سردشت از اصلي ترين قربانيان تروريسم بين الملل است

مهاباد - ايرنا - نماينده مردم سردشت و پيرانشهر در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه سردشت از اصلي ترين قربانيان تروريسم بين الملل است، گفت: طرح تبديل اين شهرستان به شهر آزاد تجاري - گردشگري صلح پس از تاييد استاندار آذربايجان غربي، در اختيار كميسيون اقتصادي مجلس قرار گرفته است.

به گزارش ايرنا رسول خضري شامگاه پنجشنبه در مراسم بزرگداشت سي و يكمين سالروز شهداي بمباران شيميايي سردشت با اشاره به اينكه اين طرح از درخواست هاي به حق مردم سردشت است، افزود:اين طرح پس از بررسي و تصويب در مجلس شوراي اسلامي عملياتي خواهد شد تا زمينه براي معرفي سردشت به عنوان نماد صلح و آشتي در دنيا فراهم شود.
وي ادامه داد: اين شهر قرباني جنگ افزارهاي شيميايي بوده و بارها در چند دولت گذشته بر تبديل اين شهر به منطقه آزاد تجاري و گردشگري صلح تاكيد شده تا در جهان شناخته شود و خوشبختانه در اين راستا گام هاي موفقي برداشته شده است.
وي درخواست احراز جانبازي مردم شيميايي شدە سردشت را مطالبه اي بە حق دانست و افزود: خطيب موقت تهران در زمان جنگ تحميلي تعداد مصدومان شيميايي سردشت را هشت هزار و 2٤ نفر معرفي كرد ولي متاسفانە با گذشت سە دهە، جانبازي كمتر از 2 هزار نفر محرز شدە و قطعا انتظارات مردم در خصوص احراز جانبازي بيشتر مصدومان شيميايي است.
خضري در خصوص پيگيري پرونده سردشت در دادگاه هاي بين المللي نيز گفت: بارها در نشست با وزراي خارجه طرح دعوا در دادگاه هاي بين المللي با هدف حقانيت كشور و مظلوميت سردشت و محاكمه جنايتكاراني كه اين بمب ها را در اختيار رژيم بعث قرار دادند، مطرح شده است.
وي سكوت معنادار سازمان ملل در قبال ملت ايران را ظالمانه دانست و اضافه كرد: اگر سكوت آنان در قبال جنايت شيميايي سردشت نبود به طور قطع جنايت حلبچه اتفاق نمي افتاد زيرا سكوت اين سازمان ضد بشري به جاي محاكمه صدام و همدستانش متاسفانه به جايي رسيد كه كشور ما را به جرم نكرده و نساخته بمب اتمي تحت تحريم هاي ظالمانه از لحاظ دارويي، غذايي، اقتصادي و ارزي قرار داد.
اين نماينده مجلس شوراي اسلامي با ابراز گلايە از وعده هاي عملي نشده برخي از مسوولان، گفت: در سال 1394 وزير بهداشت با حضور در مراسم بزرگداشت شهداي بمباران شيميايي سردشت قول اختصاص 20 ميليارد ريال و ايجاد شعبه بيمارستان ساسان در اين شهرستان را دادند.
وي ادامه داد: متاسفانه به علت اختلاف بين وزارت بهداشت با بنياد شهيد اين موضوع محقق نشد و تنها دود آن به چشم مصدومان شيميايي و مردم اين شهرستان به عنوان ولي نعمتان و صاحبان اصلي اين نظام مي رود.
فرماندار سردشت نيز در اين مراسم گفت: مظلوميت و شرايط اين شهرستان بايد تبديل به خميرمايه توسعه شود و اگرچه اقدامات خوبي در اين راستا انجام شده است ولي همه اذعان داريم كه حق سردشت بسيار بيشتر از اينهاست و اميدواريم با همت مسوولان استاني و كشوري و پشتيباني مردم اين مسير طي شود.
نژاد جهاني با بيان اينكه همه سردشت را با بمباران شيميايي مي شناسند، گفت: جاي بسي افتخار است كه اين سرمايه نمادين به قابليتي براي توسعه شهرستان تبديل شود.
وي با بيان اينكه گردشگري مي تواند محور توسعه شهرستان باشد، گفت: مبناي توسعه شهرستان با در نظر گرفتن افق ميان مدت و بلند مدت رفتن به سمت ايجاد منطقه آزاد گردشگري در سردشت است.
به گزارش ايرنا پيش از آغاز مراسم سي و يكيمين سالروز بمباران شيميايي سردشت، نماينده مجلس، مديركل بنياد شهيد و امور ايثارگران آذربايجان غربي، فرماندار و مسوولان وروساي ادارات و خانواده هاي معظم شهداي سردشت با حضور در مزار شهدا به روح پاك شهداي شيميايي اين شهر با نثار فاتحه و عطرافشاني اداي احترام كردند.
رژيم بعث عراق در هفتم تير سال 1366 چهار نقطه پرازدحام شهر سردشت را با استفاده از بمب هاي شيميايي گاز خردل بمباران كرد كه در اين حمله ناجوانمردانه 119 نفر از ساكنان غير نظامي شهر شهيد و بيش از هشت هزار نفر نيز در معرض گازهاي سمي قرار گرفتند و دچار مصدوميت شيميايي شدند.
هر ساله به ياد قربانيان بمباران شيميايي، يادواره شهداي شيميايي در اين شهرستان 120 هزار نفري برگزار مي شود و جمعي از مسوولان كشوري يا استاني اين يادواره شركت مي كنند يا پيام تسليت براي مردم اين شهر جنگ زده مي فرستند.
ورزشكاران و هنرمنداني نيز از سراسر كشور براي بزرگداشت روز بمباران شيميايي سردشت به صورت نمادين با دوچرخه خود را به اين شهر مي رسانند تا در اين مراسم شركت كنند.
7514/7562/3072

سرخط اخبار استان‌ها