پزشكان بد خط تذكر می گیرند

تهران- ایرنا- رئیس كل سازمان نظام پزشكی گفت: پزشكان بد خط و پزشكانی كه خط ناخوانا در نسخ پزشكی خود دارند، به منظور جلوگیری از بروز مشكل برای بیماران، از این سازمان تذكر می گیرند.

چندی پیش علی فاطمی نایب رئیس انجمن داروسازان ایران اعلام كرده بود كه سالانه حدود 45 هزار نفر از هموطنان، قربانی دست خط بد پزشكان شده، داروی اشتباهی به آنها داده می شود و از این تعداد سه هزار نفر به دلیل خطاها و عوارض دارویی جان خود را از دست می دهند.
ایرج فاضل رئیس كل سازمان نظام پزشكی در پاسخ به این سوال كه چرا باید این تعداد خطا ناشی از خط بد پزشكان به وجود آید، اظهار داشت: اینكه خط تعدادی از پزشكان ناخوانا و بد است، كاملا مساله ای درست و واقعی است ولی شاید آموزش خط از اول دچار اشكال است كه این مساله برای پزشكان هم به وجود می آید.
وی تصریح كرد: خط بد پزشكان تا حدودی موضوعی ریشه ای است؛ فردی بعد از اینكه پزشك شد، نمی تواند آموزش خط را فراگیرد بلكه باید قبل از ورود به حرفه پزشكی آموزش های لازم به افراد در زمینه خط خوب داده شود.
فاضل در پاسخ به این سوال كه شاید پزشكان بدخط نباشند اما به دلیل مشغله زیاد توجهی به درست نوشتن نسخ و خوش خطی ندارند، اینگونه توضیح داد كه باید این مساله را از آموزش و پرورش پیگیری كرد تا بتوانند روی خط خوب افراد هم تاكید داشته باشند؛ اما در عین حال سازمان نظام پزشكی به پزشكانی كه خط ناخوانا و بد دارند، تذكرات لازم را خواهد داد.
وی این موضوع را یك مساله اخلاقی و مهم دانست و اظهار داشت: رسیدگی به این مساله در دستوركار سازمان نظام پزشكی قرار دارد.
رئیس كل سازمان نظام پزشكی ادامه داد: همچنین در نشست ها و برنامه های مختلف با حضور پزشكان، توضیحات كامل درباره عمده مشكلات و اینگونه مسائل نیز داده می شود كه امیدواریم این مساله برای جلوگیری از خسارت جانی به افراد جامعه در آینده ای نه چندان دور حل شود.
علی فتاحی معاون انتظامی سازمان نظام پزشكی هفته گذشته در یك نشست اظهار داشت: در سال 1396 هر ایرانی به طور متوسط 10،6 بار مراجعه سرپایی یا بستری داشته و 900 میلیون بار كار درمانی در این سال انجام شده است؛ از این تعداد 9 میلیون بستری و 890 میلیون مراجعه سرپایی بوده است كه از تعداد مراجعان سرپایی، هزار و 600 مورد شكایت در كل كشور در دادسرای انتظامی به ثبت رسید و 670 مورد منجر به محكومیت شد.
وی ادامه داد: از 9 میلیون بستری در سال 1396 نیز سه هزار و 900 مورد شكایت به ثبت رسید كه هزار و 670 مورد منجر به شكایت شد؛ در مجموع سال گذشته پنج هزار و 600 مورد شكایت در دادسرا صورت گرفت كه 42 درصد منجر به صدور كیفرخواست و 58 درصد منجر به برائت كادر درمانی شد. بیشترین شكایات در بخش سرپایی در حوزه دندانپزشكی و در بخش بستری در میان پزشكان متخصص زنان و زایمان و ارتوپدی است.
اجتمام*7268*1834