۸ تیر ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۲۲
کد خبر: 82956337
۰ نفر
وزیر نیرو: امكان اصلاح امور آبی كشور وجود دارد

تهران- ایرنا- وزیر نیرو در نماز جمعه تهران گفت: بدمصرفی در آب، محیط زیست و انرژی نابرابری، خشونت و بی عدالتی ایجاد می كند اما امكان بازگشت و اصلاح امور آبی كشور وجود دارد.

به گزارش روز جمعه خبرنگار ایرنا از نمازجمعه تهران، رضا اردكانیان این هفته به مناسبت پایان هفته صرفه جویی آب، سخنگوی پیش از خطبه بود.
وی اظهار كرد: جامعه ما به طور كلی جامعه ای دین دار است و علاوه بر اینكه امروز در دنیا برخی دینداری را خصوصی می دانند و اكثریتی دینداری عمومی و یا بروز اجتماعی دین در جامعه را محترم می دانند، آنچه مهم است اینكه جامعه ما دارای وجدان دینی ست و مردم ما انگاره های دینی دارند و این دینداری به طور عام و خاص اصلی ترین سرمایه ماست.
عضو دولت دوازدهم گفت: تحقیقات جهانی در علوم اجتماعی هم موید این است كه بسته به شرایط و مقتضیات و بالاخص وقتی زیرساختهای صرفه جویی مهیا باشد انگاره های دینی، انگیزشی برای رفتارهای درست فراهم می كند.
وی ادامه داد: كلیدواژه اصلی «رفتار درست» است و مهم است كه همه چیز را صرفه جویی تلقی نكنیم ما رفتار درست با آب، انرژی و محیط زیست داریم. من این كلید واژه رفتار درست را همان «عمل صالح» تكرار شده در ادبیات دینی و بالاخص قران كریم می دانم.
اردكانیان تاكید كرد: آب و انرژی را مطابق استاندارد و الگوی صحیح مصرف كردن همان عمل صالح است. هركار شایسته ای كه مطابق موازین عدل و انصاف باشد مورد رضای خدا و مشمول عموم صالحات است.
وی گفت: آب و انرژی را درست مصرف كردن عین عدل است. انصاف حكم می كند كه وقتی
برخی نقاط كشور به دلایل مختلف از جمله كم بارشی ها، تگنای مالی و عمدتا بدمصرفی، آب باكیفیت ندارند ما در نقاطی كه آب سالم و باكیفیت داریم آن را درست مصرف كنیم.
وی ادامه داد: خداوند متعال در قرآن در سوره روم می فرماید: «ظَهَرَ الْفَسادُ فِی الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ بِما كَسَبَتْ أَیْدِی النَّاسِ لِیُذِیقَهُمْ بَعْضَ الَّذِی عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ یَرْجِعُونَ» ... در خشكی ودریا به سبب كارهای مردم تباهی و فساد آشكار شد خداوند كیفر برخی از كارها را به مردم بچشاند شادی دست از سوی این كارها بردارند و به سوی حق بازگردند.
وزیر نیرو شرح داد: ظاهر آیه شریفه نشان می دهد كه تباهی و فساد در خشكی و دریا به سبب كارهای خودمان است و جای امیدواری اینكه امكان بازگشت و اصلاح امور وجود دارد.
وی عنوان كرد: بپذیریم كه ما سالها در برخی زمینه ها بدمصرف بوده ایم. تلخ است اما بدمصرفی همان فسادی ست كه خداوند در قرآن می فرماید آن را مرتكب نشوید. فساد بقای آدمیان و رفاه و آسایش آنان را به خطر می اندازد.
عضو هیات دولت گفت: ما سالها شیرینی بدمصرفی را چشیده ایم؛ امروز گام اول ر ا برمی داریم و اظهار پشیمانی می كنیم و تصمیم می گیریم كه به طور جدی وارد مصرف صحیح بشویم و مصرف صحیح را به عنوان یك عمل صالح در جامعه خودمان نهادینه كنیم.
وی افزود: انجام این كار شریك و همراه می خواهد. درستی این راه برای همه مردم تبیین شود و همگان به ویژه كسانی كه دسترسی به تریبون هایی دارند به عوض تحریك كردن و دمیدن بر دشواری ها همراهی كنند. انتظار ما اینست و البته با كمك هم موفق خواهیم شد.

** سیاست دولت : سازگاری با كم آبی
سخنران قبل از خطبه این هفته نماز جمعه تهران گفت: اصلی ترین ایده و برنامه وزارت نیرو به عنوان دستگاه مسئول و همكاران دیگر در دولت، سیاستی با نام «سازگاری با كم آبی» ست این سه كلمه بیشتر نیست اما یك دنیا باید كار انجام داد تا همانند پدرانمان از هزاران سال پیش با با كم آبی سازگارشویم.
اردكانیان اضافه كرد: در كشور ما میزان قابل ملاحظه ای از انرژی برق توسط نیروگاههای آبی تولید می شود. امسال بویژه در تابستان در مقایسه با سال گذشته كه ما توانسته بودیم تا 9 هزار و 300 مگاوات از نیروگاههای آبی كشور برق تولید كنیم به دلیل كم بارشی های سالهای 96 و 97 و عمدتا كم بارشی ها در پاییز و زمستان گذشته چندهزار مگاوات كاهش تولید برق از نیروگاههای برق آبی خواهیم داشت.
وی ادامه داد: ما به طور طبیعی هرساله با رشد معقول جمعیت نیز مواجه هستیم و این نیز خود منبع جدیدی برای مصرف بیشتر است و برای آن برنامه ریزی می كنیم.
وزیر نیرو گفت: امسال می توانیم در بخش آب و برق با درست مصرف كردن و فاصله گرفتن از بدمصرفی كه به برخی مثالهای آن می پردازم انشاءالله تابستان گرم پیش رو را با مشكلات كمتری پشت سر بگذاریم.
او گفت: بارش های نسبتا مناسبی هم كه در بهار امسال در برخی استانها رخ داد و جای شكر دارد به میزان مورد نیاز جبران كم بارشی های پاییز و زمستان را نكرد؛ در برخی استانها به نسبت سال گذشته تا 75 رصد كم بارشی داشتیم و البته در برخی استانها نیز بحمدالله میزان بارش بیشتر بوده است.

**خشكسالی ها واقعیت همیشه زندگی در ایران
اردكانیان گفت: كم بارشی ها و خشكسالی ها واقعیت همیشه زندگی در ایران است. كشور ما به طور متوسط یك سوم جهان بارش دارد. و ما از گذشته های دور یادگرفتیم كه چگونه با كم بارشی سازگار باشیم.
وی تبیین كرد: افتخار ما این است كه پدران ما در 3 هزار سال پیش پیشرفته ترین نحوه استفاده از منابع زیر زمینی به نام قنات را به دنیا عرضه كرده اند در سرزمین خود مانده اند و كوچ نكرده اند و با طبیعت سازگار شده اند؛ قطعا ما هم می توانیم.
وزیر نیرو تاكید كرد: امروز دسترسی كافی به همه فناوری های دنیا را داریم. ما بیش از 4 میلیاردمتر مكعب پساب تولید می كنیم و این پس از تصفیه می تواند مطمئن ترین منبع برای صنعت كشور و بعضا در بخش كشاورزی با رعایت استاندارادهای لازم باشد.
ما میلیاردها مترمكعب اب را در بخش كشاورزی مصرف میكنیم كه امنیت غذایی كشور را تامین كنیم.
او تصریح كرد: ما می توانیم با بهره مندی از فناوری های جدید و ورش های صحیح تر، میلیونها بلكه میلیاردها متر مكعب آب در بخش كشاورزی صرفه جویی كنیم و برای جمعیتی تا دو برابر جمعیت فعلی كشور آب كافی برای شرب و بهداشت و صنعت داشته باشیم.
اردكانیان گفت: آنچه مهم است دور شدن از بدمصرفی ست. ما در شهرهای بزرگ كه بحمدالله منابع آب كافی برای شرب و بهداشت داریم باید دقت كنیم كه آبی كه با كیفیت بسیارخوب برای شرب مردم فراهم می شود را به سایر مصارف اختصاص ندهیم و در مصرف آن در بخش بهداشت باندازه كافی ممسك باشیم.
وی افزود:به یاد بیاوریم كه قط قطره ابی كه بعنوان نظافت محیط از ان استفاده می شود و بعنوان وسیله شست و شو مورد بهره برداری قرار می گیرد در نقاط بیشماری از كشور و در روستاهای ما منبع شرب است و ما قطعا بایست از این حیث بهتر عمل كنیم.
وزیر نیرو اظهار كرد: در بخش برق هم موضوع به همین شكل است بحمدالله دولت برنامه ریزی كافی و كاملی را برای منابع زیست محیطی به ویزه آب و برق تدوین كرده؛ كارگروه ملی سازگاری با كم آبی در دولت ایجاد شده . فقط در هفته گذشته بود كه مبلغ یك هزارمیلیاردتومان برای اجرای طرح های اضطراری آبرسانی در بیش از 200 شهر كشور اختصاص داده شد و تعدادی از روستاهای ما كه هنوز نیازمند كمك در این زمینه هستند منابع كافی برای آبرسانی به انها فراهم گردید.
وی یادآورشد: در بخش برق نیز همانطور كه رئیس جمهور محترم در روز چهارشنبه در گفت و گوی صریح و صمیمانه با مردم عنوان كردند تصمیم جدی دولت شروع از خود وسازمانهای دولتی ست.
وی گفت: مصوبه هیات وزیران ناظر بر این است كه دستگاههای دولتی در مقایسه با تابستان 96 هم در بخش آب و هم در بخش برق به میزان قابل ملاحظه ای صرفه جویی كنند و البته اینم رفتار قطعا توسط مردم عزیز نیز پشتیبانی خواهد شد.
اردكانیان تاكید كرد: انشاء الله با رفتار صحیح قطعا به گونه ای عمل خواهیم كرد كه دشمنان این نظام ومملكت به هوس نیافتند كه در زمینه آب اقدام به تحریك احساسات و عواطف مردم در مناطق كم آب و دارای مشكل بكنند.
وی ادامه داد: به نحوی كه رژیم صهیونیستی كه در دهه های گذشته از هم ابزار ممكن و حتی علم امروز با تهیه مدل های ریاضی مختلف سعی در سرقت منابع آب در كشورهای خاورمیانه و مناطق اشغالی كرده امروز به هوس بیفتد كه در موضوع آب وارد معركه ایران شود. قطعا هوشیاری مردم ما مانع از این دست اندازی خواهد بود و با كمك همدیگر در مصرف صحیح منابع زیست محیطی، در رفتار درست و در عمل صالح موفق خواهیم بود
به عون و لطف خداوند.
نماز جمعه این هفته تهران به امامت آیت الله كاظم صدیقی برگزار می شود.
فراهنگ**3079** 1418