تولید نفت لیبی 350 هزار بشكه در روز كاهش یافت

الجزیره - ایرنا - شركت ملی نفت لیبی اعلام كرد با توجه به جلوگیری از ورود نفت كش ها به برخی بنادر لیبی برای بارگیری نفت خام، پیش بینی می شود تولید نفت این كشور روزانه 350 هزار بشكه كاهش یابد.

به گزارش جمعه شب ایرنا به نقل از تارنمای «الوسط»، شركت ملی نفت لیبی افزود: با توجه به اینكه نیروهای ارتش تحت فرماندهی ژنرال «خلیفه حفتر» اجازه ورود نفتكش ها را به دو بندر «الزویتینة» و«الحریقة» نمی دهند، پیش بینی می شود صادرات نفت از این محل متوقف یا با كاهش چشمگیری مواجه شود و این كشور روزانه متحمل 60 میلیون دلار زیان شود.
شركت ملی نفت لیبی (وابسته به دولت وفاق ملی) همچنین پیش بینی كرد فعالیت پالایشگاه «السریر» نیز متوقف شود كه در این حالت، سوخت رسانی به داخل این كشور نیز با مشكل روبه رو می شود.
توقف صادرات نفت از برخی بنادر لیبی و در نتیجه كاهش عرضه، ممكن است در قیمت جهانی نفت تاثیر بگذارد.
«الصدیق الكبیر» رئیس بانك مركزی لیبی حدود یك ماه پیش گفت: بسته شدن بندرها و همچنین توقف تولید و صادرات نفت، 160 میلیارد دلار به اقتصاد لیبی زیان رسانده است.
طی هفته های گذشته درگیری هایی میان گروه های مسلح و نیروهای تحت فرمان ژنرال حفتر در منطقه هلال نفتی كه 80 درصد نفت لیبی در آن قرار دارد، روی داد و برخی مخازن نفت نیز به آتش كشیده شد. پس از آن نیروهای ژنرال حفتر كنترل این منطقه را به دست گرفتند اما اعلام كردند كنترل تاسیسات نفتی را به شركت ملی نفت لیبی وابسته به دولت وفاق ملی لیبی واگذار نمی كنند، بلكه دولت طبرق مستقر در شرق لیبی كنترل این تاسیسات را در دست خواهد داشت.
شركت ملی نفت لیبی می گوید قراردادها برای صادرات نفت به خارج به صورت قانونی امضا شده است.
لیبی روزانه حدود یك میلیون بشكه نفت تولید می كند و بر اساس آمارهای منتشر شده در لیبی 95 تا 98 درصد صادرات این كشور را نفت و گاز تشكیل می دهد و به همین میزان بودجه این كشور نیز از این راه تامین می شود.
اكنون دو دولت در لیبی وجود دارد: دولت «وفاق ملی» به ریاست «فایز السراج» در طرابلس كه مورد حمایت جامعه جهانی است و دیگری دولت «طبرق» در شرق لیبی(دولت موقت) به ریاست «عبدالله الثنی». ژنرال «خلیفه حفتر» فرمانده ارتش این كشور نیز مورد تایید پارلمان لیبی و دولت طبرق است. هر یك از این گروه ها، خود را مورد حمایت مردم می دانند و ادعا می كنند، بهتر می توانند كشور را اداره كنند و طبیعتا رقابت شدیدی برای تسلط بر منابع نفتی دارند.
شبد**خاورم **2041**1379