما به راحتی ممكن نباشد . اگرچه سیستم بانكی ما در دنیا نتوانسته سرویس های كافی را ارائه دهد كه از سال 91 این مشكلات را ایجاد كردند و هنوز به طور كامل مرتفع نشده است و هزینه هایی برای نقل و انتقال پول وجود دارد ولی با راهكارهایی كه اتخاذ خواهیم كرد آن را حل می كنیم.
جهانگیری اضافه كرد: هدفگذاری بعدی بر روی حمل و نقل است كه در این زمینه نیز ایران با 15كشور همسایه و كشورهای آسیای میانه از طریق زمین و دریا متصل است و قادر هستیم خدمات مورد نیاز خود را ارائه دهیم وشركت های خارجی نیز اعلام آمادگی كرده اند.
معاون اول رییس جمهوری درباره سیاست های ارزی كشور هم گفت: سیاست ارزی باید شفاف باشد. مهمترین هدف اینست كه ارز حاصل از صادرات باید به چرخه اقتصادی باز گردد.
جهانگیری از فعالان اقتصادی و صاحب نظران و نخبگان خواست در این زمینه نظر مشورتی خود را به دولت ارائه دهند.
وی گفت: در بخش واردات هم مهمترین موضوع این است فردی كه ارزی می گیرد ما به ازای آن كالا وارد كشور كند. اگر چه در گذشته اتفاقاتی می افتاد گه در حال حاضر حوصله بحث در آن زمینه نیست البته واهمه ای برای گفتن آن ندارم . در شرایطی كه دشمن می خواهد در بازار و اقتصاد ما التهاب وارد كند، نمی توانیم نسبت به مدیریت قیمت ارز بی تفاوت باشیم و نمی توان مبنای قیمت ارز را خرید و فروش در نقطه ای قرار دهیم.
معاون اول رییس جمهوری به نقش فعالان اقتصادی در بخش صنعت و معدن برای دستیابی به توسعه اشاره كرد و گفت: دولت هم در این زمینه وظایفی دارد. در دولت یازدهم مسئولیت اصلی ما تعامل با دنیا بود تا بتوانیم فضای بین المللی را برای فعالان اقتصادی و برای پیشرفت و تشویق آنان درست كنیم.
جهانگیری افزود: سیاست های پولی، بانكی و اقتصادی دولت باید ثبات زا و آرامش آفرین باشد .به دنبال این بودیم كه ثبات در فضای فعالیت اقتصادی كشور را حاكم كنیم.
** صدای واحدی در مدیریت كشور به گوش برسد
جهانگیری با بیان اینكه اگر فضای بین المللی بر مبنای تعامل صورت گیرد ثبات به فضای اقتصاد داخلی باز خواهد گشت، گفت: دعواهای بی خود كه ذهن مردم را فقط مشغول می كند خصوصا دعوای بین مسئولین را باید تبدیل به هماهنگی كنیم تا صدای واحدی در مدیریت كشور به گوش مردم و فعالان اقتصادی برسد.
وی با اشاره به اینكه در سیاست خارجی به برجام رسیدیم و ایران توانست در مذاكره نفس گیر 18 ماهه به توافق بین المللی برسد و ثبات اقتصادی بوجود آید و تورم كاهش یابد، گفت: در این شرایط فعالان اقتصادی احساس كردند فضا برای فعالیت مناسب است.
معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: ممكن است گفته شود این شرایط هنوز برای مردم خوب تعبیر نشده است كه حرف درستی است، چرا كه وقتی شوك درستی وارد می شود، درآمد مردم كاهش می یابد و زمان طولانی باید صرف شود تا به وضعیت قبل بازگردیم.
جهانگیری با اشاره به اینكه اتفاق جدیدی در این شرایط در فضای بین المللی بوجود آمد، گفت: با روی كارآمدن رییس جمهوری كنونی آمریكا، با فضای جدیدی روبرو شدیم و این كه قدرت های بزرگ كه همواره به دنبال این بودند كه با گفت وگو مسائل چالش برانگیز حل شود، وقتی از طرف همین قدرت ها توافقات بین المللی زیر سوال برده می شود، كشورها را نگران می كند.
وی اضافه كرد: رییس جمهوری آمریكا از ابتدا با این توافق مخالفت می كرد و آن را بدترین توافق تاریخ آمریكا نامید، در حالی كه در مذاكرات تیم ایرانی 20 نفر و تیم آمریكایی 150 نفر بودند. در چنین شرایطی مگر می شود گفت كه ایران توافق را علیه آمریكا نوشته است؟
معاون اول رییس جمهوری گفت: جریانی مركب از آمریكا، رژیم صهیونیستی و سعودی ها به دنبال این بودند كه فضای توسعه ای كه در ایران شكل گرفته است و شركتهای خارجی به ایران می آیند و سیاستهای روشنی در اقتصاد ایران پیش بینی می شود را برهم زند .
جهانگیری با اشاره به بی سابقه بودن تعامل بخش خصوصی با دولت افزود:اسرائیل ، سعودی ها وامریكائی ها به دنبال برهم زدن این شرایط و فضای اقتصادی بودند و به همین منظور محدودیت هایی را علیه فعالان اقتصادی بوجود آوردند .
وی خاطر نشان كرد: آنها فكر می كنند كشور بزرگی كه آرامش منطقه به دلیل توانمندی آن است را می توانند برهم بزنند ، شما فكر می كنید عددی بودید كه الان بخواهید آرامش خلیج فارس را حفظ كنید؟
**محدودیت ارزی
معاون اول رییس جمهوری اضافه كرد: محدودیت های اول این جریان بر روی تامین اسكناس وارز در داخل بود كه كشور به دلیل عدم استفاده از كارت های اعتباری در داخل نیاز زیادی به اسكناس برای مسافرت و ارز دانشجویی داشت.
جهانگیری گفت: طبیعی است وقتی محدودیت ها اعمال شد تقاضای داخل برای اسكناس و ارز با فضای دیگری روبروشد وعده ای در این فضا به بازار ارز مراجعه كردند كه ارز بخرند ودر خانه نگه دارند و حجم آن هم مشخص نیست وهمین عاملی برای تغییر قیمت ارز شد.
وی یادآور شد: در ماههای مهر، آبان وآذر نفت كشور به فروش رسید و سال گذشته درآمد حاصل از فروش نفت 50 میلیارد دلار و درآمد حاصل از صادرات غیر نفتی 45 میلیارد دلار بود بنابراین عدم تعادلی در عرضه وتقاضا ی ارز در كشور نداشتیم ولی تلاطم قیمت را در بازار ارز مشاهده می كردیم.
معاون اول رییس جمهوری گفت:البته همه موضوعات را نباید به تحریم ها ربط داد. اقتصاد ایران از دولتی بودن و وابستگی به نفت رنج می برد و از طرفی حضور بخش خصوصی در آن كمرنگ است .
** اتاق باروت
جهانگیری افزود:در كنار این موضوعات مشكلات نظام بانكی و افزایش نقدینگی را هم باید مورد توجه قرار داد و همه این مشكلات همانند اتاق باروتی است كه نیازمند یك جرقه است و این جرقه می تواند تلاطم ایجاد كند .
وی ادامه داد: ما به عنوان ایران وایرانی و دولت ایران قادر هستیم مشكلاتی كه برای اقتصاد كشور طراحی شده را به زمین بزنیم و از آن عبور كنیم ولی شروطی دارد.
**باید آمریكا را پشیمان كنیم
معاون اول رییس جمهوری تصریح كرد: شرط اول آن داشتن روحیه است .همانطور كه در دوران جنگ واحدهای صنعتی خود را اداره كردیم امروز هم باید همانند آن دوران نیازهای خود را تامین كنیم . نباید در برابر كسی كه به ملت بزرگ ایران بی احترامی كرده و حرف زور می زند وبه معاهدات بین المللی اعتنا نمی كند كوتاه بیاییم .باید او را پیشمان كنیم .
وی افزود:اگر امریكا احساس می كند كه می تواند پای میز مذاكره بنشیند و توافق كند وبعد از تغییر دولت با بی اعتنایی نسبت به آن پشت پا بزند ، دلیلی ندارد بار دیگر پای میز مذاكره بنشینیم .باید كاری كنیم كه در دنیا ثبت شود كه ملت ایران آمریكائی ها را پشیمان كردند .
معاون اول رییس جمهوری اضافه كرد:راهبرد اول برای این منظور در داخل تعریف می شود و نیازمند انسجام و وحدت در قوای سه گانه ، همه جریانات سیاسی و احزاب و گروههایی علاقمند به ایران هستیم .باید در این مقطع تاریخی متحد باشیم واختلافات را كنار بگذاریم .
وی ادامه داد: راهبرد دوم اینست كه سیاست خارجی ما همانند گذشته تعامل با كسانی است كه اهل گفت وگو باشند ؛ ما می توانستیم زمانی كه آمریكا از برجام خارج شد ، خارج شویم ولی روسای جمهوری فرانسه و روسیه و چین از ما خواستند كه در برجام بمانیم. ما به آنها اعلام كردیم كه مذاكره می كنیم وفرصت دادیم.
معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان كرد: تا این لحظه همان شورای امنیت سازمان ملل كه در اختیار آمریكا قرار دارد هر زمان موضوع ایران مطرح شده است هر 14 عضو علیه آمریكا وخارج شدن آن از برجام صحبت كرده اند .
جهانگیری خاطر نشان كرد: آمریكایی ها امروز در فضای بین المللی احساس بازندگی می كنند و به غیر از رژیم صهیونیستی و سعودی ها هیچ كس از آنها حمایت نكرد. ما قرار نیست این فضای بین المللی را از دست بدهیم.
**دلخوری ها را كنار بگذارید
وی خطاب به صنعتگران گفت: از شما فعالان می خواهم در زمینه تامین نیازهای اصلی كشورو مواد اولیه كارخانجات كمك كنید ودر شرایط سخت ، دلخوری ها را كنار بگذاریم تا از این شرایط با كمك هم عبور كنیم .
معاون اول رییس جمهوری با اشاره به محدودیتهایی كه در بخش خارجی ایجاد شده است، گفت: دستگاهها باید به هر میزان كه می توانند محدودیت های پیش روی بخش صنعت ومعدن را بردارند . این موضوع را با جدیت در ستاد اقتصاد مقاومتی پیگیری خواهم كرد.
جهانگیری افزود:هدف دولت اینست كه بازار داخلی كشور تقویت شود و به همین منظور واگذاری طرح ها و پروژه های نفتی به شركت های داخلی در اولویت قرار دارد و واگذاری 29 میدان نفتی كشور در این طرح دیده شده است.
وی خاطر نشان كرد: دوران محدودیت ، بهاری برای رانت خواران و مفسدان اقتصادی است .همه باید برای شناسایی آنها كمك كنند وبا آنها برخورد خواهد شد.
**بازار هدف متغیر شود
معاون اول رییس جمهوری از فعالان اقتصادی خواست تا بازار هدف خود را در صورت امكان متغییر كنند وكالاهای وارداتی خود را به سمتی سوق دهند كه كشور در آن جا ارز دارد وبرای خود بازارهای هدف جدیدی طراحی كنند .
جهانیری با بیان اینكه در این شرایط اقشاری كه ممكن است بیش از همه آسیب ببیند ، اقشار ضعیف هستند ، گفت: دولت برای این منظور راهكارهایی را برنامه ریزی كرده تا این اقشار آسیبی نبینند و از فعالان اقتصادی توقع داریم به این بخش توجه داشته باشند.
وی در پایان اضافه كرد: با كمك همدیگر این دوران را پشت سر خواهیم گذاشت وبا تجربه های بزرگی كه داریم وبا داشتن رهبری قدرتمند و رییس جمهور و دولتمردان كه در صحنه هستند از این شرایط عبور خواهیم كرد.
در این مراسم با حضور معاون اول رییس جمهوری و وزیر صنعت ومعدن و تجارت از تعدادی از فعالان بخش اقتصادی و صنعتگران با اهدای لوح تقدیر به عمل آمد .
**سیام**9314**1053**