توصیه های هشت گانه كارشناسان به تازه واردان بورس

تهران- ایرنا- بورس كه در هفته های گذشته به فهرست علاقه مندی سرمایه گذاران افزوده شده است، در صورت آگاهی و شناخت كافی سودهای رویایی عاید سهامداران می كند اما در صورت هیجان زدگی و پیروی از شایعات، سرمایه های افراد تازه وارد را بر باد می دهد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، در شرایطی كه حجم گسترده ای از نقدینگی به بخش های غیرمولد جامعه مانند ارز، طلا و خودرو رفته و التهاب اقتصادی و سفته بازی ایجاد كرده است، بورس می تواند ناجی اقتصاد كشور شود.
بورس با جذب نقدینگی سرگردان در جامعه می تواند منابع مالی لازم برای شركت ها و طرح های اقتصادی را فراهم كرده و زمینه رشد اقتصادی را فراهم كند.
بازار سهام در هفته های گذشته روزهای طلایی را پشت سر گذاشته و شاخص بورس با ركوردشكنی های پی در پی، به نقطه اوج در 50 سال عمر فعالیت خود دست یافته است.
رشد قابل توجه شاخص بورس در روزهای اخیر باعث شده است افرادی كه شناخت چندانی از بورس ندارند، تمایل داشته باشند سرمایه خود را وارد این بازار كنند.
اگرچه ورود سرمایه های جدید به بورس، برای بازار سرمایه و مردم می تواند جذاب و سودآور باشد اما در صورت سرمایه گذاری اشتباه و نادرست، نه تنها سودی عاید سرمایه گذاران نمی شود، بلكه امكان دارد سرمایه های آنها را نیز بر باد دهد.
بر این اساس، كارشناسان توصیه می كنند افراد علاقه مند بویژه تازه واردان از مشورت كارشناسان استفاده یا در صندوق های سرمایه گذای فعال در بورس سرمایه گذاری كنند تا ریسك های آنها پوشش داده شود.
رشد شتابان بورس، علاوه بر اینكه فرصت های گسترده ای را برای اقتصاد كشور، شركت ها و سهامداران ایجاد كرده است، می تواند ریسك هایی را نیز پیش پای سهامداران تازه وارد بگذارد.
بر این اساس، كارشناسان همزمان با معرفی فرصت های سرمایه گذاری در بورس، توصیه های را برای تازه واردان مطرح می كنند تا با دقت اقدام به سرمایه گذاری و خرید كنند تا با زیان مواجه نشوند.
ورود سهامداران جدید به بورس به شرط آگاهی و شناخت كافی از بازار سرمایه، باعث سودآوری آنها و رونق بیش از پیش بورس می شود كه حامی بخش مولد اقتصادی كشور است.

**توصیه های كارشناسان
كارشناسان و فعالان بازار سرمایه، توصیه هایی را به خریداران تازه وارد مطرح می كنند تا به صورت سنجیده و حساب شده، اقدام به خرید و فروش كنند:

1- اول آموزش، بعد خرید
بورس، جزو پیچیده ترین و تخصصی ترین بازارهای مالی جهان است كه عوامل مختلفی در تعیین سوددهی و زیاندهی آن نقش دارند. بر این اساس، آموزش و تخصص، شرط لازم برای ورود به این بازار است.
همان طور كه بورس توانست بسیاری از افراد را از سودهای رویایی برخوردار كند، افراد بسیاری نیز به دلیل شناخت ناكافی، در این بازار بازنده بوده و سرمایه خود را بر باد داده اند.

2- خودداری از خرید مستقیم سهام
كارشناسان توصیه می كنند افراد تازه كار و ناآگاه از خرید مستقیم سهام خودداری كنند. خرید مستقیم سهام با ریسك های متعددی روبروست كه باید سهامداران، پیوسته آنها را بررسی و میزان تاثیرشان بر سهم را لحاظ كنند كه این موضوع از توان تازه واردان خارج است.
بنابراین، پیشنهاد شده است به جای خرید مستقیم سهام، افراد تازه وارد به سراغ صندوق های سرمایه گذاری یا اوراق با درآمد ثابت بورسی بروند.
صندوق های سرمایه گذاری كه توسط نهادهای مالی دارای مجوز مدیریت می شود، دارای سبدگردانی بوده و بر اساس شرایط، سبد سهام خود را به روزرسانی می كنند، در واقع خریداران واحدهای صندوق های سرمایه گذاری به جای خرید مستقیم سهم، به واسطه صندوق ها اقدام به خرید می كنند.

3- هیجانزده، خرید و فروش نشود
به علت نوسان شدید در بورس، قیمت سهام در روزهای مختلف چند درصد بالا و پایین می رود، این نوسان موجب می شود گاهی برخی تازه واردان، به صورت هیجانزده اقدام به خرید و فروش كنند.
توصیه كارشناسان به این گروه از سهامداران این است كه به جای خرید و فروش هیجانی، به روند حركت شاخص قیمت سهام نگاه كنند. اگر روند حركت سهام در میان مدت و بلندمدت، صعودی است، نباید با نوسان های كوتاه مدت روزانه كه قیمت را منفی می كند، اقدام به فروش كنند؛ زیرا در روزهای آتی، دوباره قیمت ها مثبت و صعودی می شود.
به گفته یك سهامدار كهنه كار بورس كه در تالار بورس قدیمی خیابان حافظ با خیالی آسوده، روی صندلی خود نشسته است، «اگر سهم مناسب، آینده دار و خوب از یك گروه صنعتی سود ده را انتخاب كرده باشید می توانید بروید یك سال بعد با خیال راحت برگردید و سود خود را بگیرید و نیازی نیست هر روز قیمت سهم را چك كنید تا اعصابتان خرد شود.»

4- تشكیل سبدی از سهام و خودداری از تك سهمی
گفته می شود بورس، آینه اقتصاد كشور است؛ بنابراین با توجه به ریسك های متعدد سیاسی، بین المللی و اقتصادی كه در كشور وجود دارد، باید با تشكیل سبدی از سهام، سودهای خوبی را شناسایی و از زیان جلوگیری كرد.
در برخی موارد، افراد تحت تاثیر عوامل مختلف، همه سرمایه خود را روی یك سهم خاص سرمایه گذاری می كنند اما وقوع یك حادثه بین المللی یا سقوط قیمت برخی كالاها در بازارهای جهانی، به یكباره باعث كاهش شدید قیمت سهام شركت مورد نظر می شود.
بنابراین، توصیه شده است با تشكیل سبدی از سهام گروه های های مختلف صنعتی، سرمایه سهامداران در بورس تضمین شود.

5- بی توجهی به شایعات
امروزه به علت توسعه فضای مجازی، هزاران گروه بورسی در شبكه های اجتماعی شكل گرفته است كه به فضاسازی و «سیگنال فروشی» اقدام می كنند.
با وجود تاثیر مثبتی كه فضای مجازی می تواند در گسترش آموزش و فرهنگ سازی داشته باشد در پشت پرده شماری از این گروه ها، افراد سودجویی قرار دارند كه تلاش می كنند با فضا سازی، افراد ناآگاه و تازه وارد را به خرید سهام مورد نظر خود، تشویق كنند.
معمولا سودجویانی كه دارنده این سهام هستند، با تبلیغات، افراد تازه وارد و ناآگاه را به خرید سهم زیان ده تشویق می كنند؛ به طوری كه چند روزی پس از فروش گسترده این سهام، افراد سودجو از تركیب سهامداران این سهام خارج شده و روند سقوط قیمت آنها آغاز می شود؛ بدین ترتیب تازه واردان با سهام زیاندهی روبرو می شوند كه سرمایه شان را بر باد می دهد.
علاقه مندان به سرمایه گذاری در بورس به جای توجه به شایعات می توانند به كارشناسان و نهادهای تخصصی مراجعه كنند.

6- با سرمایه زندگی در بورس معامله نشود
مهمترین توصیه به تازه واردان، استفاده از «پس انداز» و نه سرمایه مالیشان در بورس است.
گاهی مشاهده می شود افراد در سایه تبلیغات و هیاهوهای موجود، به صورت شتابزده، سرمایه های خود مانند خانه مسكونی را فروخته و وارد بورس می كنند كه به اعتقاد كارشناسان، بدترین تصمیم ممكن است.
حتی در بهترین شرایط و پررونق ترین دوران ها، همواره ریسك های متعدد سیاسی، اقتصادی و بین المللی پیش روی بورس وجود دارد كه ممكن است به سقوط قیمت سهام خریداری شده یا توقف چندین ماه نماد سهام مورد نظر منجر شود.
بنابراین، توصیه شده است سهامداران باید آن بخشی از پس انداز خود را كه برای بلندمدت به آن نیازی ندارند، وارد بورس كرده و به سرمایه گذاری اقدام كنند تا در صورت وقوع ریسك ها و حوادث غیرقابل پیش بینی، زندگی سهامداران مختل نشود.
در واقع، سهامداران باید پول پس انداز و اضافی خود را كه در صورت از دست رفتن، خسارت و لطمه ای به جریان زندگی روزمره شان وارد نمی كند، در بورس سرمایه گذاری كنند.

7- خودداری از خرید اعتباری به علت ریسك های سیاسی و اقتصادی
گاهی، برخی افراد تازه وارد كه از ارتباطات خوبی برخوردارند با هدف افزایش نقدینگی خود برای خرید سهام، به اخذ اعتبار از كارگزاری های و سایر نهادهای مالی اقدام می كنند.
این گروه از سهامداران با تصور اینكه با كسب سودهای عالی از سهام خریداری شده می توانند اصل و سود اعتبار اخذ شده را به راحتی بازگردانند، به استفاده از این ابزار اقدام می كنند اما در نهایت به علت ریسك های متعدد سیاسی و اقتصادی كه این روزها در كشور وجود دارد، قادر به كسب سود پیش بینی شده نبوده و در نتیجه با زیان سنگینی روبرو می شوند.
بنابراین كارشناسان توصیه می كنند در شرایط پر ریسك سیاسی و اقتصادی كه قیمت نفت و محصولات مختلف در بازارهای جهانی به شدت نوسان دارد، از خریدهای اعتباری و هیجان زده خودداری كنند.

8-كسب سود در بورس در سایه صبر
اگر فردی در نظر داشته باشد با ورود به بورس یك شبه، ثروتمند شود، در اشتباه است و امكان دارد به علت عجله و تصمیم غیرمنطقی و عجولانه همه سرمایه خود را از دست دهد.
در برخی دوره های آموزشی بورس برای تازه واردان مثال «ماهیگیر» زده می شود؛ یك ماهیگیر حرفه ای هیچ وقت عجله نمی كند، به رودخانه و تالاب مناسبی رفته و ساعت ها می نشیند تا یك ماهی بزرگ در قلاب گرفتار شود. در واقع، این ماهیگیر، سود خود را با صبر و شناسایی محل دقیق صید می گیرد.
بازار سرمایه، بازار بلندمدت است و بر این اساس، كارشناسان می گویند انتظار برای كسب بازده‌های اتفاقی كوتاه مدت، رشد پایدار بلندمدت را به‌خطر می اندازد و حتی امكان دارد افراد را با زیان سنگین روبرو كند.
اقتصام**2022*1961*