۱۰ تیر ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۱۷
کد خبر: 82958001
۰ نفر
ربوده شدگان ژاپنی، معمای مبهم شبه جزیره

پكن - ایرنا - در حالی كه «خانواده های ربوده شدگان ژاپنی» از دولت می خواهند كره شمالی را برای بازگشت هرچه سریعتر فرزندانشان تحت فشار بگذارد مقامات پیونگ یانگ می گویند موضوع ربوده شدگان ژاپنی 15 سال پیش و در مذاكرات سال 2002 میلادی دو كشور حل و فصل شده و خاتمه یافته است.

به گزارش ایرنا، برغم شكل گیری روند حل و فصل مسایل و مشكلات شبه جزیره كره، موضوع خانواده های ربوده شده و همچنین مفقودین ژاپنی در كره شمالی از جمله مسایلی است كه همچنان سربسته مانده و وضعیت آن هنوز مشخص نیست.
یكی از خواسته های ژاپن در بحث مذاكرات شبه جزیره، همواره روشن شدن بحث اتباع ربوده شده این كشور در دهه 90 میلادی است به طوری كه این موضوع در مذاكرات سران آمریكا و سنگاپور هم مطرح شد.
كره شمالی مدعی است این موضوع حل شده است و دیگر هیچ تبعه ژاپنی در این كشور وجود ندارد ولی دولت و خانواده های ربوده شده ژاپنی با تكذیب این اظهارات، همچنان خواستار فشار جامعه بین المللی بر پیونگ یانگ هستند.
خانواده های ژاپنی های ربوده شده توسط كره شمالی، از دولت می خواهند رهبر كره شمالی را برای بازگشت هر چه سریعتر این ربوده شده ها، تحت فشار بگذارد اعضای این خانواده ها می گویند اكنون این موضوع با مطرح شدن در نخستین اجلاس سران میان آمریكا و كره شمالی، به مرحله حساسی رسیده است و از دولت ژاپن می خواهند موضوع بازگشت ربوده شده ها را در اولویت بگذارد و 'كیم جونگ اون' رهبر كره شمالی را تحت فشار قرار دهد تا او متعهد به انجام این كار شود.
در همین حال روزنامه حزب حاكم كره شمالی به تازگی اعلام كرده است كه مساله ربوده شدگان ژاپنی به طور كامل حل شده است 'رودونگ سینمون' نوشت این مساله در بازدید نخست وزیر وقت ژاپن در سال 2002 از كره شمالی و انتشار بیانیه 'پیونگ یانگ' به طور كامل حل شده است و چیزی برای ادامه این موضوع نمانده است.
در سال 2002 میلادی 'ایچیرو كویزومی' نخست وزیر وقت ژاپن با 'كیم جونگ ایل' رهبر سابق كره شمالی دیدار و بیانیه پیونگ یانگ را امضا كرده بود رهبر پیشین كره شمالی تائید كرده بود كه ماموران كشورش اتباع ژاپنی را ربوده اند یك ماه پس از آن، پنج نفر از این ربوده شدگان به ژاپن بازگشتند.
دولت ژاپن با در نظر گرفتن آن پنج نفر، در مجموع 17 نفر را به صورت رسمی به عنوان ربوده شده شناسایی كرده است اما اطلاعی از 12 نفر باقیمانده در دست نیست.
توكیو مدعی است نیروهای كره شمالی، اتباع این كشور را به منظور «آموزش جاسوسان خود در زمینه زبان و فرهنگ ژاپنی» ربوده اند این موضوع، مانع مهمی در برقراری مناسبات دیپلماتیك میان ژاپن و كره شمالی در سه دهه گذشته بوده است.
دولت كره شمالی پیشتر اعلام كرده بود 8 نفر از این 12 نفر فوت شده اند ولی از 4 نفر دیگر خبر ندارد و معتقد است این افراد اصلا وارد كره شمالی نشده اند.
پیگیری مساله اتباع ربوده شده توسط كره شمالی، همواره یكی از خواسته های دولت ژاپن در موضوع دیدارهای سران دو كره و همچنین اجلاس سران آمریكا و كره شمالی بوده است روسای جمهوری دو كشور آمریكا و كره جنوبی به ژاپن گفته اند كه این موضوع را با 'كیم جونگ اون' رهبر كره شمالی مطرح كرده اند اما به نتیجه روشنی نرسیده اند.
اهمیت این موضوع برای ژاپن به حدی است كه 'شینزو آبه' نخست وزیر ژاپن اعلام كرده مصمم است با 'كیم جونگ اون' درباره ربوده شدگان ژاپنی و موشك ها مذاكره مستقیم داشته باشد.
با این حال به نظر می رسد در شبه جزیره كره تمام موارد و مسایل یكی یكی در حال حل شدن هستند اما این موضوع همچنان مبهم است و به نتیجه مشخصی كه ژاپن و خانواده های ربوده شده را قانع كند نرسیده است شاید هم واقعا كره شمالی راست می گوید و چیزی برای بحث در این مورد ندارد یا اینكه به دنبال امتیاز گرفتن از ژاپن و حتی آمریكا در این زمینه است.
به هرحال باید منتظر ماند و دید موضوع ربوده شده گان ژاپنی در داخل مساله كلی بحران شبه جزیره به چه سرانجامی خواهد رسید.
**آساق**1904**1663