طرح ساماندهی قایق های بدون هویت بزودی اجرایی می شود

گناوه- ایرنا- مدیركل دفتر امور صید و صیادی شیلات ایران گفت: طرح ساماندهی قایق های بدون هویت در وزارت كشور در دست بررسی است كه بزودی مصوب و اجرایی می شود.

مختار آخوندی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی در اسكله تعاونی صیادی بندر گناوه افزود: با اجرای این طرح درصورت ثبت قایق ها و شناورها در سازمان بنادر و دریانوردی، باتوجه به ظرفیت و شرایط مناطق به آنان اجازه فعالیت داده می شود.
وی اضافه كرد: شیلات تنها در صورتی اجازه فعالیت صیادی به شناورها را پس از ثبت خواهد داد كه آن منطقه دارای ذخایر دریایی لازم باشد.
آخوندی اظهارداشت: باتوجه به برآوردهای موسسه تحقیقات شیلات كشور تلاش صیادی و قدرت برداشت در خلیج فارس 40 درصد بیش از ظرفیت بازسازی ذخایر است و این روند به بحران تبدیل شده و در استان هایی نظیر بوشهر و خوزستان مشكل وجود دارد و افزایش نخواهیم داشت.
مدیركل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات كشور در باره طرح بازدارندگی از صید ترال گفت: درحالیكه پیش از این اگر اعتراضی در زمینه صید ترال وجود داشت باید در تهران پیگیری و رسیدگی می شد، با ابلاغیه جدید این اختیار به استان ها و شهرستان ها تفویض شده است.
آخوندی افزود: براین اساس هر شناوری كه صید ترال انجام داد توسط یگان ویژه حفاظت منابع دریایی و دریابانی همان منطقه توقیف و پروانه متخلف در وهله اول سه ماه تعلیق و اگر دوبار ازطرف دادگاه محكوم شود بطور كامل ابطال می شود.
وی با بیان اینكه طرح برخورد با روش صید ترال 2 هفته پیش انجام شده است، اظهارداشت: تاكنون چندین شناور كه اقدام به صید ترال كرده بودند توقیف و به دادگاه ارجاع شدند.
آخوندی، خواستار همكاری و مشاركت صیادان در اجرای طرح دریابست و برخورد با صید ترال شد.
مدیركل دفتر امور صید وصیادی شیلات كشور اجرای طرح دریابست را در افزایش صید میگو نتیجه بخش و اثرگذار دانست و گفت: پارسال استان بوشهر 37 درصد، هرمزگان 25 و خوزستان 120 درصد با اجرای طرح دریابست افزایش صید میگو داشتند.
شهرستان ساحلی گناوه در شمال استان بوشهر قراردارد و شغل عمده مردم به دریا وابسته است.
6164/6043**

سرخط اخبار اقتصاد